Karaismailoğlu: Hedefimiz 2023 yılında Türksat 6A’yı uzaya atmak

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Türk Havacılık Gök Sanayii Umumi Müdürlüğünde yapım çalışmaları süren TÜRKSAT 6A’ya ilişik incelemelerde bulundu.

Daha sonraları basın açıklaması özne Karaismailoğlu, bakanlık adına serencam 20 yıldır 183 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını ve Türkiye’yi dünyanın en oylumlu projeleriyle buluşturduklarını söyledi.

Karaca, çekicilik, bahir ve çipo yollarında haddinden fazla muhteşem süreçleri tamamladıklarını, yenilerini bile izleme ettiklerini dile getiren Karaismailoğlu, dünyada önemi seçme geçen periyot mütezayit haberleşme alanında oylumlu icraat yaptıklarını bildirdi.

Geçen hafta İstanbul Havalimanı’nda 5G temel istasyonlarının kurulduğunu, böylecene bahis konusu havalimanının dünyanın 5G’li havalimanları arasına girdiğini tamlayan Karaismailoğlu, “Önümüzdeki günlerde 5G’ye domestik ve milli imkanlarla geçmek üzere dahi koca çalışmaları car ettik ve süreçleri takip ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Karaismailoğlu, peyk ve uzay üzerine üstelik koca icraat yapıldığına işaret ederek, bakanlığın peyk çalışmalarının Türksat NAN üzerinden yapıldığını söyledi.

Türkiye’nin peyk çalışmalarının dünyada gürültülü getirdiğini ifade fail Karaismailoğlu, bir sene içinde uzaya iki yeni sulp enformasyon uydusu fırlatan ender ülkelerden biri olunduğuna dikkati çekti. Sabık yılın başında Türksat 5A’nın uzaya fırlatıldığını, haziran ayında da hizmete alındığını anlatan Karaismailoğlu, dünyanın yüzde 30’undan fazlasına, alelhusus televizyon yayıncılığına hizmet verildiğini dile getirdi. Karaismailoğlu, Türksat 5B’nin üstelik güzeşte yılın böylecene uzaya fırlatıldığını ve geçen kamer Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin ve dünyanın hizmetine sunulduğunu hatırlattı.

Vekil Karaismailoğlu, gurur duydukları işlerden birinin bile Türksat 6A olduğunu belirterek, “Ağız Ağıza domestik ve milli adına üretim çalışmaları bitmeme ediyor. Hedefimiz, 2023 yılının ikinci çeyreğinde Türksat 6A’yı uzaya alaşağı etmek. Ağız Ağıza Türk mühendislerinin ve çalışanlarının emekleriyle üretilmeye davam ediyor.” dedi.

Türksat 6A’nın imal süreçlerini takip ettiklerini söyleyen Karaismailoğlu, projede emeği geçenlere teşekkürname etti.

Uyduya ilişkin mefret süreçlerin geride bırakıldığını ve çalışmaların şipşak devam ettiğini vurgulayan Karaismailoğlu, “Türkiye, 2023’te Türksat 6A’yı uzaya fırlattığımızda uzayda kişi uydusuyla hile edilen evvel 10 ülkeden biri olacak.” ifadesini kullandı.

Karaismailoğlu, uydunun fırlatmasının Space X ile yapılacağını belirterek, bundan sonra süreçlerin daha de aceleci süreceğini kaydetti.

Uydu çalışmalarının artarak bitmeme edeceğini, Türkiye’nin bu alanda dünyada patırtılı getiren öncü ülkelerden olacağını vurgulayan Karaismailoğlu, “Uzayda izi olmayanın, dünyada gücü gayrimümkün” anlayışıyla peyk çalışmalarını izlem edeceklerini bildirdi.

Vekil Karaismailoğlu: İstanbul Havalimanı’nda check-in 1 zaman sürüyor

 

Karaismailoğlu: Ticaret ve ekonomi büyümeli

 

Share: