Kahramanmaraş merkezli depremlerde 42 bin 310 hayat hayatını kaybetti

Afet ve Evgin Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Kahramanmaraş merkezli depremlerde 42 bin 310 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

AFAD’dan yapılan kayıtlı açıklamaya göre, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli depremlerin ardından 7 bin 184 dümdar deprem meydana geldi.

Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ’daki birey kaybı 42 bin 310 oldu. Bölgeden tahliye edilenlerin sayısı 448 bin 18’e ulaştı.

Bölgede halen AFAD, HIJYENIK, JAK, JÖAK, DİSAK, Sahil Asayiş, DAK, Büzük, itfaiye aracı, Tahlisiye, MEB, STK’ler ve arsıulusal ekiplerden 14 bin 740 kontrol kurtarma personeli görev yapıyor.

Deprem bölgelerinde AFAD, inanma, jandarma, MSB, UMKE, cankurtaran, yerli güvenlik ve destek ekipleri ile gönüllüler ve kayran personelinden mecmu 242 bin 392 güç bulunuyor.

Facia bölgesinde ilkin kazaratar, alımlı, vinç, yoldüzler, kamyon, arazöz, treyler, greyder, boşaltıcı ve benzeri hisse senedi makineleri başlamak üzere hep 13 bin 700 aracın görevi devam ediyor.

Hava, Esmer ve Bahir Kuvvetleri, Kıyı Asayiş ve Açıkgöz Umumi Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğüne vabeste helikopter ve uçaklarla bölgeye personel ve materyal sevkiyatı için kurulan “hava köprüsü” üzerinden 11 bin 907 yokuş yapıldı.

Bölgeye personel, materyal sevkiyatı ve boşaltma amacıyla Milli Defans Bakanlığı ve Deniz Boyu Düzenlilik Komutanlığı marifetiyle hep 38 gemi görevlendirildi.

301 bin 289 çadırın kurulumu tamamlandı

Depremden yoğun şekilde etkilenen bölgelere bakanlıklar, ilişik alım ve kuruluşlar ile farklı ülkeler ve uluslararası kuruluşlar aracılığıyla sevk edilen 301 bin 289 çadırın kurulumu tamamlandı. Bölgede 6 bin 375 taşımalık kuruldu.

Facia psikososyal destek çalışmaları kapsamında, 4 oynak toplumsal hizmet merkezi Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye ve Malatya’da görevlendirildi. Deprem bölgesinde 497 bin 93, sarsıntı bölgesi dışında 201 bin 151 koyulmak üzere hep 698 bin 244 kişiye psikososyal destek verildi.

Share: