Kahraman gazi “kara tahta bacakla” cepheye koşan şehit dedesinin izinden gidiyor

Hakkari’da veladet gününde uğradığı yıldırı saldırısı sonrası vücudundaki 16 platin ve omurgasına saplanan mermiyle dallı güllü Piyade Uzatmalı Çavuş Yasin Akata, Çanakkale gazisi ve Halas Savaşı şehidi nazik dedesinin madalyasını gururla göğsünde taşıyor.

Askerliğini yaptıktan sonraları 2010’da Türk Silahlı Kuvvetlerine katılan, üç vesile alim ve detaylı süre Suriye’de fariza yaptıktan bilahare Hakkari’ye atanan Piyon Uzman Çavuş Akata, Irak’ın kuzeyinde, Irak sınırındaki karakollarda ve hakikat bölgelerinde fariza aldı.

Yüksekova gerçek 18 Mayıs 2016’da, teröristlerin saldırdığı hususi harekat noktasına arkadaşlarıyla desteğe giden Akata’nın bulunduğu zırhlı açar, dolaşma önünde saldırıya uğradı.

Aracın geçişi sırasında PKK’nın yola döşediği el yapımı patlayıcıyı infilak ettirmesi sonucu şehitlerin ve yaralıların bulunduğu saldırıda, korkulu yaralanmasına rağmen diğer arkadaşlarıyla beraber teröristlerle çatışan Akata, kolundan ve belinden vuruldu.

Doğum gününde gazi olan Akata, aylarca ağırbaşlı bakımda kaldı, 6 yılda ayaklarından, bacaklarından ve belinden 24 ameliyat geçirdi, vücuduna 16 platin takıldı, omurgasına saplanan kurşun “katre riski” bulunduğu gerekçesiyle çıkarılamadı.

“Tekrar beni cebin diyerek orduya istida yazıyorum”

Akata, AA muhabirine, gazi olduğu dönme operasyona çıkmadan ilk veladet haset olduğu için en üst annesiyle konuştuğunu söyledi.

O günden beri tevellüt gününü kutlamadığını tamlayan Akata, “Annem bana gato yapacağını söylemişti. 18 Mayıs’tan beri benzeri henüz on paralık pasta yemedim. Kimi Vakit eşim yapıyor, yiyemiyorum. Ben 18 Mayıs 1992’üstelik doğdum. 18 Mayıs 2016’de ölüp esasen doğdum. O yüzden 18 Mayıs’ın gelmesini tek istemem çünkü 18 Mayıs’ta şehit ve gazilerimizin acısı var.” dedi.

Akata, vücudundaki mermiye, kırıklara, platinlere ve yaralara karşın gazi olarak mütekait olmayı tek istemediğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Tedavilerimiz bitmeme ederken 15 Orak Ayı reşit. Genelkurmay Başkanımız Hulusi Akar ziyaretime geldiğinde ‘Gazim ayağa kalk, sizin gibi alp personele ihtiyacımız var.’ dedi. ‘Komutanım ayağa kalkarsam beni matlup mısınız?’ diye niteleyerek sorduğumda bana bayram verdi fakat engelim yüzdelik 68 olduğu için kargaşa beni baştan alamadı. Belimdeki kurşunu çıkaramadılar. Sol kolumda cereyan kısıtlılığı var. Yurt salim olsun. Gelişigüzel şeye rağmen ağır ezgi yerine değme ayın başında, ‘yeniden beni karşı’ diye niteleyerek orduya istida yazıyorum. Masa başında de olsa sunma azından zat kamuflajımı giyip fariza yapmak istiyorum. Bu duyguyu anlatamam.”

Yurt sevgisini ve yiğitlik mirasını dedelerinden aldığını anlatan Akata, şöyle bitmeme etti:

“Benim dedemin dedesi, Çanakkale gazisi ve İstiklal şehidi. Onun madalyasını bile göğsümde taşıyorum. Onun oğlunun oğlu üstelik Kıbrıs gazisi ve ben bile onların torunuyum. Ego bile terörle mücadele gazisiyim. Bizim ailemizde şehit de bitmez, gazi dahi bitmez. Benden evvel ailemizde gaziler ve şehitler vardı. Benden sonradan bile olacak. Dedemizin Çanakkale gazisi olduğunu biliyorduk ama martir olduğunu ve madalyası olduğunu, Genelkurmay raporlarından öğrendik. Raporlarda bacağının Çanakkale Savaşı’nda koptuğu ve ayağına tahta bağlayarak Halas Savaşı’na katıldığı yazıyordu. Bu bayrakta atalarımızın kanı var. Dedelerimin, benim kanım var. Çocuklarımın, torunlarımın us üstelik olacak.”

Akata, hem fiziki hem üstelik ruhsal salah sürecindeki zorluklarla eşi ve çocukları sebebiyle başa çıkabildiğini dile getirdi.

“Gazi eşiyim, demenin onuru ve gururu birlikte bambaşka”

Akata’nın eşi Kristal Sır Akata dahi vatan üzere canını feda etmekten korkmayan kocasıyla hava duyduğunu söyledi.

Haddinden Fazla dayanabilen süreçlerden geçtiklerini fakat hepsini birlikte atlattıklarını anlatan Akata, “Gazilik, eşime dedesinden bırakıt kalma. Aynı oğlum var onun de eşimin izinde yürümesini temenni ediyorum. Eşimle alım duyuyorum. Tığ birbirimizi çokça çok görmeden ama haddinden fazla severek evlendik. Bu zamana süssüz gelmedik. Ego hiçbir antlaşma vazgeçmedim. Haddinden Fazla mutluyuz. Gazi eşiyim, demenin onuru ve gururu bile alelacayip çünkü eşim vatanı üzere hayatından, canından benzeri parça bıraktı.” ifadelerini kullandı.Share: