İYİ Parti’nin Kadın Çalıştayı Samsun’dan başladı

İYİ Tümen Avrat Politikaları Başkanlığı vasıtasıyla kadınların sorunlarını yakalamak amacıyla planlı Karı Çalıştayı, Samsun’dan başladı.

Kentteki bir otelde “Avrat yükselmezse alçalır yurt” sloganıyla gerçekleştirilen çalıştaya Samsun, Ordu, Sinop, Trabzon, Artvin, Amasya ve Giresun’dan 165 casus katıldı.

İYİ Parti Genel Komutan Yardımcısı Ünzile Yüksel, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’üstelik karı cinayetleri, yavru gelin vakaları, taciz, ruhsal çaba, hücum, faaliyet hayatına katılımdaki ayrımcılık ve mobbing kabilinden bir nice ülkü alanı bulduğunu söyledi.

Hiçbir sorunun üzerine kalıcı ve kapsamlı hal önerileriyle gidilmediğini gelecek süren Yüksel, “Kadınların yaşadığı sorunlara bugüne çatışma, güçlükle ayrımsız çerçevede çözümler arandı. Bu boyut kadınların yaşadığı sorunların tespiti ve çözümü üzerine kurumların, sivil toplumun, meselelere tek göz açısıyla yaklaşmasına sebep oldu. Farklılaşan sorunların tayin edilebilmesinin önüne geçti. Ülkemizin farklı bölgelerinde kadınların yaşadığı sorunları evcil temsilcilerle bu arada sınırlamak, bugüne büyüklüğünde açığa çıkmayan bir nice sorunu dahi ortaya çıkaracak.” dedi.

İYİ Fırka avrat çalıştaylarının, bu konuda henüz ilk bu ölçekte uygulanmamış tıpkısı formül izleyerek Türkiye’nin 81 şehrindeki avrat sorunlarını yerel katılımcıların saraka aldığı platforma taşıdığını anlatan Yüksel, çalıştaylarda cemi şehirlerin düzen edileceğini, şehirlere dair sorunların teşhisi, nedenleri ve çözüm önerilerinin şehrin temsilcileri tarafından belirleneceğini dile getirdi.

Çalıştayların sunma oylumlu çıktısının millî politikaya taraf yüklemek olduğunu vurgulayan Yüksel, şunları kaydetti:

“İYİ Öğür, cinayetlerle ve tecavüzlerle simgeleşen eş isimlerinin şehir meydanlarına verildiği bir Türkiye adına, başarılarıyla gündeme mevrut kadınların zihinlere kazındığı tıpkı Türkiye’yi oluşturacak. Kadınların ve çocukların henüz özgür, bahtiyar ve sakıncasız tıpkısı toplumda yaşaması üzere atılması gereken birlik adımları cesurca atacağız. Millî politikaya cephe isnat etmek için sizlerin katkılarıyla hazırlanacak eş temalı toprak, toprak ve millî beyanname oluşturacak. Açık tıpkı katılımla yapacağımız çalıştaylarımızda fazlalık ayrımcılık kaygısıyla kadınlara meri cinsiyet kotası, yüzdelik 20 kendisine erkekler için uygulanacak.”

İYİ Öğür Genel Başkanı Meral Akşener birlikte çalıştaya video kanaat gönderdi.

Eş Çalıştayı’nın ikincisinin elan bilahare belirlenecek çağ ve yerde düzenleneceği bildirildi.

Share: