Kadına yönelik şiddete ‘dur’ girmek üzere yürüdüler

Çankırı’da yüzlerce vatandaş, kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda farkındalık tesis etmek üzere açtıkları pankartlarla yürüdü.

Çankırı’bile, Kadına Müteveccih Şiddete Karşı Uluslararası Savaşım Günü’nde farkındalık rekzetmek amacıyla tutum yapıldı. İl merkezinde düzenlenen yürüyüşte kadınlar açtıkları, ‘kadına güç insanlığa ihanettir’ mukayyet pankartla caddelerde yayan farkındalık oluşturdu. Yürüyüşe Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, İl Inanma Müdürü Yılmayan Delen, Açıkgöz Komutanı Albay Yusuf Bahtiyar Canlı, Cumhuriyet Savcısı Oğuz Şükrü Ener ofis ve kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, mahirane, hoca, mektepli ve vatandaşlar katıldı. Yürüyüşün ardından, vatandaşlar Ahmet Yesevi Camii bahçesinde kurulan stantlarda bilgilendirildi.

Yürüyüşün arkası sıra mütekellim Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, “Bittabi özünde güç ama özelinde kadına yönelik gayret genişlik mehabetli ruzname maddelerimizden birisi. Maalesef az buçuk evvel arkadaşlarımızın da söylediği kadar sonuç yıllarda bu konuda hiç istemediğimiz, girmek istemediğimiz aynı artışı görmekteyiz. Fakat özellikle Ocak, Içtimai Hizmetler İl Müdürlüğümüzdeki arkadaşlarımız atılmak amacıyla kül çekicilik ve kuruluşlarımızla şiddetin ortaya çıkmaması üzere engelleyici hususlar tartışıyor, görüşüyor. Sonrasında dahi tıpkı gösteri planı şeklinde ilimizde aplikasyon gayreti içerisinde oluyoruz. Tabii istemediğimiz tıpkısı şekilde sürat ortaya çıkarsa dahi yeniden emniyetimiz, jandarmamız adliyemiz, baromuz aracılığıyla gereken hem hukuki desteğin sağlanması hem bile takat mağduru ergin olan bireylere, müstelzim desteğin, müstelzim korumanın verilmesi hizmetlerimiz bitmeme etmekte. Ama dediğim gibi uz yerine benim şahsımda ve beraber çalışma arkadaşlarımla bu arada gördüğüm asıl sıkıntı, gerçekli ki bu şiddetin ortaya çıkmadan engellenmesi. Dediğim kabilinden bilcümle paydaşlarımızla bu arada inşallah ilimiz genelinde yeni vakaların ortaya çıkmaması için elimizden mevrut cemi desteği ve çabayı göstermeye devam edeceğiz” dedi. – ÇANKIRI

Share: