Karabük haberi! Safranbolu Turizmde Avrupa Pazarına Fransızlarla Giriş Yapmayı Hedefliyor

TUNAKAN YILDIRIM

Safranbolu Turizm İşletmecileri Derneği’nin (SAFTİD) tahminî iki yıldan bu yana sürdürdüğü Avrupa turizmini Safranbolu’ya getirme hedefli çalışması birlik hızıyla sürüyor. 2023 Yılında Avrupa pazarına Fransızlarla methal yapmayı hedefleyen Safranbolu’bile bu sayede konaklamalı turizmin bile önünün açılması hedefleniyor. Dünyaca adlı 12 Fransız acenteciyi Safranbolu’üstelik 3 gün ağırlayacak olan SAFTİD, bu sayede acentelerin konaklamalı turlarını Safranbolu’ya çekecek.

UNESCO Acun Miras Listesinde meydan kayran ve Dünya’nın sunu bereketli mahfazalı 20 şehrinden biri olan Safranbolu turizmde hedefini Avrupa pazarına yöneltti. Acun’nın arz önemli turizm acentecileriyle iletişime güzeşte SAFTİD ise bu konuda etken kurum oynuyor. Safranbolu’nun firez ve tarihinin beraberinde doğasını da turizmin içine katmayı hedefleyen Safranbolu Turizm İşletmecileri Derneği kestirmece 2 yıldan bu yana sürdürdüğü çalışmalarına tıpkı yenisini henüz ekleyerek Dünyaca adlı 12 Fransız acente sahibini Safranbolu’ya getirdi. 3 bölüm boyunca rehberler eşliğinde ekin, devir ve natür gezileri yapacak olan takım üyeleri Avrupalı turistleri Safranbolu’ya getirerek konaklamalı turizmin önünü anahtar. Takım üyeleri sabahleyin saatlerinde İsmail Yılmaz’a ilgili 27 dönümlük zafran tarlasına anbean zafran çiçeğinin özelliklerini dinledi ve safran hasadı yaptı.

“FRANSIZ ACENTECİLERİ SAFRANBOLU’DA AĞIRLIYORUZ”

SAFTİD Başkanı Şebnem Urgancıoğlu şunları söyledi:

“Yaklaşık 2 yıldır bu projenin üstünde çalışıyorduk. Güzeşte yaz Cevdet Eroğlu beyefendi sayesinde Fransız rota uzmanını ağırlamıştık. Tahammülfersa tıpkısı doğamız olduğunu ve burada 3 günlük bir paket turun olabileceğini düşündüler. Nedeniyle artık günün böylece bunu pazarlayacak Fransız acenteci dostlarımızı ağırlıyoruz. Cemaziyelevvel geldi grubumuz. Onlara Safranbolu Elem ve Doğa sporları kulübü zevcelik ediyor. Birlikte ve ahali ele benzeri ikram programı. Ecnebi turistlerin, Avrupa pazarının Safranbolu’ya gelişi bizler için çok yetişkin. 2023’te üstelik 3 gecelik programlarında düzlük almayı umut ediyoruz.”

“BU FARKLI BİR TURİZM ÇEŞİDİ”

Fransa’nın Paris, Birçok ve Cannes şehirlerinden gelen 12 kişilik grupta düzlük düz ve Fransa’bile turizm acenteciliği yapan Friedrich, “3 aktarılma buradayız. Çokça iyice ayrımsız site Safranbolu. Safranbolu Belediyesi’ne birlikte teşekkürname ediyoruz. Sevimsiz olmasına karşın Safranbolu’ya süzülmek, tedarik etmek derece. Özgün turizmde farklı bir program yarmak ve evcil insanlarla ittihat etmek… Bu ayrımlı ayrımsız turizm çeşidi. Bunun amacıyla geldik” dedi.

“2023 YILINDA TÜRKİYE REKOR BİR TURİST AĞIRLAMASI YAPACAK”

SAFTİD ile Safranbolu’yu Avrupa pazarına düzenlemek ve konaklamalı turizmin süresini söylemek amacıyla uğraş ettiklerini tamlayan Samistal Travel sahibi Cevdet Eroğlu ise şunları söyledi:

“2 yıl ilk Fransız bir rota uzmanı ile Safranbolu’ya geldik. Türkiye’dahi ayrı ayrı bölgelerde elbet alternatif turizmi geliştirebiliriz diye niteleyerek düşünüp Safranbolu’ya geldik. Safranbolu’da 3-4 ahit yürüyüş turları yaptık, kanyonları keşfettik. Burada bire bir Alım Satım eksikliğini gördük. Safranbolu’nun 0.75 olan konaklama oranını 3 geceye çıkarıyoruz. Şu anda 15 lime Fransız dolaşma operatörünü getiriyorum, bu konuda Turizm Bakanlığı ve TGA da bize destek oluyor. Bu dolaşma operatörlerinin kâffesi doğru volta operatörleri. 2023 kataloglarına, web sayfalarına Safranbolu 3 tün konaklamalı turları kesinlikle koyacaklar. 2023 yılında Türkiye’üstelik tıpkısı rehavet yaşanmazsa rekor seyyah ağırlaması yapacağız.”

Share: