İzmit Belediyesi İklim Değişikliğine Harmoni Çalışmalarını Yerli Paydaşların Katılımıyla Sürdürüyor

İzmit Belediyesi abuhava değişikliğine uyum çalışmaları kapsamında iklim değişikliği adaptasyonu alanında icraat yürüten Uyanış Enstitüsü Derneği ile bilgilendirme toplantısı düzenledi.

İzmit Belediyesi yetkilileri, iklim değişikliği adaptasyonu alanında çalışmalar örümcek ve İzmit’te eş çalışmaları hayata eylemek talip Rönesans Enstitüsü Derneği ve ilgilendiren kuruluşlardan temsilcilerle brifing ve istişare toplantısı düzenlendi. İzmit Belediyesi’nde gerçekleştirilen toplantıda Komutan Yardımcısı Ünal Özmural, Kasaba Dulda Müdürlüğü’nün bugüne kadar yaptığı çalışmalar ve İzmit Belediyesi Dirim Bahçesinde hayata geçirmeyi planladığı permakültür talimhane karşı katılımcılara bilgelik verdi.

SUNUM YAPILDI

Toplantı, Izlem Geliştirme Müdürlüğü SU Proje Uzmanı Burak Ergelen eliyle AR-GE Birimi’nin İklim Değişikliği Neva çalışmalarını odak noktasına alan arsıulusal örgütlere İzmit Belediyesi’nin üyelik, tanıtım, iş birliği süreçleri ve İzmit Belediyesi’nin Avrupa Komisyonu yoluyla İklim Değişikliği Harmoni Misyonu’na seçilmesinin önemi üzerine katılımcılara paylaştığı sunumla devam etti.

İYİ APLIKASYON ÖRNEĞİ TANITILDI

Toplantının son bölümünde Rönesans Enstitüsü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mutlak Yaşar Akyar aracılığıyla permakültür çalışmalarının tabiat ve insanlar amacıyla önemi ve İtalya’da hayata geçirilen benzeri ferah aplikasyon örneğinin tanıtımı yapıldı.

YAŞAM BAHÇESİNİ GEZDİLER

Toplantının tamamlanmasının arkası sıra katılımcılarla İzmit Belediyesi Yaşam Bahçesi görüşme edilerek bu alanda hayata geçirilmesi planlanan permakültür talimhane karşı bilgilendirmeler yapılarak karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu. İzmit Belediyesi’nin yapmış olduğu Orman Okulu projesi hakkında Eş Karı Müdürlüğü’nde görev yapan Peyzaj Mimarı Halis Muhlis Gailesiz tarafından katılımcılara bilgelik sağlandı.

FAALİYET PLANI OLUŞTURULDU

Gün boyu süren brifing ve enformasyon süreci İzmit Belediyesi ile kasaba alanında SU projeleri üreten Uyanış Enstitüsü Derneği’nin permakültür uygulamaları özellikle kalkışmak için hayata geçirilmesi planlanan İklim Değişikliğine Uzlaşma projelerinde teşrikimesai halinde olması ve bundan sonraki süreçte atılması öngörülen adımlar üzerine benzeri neşelilik planı oluşturmasıyla sonuç buldu.

Share: