İyi Tümen Heyeti, Yedinci Kere Taşınmaya Hazırlanan Yusufelileri Dinledi.

KASIT İSTANBULLU

İYİ Fırka Umumi Komutan Yardımcısı Ünzile Yüksel başkanlığındaki İYİ Parti heyeti, tarihinde yedinci el taşınmaya hazırlanan Yusufeli’ni ve yıpranmamış yerleşme birimini konuşma etti. Sakat Yusufeli Şehremini Yusuf Sağlam, “Bir şişman iğne ucu kadar havalandırma imkanı olmayan binaları müstahak gördüler. Tığ bunu reddediyoruz. Site, site olamadan biz buradan yukarıya çıkmayacağız” dedi. İYİ Partili Ünzile Yüksel ise “Taşınacak şehri yaşanacak ağıl getirin. Bu sıkıntıyı insanlar yaratmadı. Yaşanabilir ayla getirin” diye konuştu.

Artvin’in Yusufeli ilçesi, tarihinde yedinci el taşınmaya hazırlanıyor. Barhana işlemlerinin, eksikler tamamlanmadan başlatılmasını ihtarname eden esnaf, hafta içre kepenklerini indirmişti.

İYİ Tümen Genel Komutan Yardımcısı ve Eş Politikaları Başkanı Ünzile Yüksel, İYİ Öğür Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, İYİ Parti Trabzon Mebus Hüseyin Örs ve İYİ Tümen Artvin İl Başkanı Kemalettin Akgök; esbak, ilçenin taşınacağı kullanılmamış yerleşme birimini inceledi.

“BURADA HAYATIN BITMEME ETMESİ KABIL DEĞİL”

Bedri Yaşar, kullanılmamış yerleşme biriminde; İYİ Partili Örs ile alay malay şu açıklamaları yaptı:

“Bir hars var, şehrin ayrımsız ruhu var. Dünyanın parasını harcıyoruz, buralara. Tığ ranta karşıyız. Nakıs işlere karşıyız. Standardında yapılmayan işlere karşıyız. Bu şerait altında burada hayatın bitmeme etmesi gibi değil. Hastalık? Yolu, sosyal donatısı…”

İYİ Parti heyeti henüz sonraları Yusufeli halkı ile tıpkısı araya geldi. İYİ Fırka Yusufeli İlçe Başkanı Recep Akyürek, “Sorunlarımızı anlatın, hal önerilerinizi anlatın. Zaman siz konuşun. Ben bile bir Yusufeliliyim, partimin temsilcisiyim amma bundan evvel Yusufeliliyim tığ bilcümle tıpkısı gemideyiz” dedi.

“FIRIN BULUNMAYAN, OTEL YOK, PETROL OFİSİ YOK”

Yusufelili Oğuzhan Boyacı, “Kullanılmamış iskân yerimizde atlatmak fırını namevcut. Yeni yerleşim yerimizde otel yok otel. Bakir ilçede yer yaği ofisi bulunmayan” dedi.

CHP Yusufeli İlçe Başkanı Hazar Demirci; “Geleceğimizden tedirginiz, psikolojimiz bozuldu, geceleri uyku uyuyamıyoruz. Bunun sözünü sizlerden bile kabul etmek istiyoruz. Altılı Ganyan masadaki herkesten almak istiyoruz. Aslında, tığ bunları MHP’den da SELIM Öğür’den da almak isteriz. Amma yüzleri tutmadığı amacıyla gelmiyorlar. Gelseler bile tek olumlu netice alamıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“BİZ BUNLARI ADALET ETMEDİK”

Bozuk Yusufeli Belediye Başkanı Yusuf Akva ise şunları söyledi:

“Yapılan binaları gördünüz. O binaların tıpkı kısmı, alelhusus üçüncü bölgedeki binalarımızın; dayanak, artı birinci bitirme, pozitif ikinci tekmil; tamamen doğaya batak. Benzeri şişko enjeksiyon ucu kadar havalandırma imkanı olmayan binaları; bu Yusufeli halkına, bu TOKİ ve Şehircilik Bakanlığı layık gördüler. Biz bunu reddediyoruz. Tığ bunun iyileştirilmesini istiyoruz. Bu bizim saf hakkımızdır.

“REDDEDİYORUZ”

Ulaşımla ile ilişkin sıkıntılarımız var. Viyadükleri gördünüz. Yusufeli’nin kalbine çakılmış, dokuz çıngı hançer. Bu viyadükler; altı yedi kamer oldu, tıpkısı santimetre düzentileme yapmadılar. Ama diyorlar kim, ‘Biz sizi taşıyacağız.’ Taşırken ne yapacaksınız? ’20 yıldır çektiğiniz eziyetler yetmedi. Sizi 10 kilometre yukarıya, 10 kilometre dahi geliş, 20 esasen geriye dönersin; 40 kilometre elan kere alarak Artvin’e gideceksiniz, Erzurum’a gideceksiniz ya de Artvin yönündeki köylerimize gidebileceksiniz.’ Biz bunları türe etmedik.

Eğer hile bazen işleri hatalı yapıyorsa, vaktiyle yapmıyorsa, planlamada hatalar yapıyorlarsa; bunun bedelini bu bigünah insanlara kimsenin ödetmeye hakkı yoktur. İYİ Öğür birlikte olsa erte iktidarda, bunu böyle yaparsa yeniden tıpkısı çabuk ego alın çıkarım. Harbiden 2000 yılında, ben burada partim iktidardayken, kimi amal kusurlu giderken 5000 kişiyi topladım ve üslup yaptım, miting yaptım, ‘bu amal hatalı gidiyor bak, bizi anlamaya çalışın’ dedim.

“YUKARI ÇIKMAYACAĞIZ”

Bu erişim ağları tamamlanmadan, zeminlerle ilgilendiren bir numara katlardaki eksikler tamamlanmadan, türe sahiplikleri ile ilgili işler tamamlanmadan, toplumsal donatılar tamamlanmadan; site, şehir olamadan tığ buradan yukarıya çıkmayacağız. Ego bizzat çıkmayacağım. Sözümün, nazımın geçtiği insanları birlikte türlü adım kandırma edeceğiz. Sizden istirhamım, bunu Divan’te gündeme getirip, hal yolları bulmanız.”

İYİ Öğür Genel Komutan Yardımcısı Ünzile Yüksel ise şöyle konuştu:

“O kasa gelince duymayan kulaklar açılacak inşallah. Şehirlerin ayrımsız ruhu peki. Tarihiniz burada geçti. Atamız, dedemiz buralarda yaşadı. Irmağın kenarlarında hangi şarkılar söylendi, ne ağıtlar yakıldı. Kızlarımızı gelin ettiğimiz bu adamakıllı şehir, bu yer, bu kaza; taşınacak. Peki baraj yapılıyor, projelere asla alın değiliz. Madem çilesini bu şehir çekiyor, az buçuk da bu şehir çilenin nimetlerini da görsün.

Taşınmıyoruz, demiyoruz. Ama taşınacak şehri yaşanacak arkaç getirin. İnsanların, istimlak ettiğiniz aldığınız topraklarının, para sahibi olurken hassaten servet verdirmeyin ümera; ayrıca para istemeyin. Bu sıkıntıyı insanlar yaratmadı. Yaşanabilir hale getirin. Okullar açılacak, az önce vatandaş dedi ki yolda, bizim çocuklarımızı oradaki okula götürecekler, amade olmadan. Ast yapısı namevcut, suyu namevcut. Hiç kimesne yaşamıyor. Hep duygudaşlık yapacak. Yönetenler üstelik empati yapacak ve düşünecekler. Özlük çocuğu olsa, özlük ailesi olsa; hiçbir yeri amade olmayan tıpkısı yere gidelim der mi?

Türkiye Cumhuriyeti bir ünsiyet devleti. Hiç kimse hukukun üzerinde değil. Yasa karşısında teadül var. Tığ bunun takipçisiyiz, sahibiyiz. Size sözümüz olsun, hukuk çerçevesinde hangi yapılması gerekiyorsa yapacağız. Esasen siyaseten Sedir’te ne yapılaması gerekiyorsa yapacağız. Meclis açılacak. İnşallah çözeler o zamana büyüklüğünde. İnşallah sesinizi duyarlar.

Yeniden size sözümüz olsun. Buyurun Yusufeliler. Sedir sizin olsun. O sektör da sizin olsun. Çıkın derdinizi o kürsüden milletin kürsüsünden seslendirin. Bu imkanı veriyor, İYİ Fırka. Hasis milletin sesiyiz. Onun üzere yola çıktık. Bizim derdimiz milletin derdini fasletmek. Onun amacıyla buradayız. Sizi dinledik. Genel başkanımıza raporumuzu sunacağız. Benzeri gecede, ‘hakeza istedim hakeza yaptım’ diyen ferman inşallah Yusufelilerin lehine dahi bire bir buyuru kullanır, teessürat biter diye niteleyerek rica ediyorum.”Share: