İzmit’in İlk Süperenduro Yarışma Parkuru Açıldı

İzmit Belediyesi, İzmit’e geçmiş SüperEnduro Yarış Parkuru’nu kazandırdı. Akmeşe Atatürk Mahallesi’nde kâin parkur, 30 Ağustos Galebe Bayramı etkinlikleri kapsamında hizmete sunuldu.

Spor İşleri Müdürlüğü organizasyonu, Park ve Bahçeler Müdürlüğü ve Haber İşleri Müdürlüğü’nün destekleriyle İzmit Belediyesi’nin temiz kaynaklarıyla yapılan parkurun küşat etkinlikleri ilk yerine Akmeşe’da İzmit Uray Bandosu ve motosikletçilerin gösterileriyle başladı. Programa katılan sporculara, tören düzeni üyeleri aracılığıyla plaket sunma edildi.

CIDDI KATILIM

Açılış programına, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Özgürlük’in beraberinde İYİ Öğür İl Başbuğ Yardımcısı Emre Dünya, CHP İzmit kaymakamlık Başkanı Kağan Şimşekli Fener, İYİ Fırka İzmit İlçe Başkanı Akpelin Coştur Sürgün, Motosiklet Federasyonu İl Temsilcisi Mevlüt Bayağı, Akmeşe Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Acıma Varol, İzmit Şehir Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, muhtarlar, meclis üyeleri, STK temsilcileri ve haddinden fazla sayıda yurttaş katıldı.

“KENTE DEĞER KATAN YATIRIMLAR YAPIYORUZ”

İzmit Belediye Reisi Fatma Kaplan Özgürlük, Akmeşe SüperEnduro Yarışma Parkurunun açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Zaman heyecanlı ve mutluyuz. Eskimemiş bire bir projemizi, kullanılmamış benzeri çalışmamızı daha tamamladık ve halkımızın hizmetine sunuyoruz. Göreve geldiğimizden bu yana halkımızın istekleri doğrultusunda akılcı ve kente derece katan yatırımlar yapmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken halkı kulaktan projemizi hayata geçiriyoruz. İhtiyacı belirleme etmeye çalışıyoruz. O yatırımı yaptığımız yere ‘projemiz hangi kazandırıyor’ diyerek düşünerek cereyan ediyoruz.

“NE BAHTIYAR BİZE”

Açılışını yaptığımız parkurun enerjik bire bir şekilde kullanılacak olması bizim amacıyla nadir. İzmit Belediyesi adına sporun rastgele branşını pekiştirmek, sporcularımıza destek yüklemek, onların hoppadak Kocaeli çapında değil, millî ve uluslararası arenada yarışmalarına imkân uydurmak amacıyla elimizden geleni yapıyoruz. Kocaeli ve İzmit adını uluslararası yarışmalarda fark etmek inanın bizim üzere çokça zer. Değme platformda İzmit’in ve Kocaeli’nin adının yankılanması ve  bunda bizim da minicik birlikte olsa katkımız olabiliyorsa ne mutlu bize.

“ÇOKÇA ADAMAKILLI BİR ÖNERİYLE GELDİLER”

İşte burada dahi Motor Sporları Federasyonu İl Temsilcisi Mevlüt Dümdüz’ın üstelik önerisiyle böyle bir alanı kentimize kazandırmak üzere harekete geçtik. Değerli muhtarlarımız da bize gelip ‘Bu yatırımı buraya kazandırmalıyız. Bu çok sunturlu bir öneri. Bu projeyi birlikte yapabilir miyiz?’ dediklerinde hızlıca çözümleme yaptık arkadaşlarımızla. ve dedik ki: ‘Evet akıllı bire bir envestisman. Kente ayar katacak tıpkısı envestisman. Spor kenti İzmit başlığının altını dolduracak ayrımsız düzlük burası.’

Öncelikle Motor Federasyonu İl Temsilcimiz Mevlüt Beye, zer Akmeşe Muhtarlarıma bu öneriyi bize sundukları ve bu sahanın yapımında mesai verdikleri için teşekkürname ederim. Biz birçok projemizi dışarıya müteahhitlere yaptırmak adına özlük sili kaynaklarımızla ve bunu yaparken bile istihdam yaratarak işinde uzman ustalarımızı bünyemize katarak çalışmalarımızı yapmaya çalışıyoruz.

“AĞIZ AĞIZA KENDİ TEMIZ GÜCÜMÜZLE YAPTIK”

Bu spor alanı de Uray ekiplerimizin burada ince uğraşlar ve görgüsüz çalışmalarının arkası sıra; elan geçmiş abes olan, etkisiz durumda muntazır bu araziyi böylece Akmeşe Super Enduro Yarış Parkuru’na dönüştürdük. Tamamen öz ekiplerimizle yaptık. Çalışan ustalarımızın, müdürlüklerimizin tahammülfersa özverisiyle oldu burası. Kızıl ustalarımıza, çalışanlarımıza tükenmez teşekkürler ediyoruz.

SPORCULAR ÜCRETSİZ ALIŞTIRMA YAPABİLECEK

Yaklaşık 8 dönüm toprak üzerine 4 metre genişliğinde 800 m uzunluğunda, toplamda 17 engelden oluşan arsıulusal standartlarda yapılan konkur parkurunda ulusal ve arsıulusal yarışmalar yapılabilecek. İzmit’in evvel ve tek Süper Enduro yarış parkuru olma özelliğini haiz tesisi sporcular ücretsiz yerine antrenmanlar amacıyla kullanılabilecek.

MAHMUT EYMİRLİ ANISINA

Ayrıca hepiniz biliyorsunuz, geçtiğimiz sene İzmit’in müstehap isimlerinden, motor tutkunu ‘Papetti’yi, Mahmut Eymirli’yi kaybetmiştik. Aynı nöbet henüz Tanrı dolgunca bol rahmet eylesin.

Hakeza benzeri spor tesisini, İzmitli motosiklet tutkunu Mahmut Eymirli anısına yapmayı uygun gördük. Böylesinin elan akla yatkın olacağını düşündük.  Bir öğün henüz açılışımıza filinta geldiniz diyor, Super Enduro Yarış Parkuru’muzun kentimize, motocross severlere, halkımıza dobra ve iyi olmasını diliyorum.”

“HADDINDEN FAZLA GÜZELCE BİR PARKUR KAZANDIRILDI”

Motosiklet Federasyonu İl Temsilcisi Mevlüt Süssüz programda yaptığı konuşmada, “Burada emeği geçenlere çokça teşekkür ediyorum. İzmit’e, Akmeşe’ye çokça pir bir parkur kazandırıldı. Türkiye Motosiklet Federasyonunun Türkiye’dahi ulusal konkur takvimi 5-6 ayaktan oluşmaktadır. Kocaeli motorsporlarında seçilmiş tıpkısı yere erbap. Çokça bol sporcularımız var. Türkiye şampiyonu sporcularımız var. Tığ bu manada çok çalışıyoruz ve uğraş ediyoruz. Verdiğimiz mücadeleye destek veren yekpare yöneticilere teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

“AKMEŞE VE TÜRK SPORU ADINA GÜZELCE BİR ÇAĞ”

Akmeşe Cumhuriyet Altını Mahalle Muhtarı Acıma Varol ise “Bugün Akmeşe adına, Türk Sporu adına pir tıpkısı aktarilma. Böyle tıpkı parkuru bizlere kazandıran İzmit Uray Başkanımıza teşekkür ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

PARKURUN ÖZELLİKLERİ

Yaklaşık 8 dönüm toprak konusunda 4 metre genişliğinde 800 m uzunluğunda, toplamda 17 engelden oluşan arsıulusal standartlarda yapılan yarış parkurunda ulusal ve uluslararası yarışmalar yapılabilecek. İzmit’in önceki ve biricik SüperEnduro konkur parkuru olma özelliğini haiz tesisi sporcular ücretsiz olarak antrenmanlar üzere kullanılabilecek.
Share: