Iz lisesi öğrencileri ürettikleri elektrikli dil Bolat”ı geliştirmeyi hedefliyor

Bursa’dahi, Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Mesleksel ve Teknik Küçük Asya Lisesi öğrencileri vasıtasıyla üretilen elektrikli aracın geliştirilmesi üzere himmet başlatıldı.

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığının AR-GE merkezlerinden OİB Mesleki ve Beceri Rum Lisesinde farklı alanlardan 12 öğrenci, 2 danışman sarıklı nezaretinde elektrikli açkı projesi hazırladı.

Öğrenciler, okulun atölyelerinde ürettikleri araca “Bolat” adını verdi. Yükleme süresi 4 saat olan ve yekpare şarjla 60 kilometre posta katedebilen şalter, sabık yaz TEKNOFEST’te asayiş, domestik tasarım, canlılık güvenliği, mekanik taharri ve tüvana sürüş konularında piste çıktı.

İzmit Haliç Yarışma Pisti’nde düzenlenen Liselerarası Efficiency Challenge Elektrikli Açacak Yarışları’nda mergup 20 turu başarıyla tamamlayan aracın afi, yükleme süresi kabil konularda geliştirilmesine çalışılıyor.

Okul müdürü Metanetli Sezer, AA muhabirine, teknolojinin müstacelen geliştiğini ve kendilerinin de üzerlerine sakıt görevleri ika konusunda çalıştıklarını söyledi.

Elektrikli araçlarla ilgili hızlı gelişmeler olduğunu belirten Sezer, “Yerli otomobilin Bursa’da olması sebebiyle bu hedef elan da güçlendi. Okulumuzda, çocuklarla bu arada bir teknoloji takımı oluşturduk. Bu takımda kendi aracımızı ürettik ve bu araçla tığ, tıpkısı sene süresince istihsal aşamalarında haddinden fazla özdek kazandık. Bir zamanda ilk kez TEKNOFEST’te Bursa’dan ayrımsız aracımız parkuru tamamlayarak muvaffakiyet elde etti.” diyerek konuştu.

Sezer, yaptıkları projelerle öğrencilerin salt güvenlerinin arttığını vurguladı.

Okulun, benzer tıpkısı AR-GE merkezi olduğunu dile getiren Sezer, “Bu merkezin oluşturulmasında üstelik Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliğinin çokça çok desteği oldu. İlerleyen teknolojilerle elektrikli araçların ayrımsız zamanda tarımda kullanılması, ayrımlı enerji kaynaklarıyla güçlendirilmesi aşamasında yıpranmamış teknolojilerin geliştirilmesi sağlanacak.” dedi.

Deneyim kazanıyorlar

Elektrik-Elektronik Alanı 11. derslik öğrencisi bando kaptanı Mehmet Irade Kenarda ise Togg’dan esinlendikleri kurgu projesinde, yerel ve eli nimetli olmasını öncelikle ele aldıklarını anlattı.

Araçta mümkün olduğunca zat atölyelerinde ürettikleri parçaları kullandıklarını nâkil Kenarda, “Takımda bulunan arkadaşlarımla bu sektöre yıpranmamış mühendisler olarak atılmayı düşünüyoruz. Bu projeyi dahi kılgılı yerine benzeri staj imkanı üzere düşünebiliriz. Biz elektrikli aracı burada deneme etmiş bulunduk. Bunu üzerine koyarak devam etmeyi düşünüyoruz.” ifadesini kullandı.

İleride mühendis olmayı planladığını tamlayan Kenarda, “Bu zümre projelerde bulunup hem kendimi hem birlikte ülkemi imar etmek benim için mutluluk kaynağı.” değerlendirmesinde bulundu.

Makine Teknolojisi Alanı 10. sınıf öğrencisi ve takımın tasarımcısı İklim Adataş da ekipte kayran almaktan yağlık gurur duyduğunu belirtti.

Adataş, araba tasarımı konusunda kendisini imar etmek istediğini dile getirerek, “Ailem beni bu okula yönlendirdi. Beni olumlu şekilde destekliyorlar. Bu elektrikli araçta ego görsel tasarımdan sorumluyum, şasinin arz dolgunca şekilde yapılması için elimden geleni yapacağım.” dedi.

Share: