Karabük bilgi | Tarihi Safranbolu şehrine gelen Moskof turistler, tarihi sokaklarda geçmişi yaşadı

Tarihi Safranbolu şehrine mevrut Rus turistler, tarihi sokaklarda geçmişi yaşadı

KARABÜK – UNESCO Acun Bırakıt Listesi’nde düzlük düzlük ve “En dolgunca mahfuz 20 şehir” ortada bulunan Karabük’ün Safranbolu ilçesi, kruvaziyer sefine ile Bartın’a gelen Rusların rabıta odağı oldu.

662 yolcusu ile Amasra Limanı’na demirleyen kruvaziyerdeki Acımasız turistlerden 65’i Safranbolu ilçesine gelerek tarihte gezi yaptı. Osmanlı site hayatı ve kültürünü yansıtması zımnında “Osmanlı’nın pus izi”, “meydanda çekicilik müzesi”, “kendini esirgeyici şehir” gibi unvanlarla anılan tarihi ilçeye mevrut Rus turistler, Osmanlı mimarisine hayran kaldı. İlk yerine, dünyada ikinci ve Türkiye’dahi önceki olma özelliği haiz Billur Sırça Teras’ı gezen Rus turistler, eli nimetli bol fotoğraf çektirdi. Daha sonraları Tarihi Çarşı bölgesindeki tarihi yapıları gezen Rus turistlere İlçe Kaymakamı Şaban Arda Yazıcı, ikramda bulundu. İhlas Bili Ajansı muhabirine açıklamada kâin Kaymakam Yazar, Safranbolu’nun hem Türkiye’nin hem birlikte dünyanın majör turizm destinasyonlarından birisi olduğunu belirtti.

Musannif, “Bu tarihi şehrin, dünyanın en gür masun şehirlerinden birisi olan Safranbolu kim, 1994 yılında UNESCO Dünya Bırakıt Listesi’ne ilave bir şehrimiz. Bu şehrin kâffesi bildirme mebzul mahfazalı şehirlerinden olması dolayısıyla rastgele sokağında tarihi buram buram entelekt olarak yaşıyorsunuz. Serencam günlerde Safranbolu’muz, dünyanın değişik ülkelerinde burada turistleri ağırlıyor ev sahipliği yapıyor. Sokaklarımızda Rusya’dan, Fransa’dan, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden, Uzakdoğu’dan mütenevvi misafirlerimizi bayrı şehirde, domuzuna şehirde ağırlıyoruz” dedi.

Herkesi Safranbolu’ya nida eden Yazıcı, “Ülkemizde, dünyanın muhtelif yerlerinde tarihe sargı duyan, buram buram kültür kokan bu sokaklara herkesi çağırma ediyorum. Pandemi sürecinde az buçuk sorunlarımız olsa de bu yıl iyice bir sezon yaşıyoruz. İnşallah balaban turizm destinasyonu olan bu konumuzu yapacağımız çalışmalarla, tanıtımlarla inşallah elan ferah noktalara taşıyacağız” diyerek konuştu.

Share: