İSTANBUL-VEKIL HAVA: 18 YAŞINDAKİ HERHANGI BIR BİREY BAŞVURABİLECEK

Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Misyon Çekicilik, geri açıklanan Cumhuriyet Altını tarihinin sunu balaban sosyal hane projesinin detaylarını sarılmak amacıyla medya yöneticileriyle tıpkısı araya geldi. Nazır Alım “18 yaşını doldurmuş torunlar, orada konuk. Dolayısıyla o gençlerimiz müracaat yapabilecekler. Özlük evlerini, öz hayatlarını düz yazı edebiliyorlar. Nüfusa kayıtlı olduğu ile evet de sonuç 1 yıldır durma ettiği ile başvurabilirler” dedi.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan cemaziyelevvel Cumhuriyet tarihinin sunu balaban sosyal basamak projesinin detaylarını açıklamıştı. Başvuruları zaman başlayan ve ekim kocaoğlan sonuna kadar sürecek proje kapsamında Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Gurur projenin detaylarını medya yöneticileri ile ısınmak için tıpkı araya geldi. Icra Vekili Gurur, toplantıda projeyle ait soruları yanıtladı.

TOKİ MAL KAZANMAMAKTADIR

Murat Kurum, bire bir ildeki kat fiyatları arasındaki farka ilgili yaptığı açıklamada “Arsa dış, 100 metre konutun maliyeti 1 milyonun üzerine huruç durumda. Arsa eklendiğinde de 1 milyon 200 bine, 10 milyona çıkan yerler var. Büyükşehirlerde yer karşılığı gelişim yaptığınızda yüzde 40ın altında yer maliyeti olanaksız. Yüzdelik 40 tenzilat açıklanan fiyatlarda vardır. TOKİ servet kazanmamaktadır. İstanbul’bile yapılmaması fikrine katılmıyorum. Deprem muntazır şehirde insanlarımıza sağlam ve güvenli konutlar sunmak zorundayız. İstanbul’un ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. İstanbul’u depreme hazırlamış olacağız ve 16 milyon vatandaşımıza 50 bin konutla gelişigüzel bu imkanı sunacağız. Sosyal devletin yeryüzü büyük yapması gerekenin de bu olduğunu düşünüyorum” diyerek konuştu.

Icra Vekili Çalım, toprak, arsa behre sahibi olan kişilerin birlikte hane amacıyla referans yapabileceğini belirtti.

AİLESİYLE ZIHAYAT 18 YAŞINDAN ERKÂN REFERANS YAPABİLİRBakan Hava, “18 yaşını eski eşhas orada misafir. Dolayısıyla 18 yaşına gelmiş gençlerimiz evdeki durma ve kademe halkından sayılmıyor. Ailesiyle oturduğu evet dahi nüfusa mukayyet olduğu şehre başvurabilir. Ocak geliri değil, gencin geliri yetişkin” ifadelerini kullandı.

TAKANAK BİTMEDEN SATILAMAZ, KİRAYA VERİLEBİLİRBakan Çekicilik, “Proje, TC vatandaşı olan herkes başvurabilir.  TC vatandaşı olmuş, üstünde evi olmayan dizge başvurabilir. Vatandaşlık alabilmesi için birlikte evi olması gerekiyorsa, sonra vatandaş olanlar konuya dahil gözükmüyor. Borcu bitmeden konutları devredemez, satamazlar. Kiraya vermesinde benzeri engel söz konusu değil. Sosyal göz projelerinde zaman hakkı namevcut. Tespit halinde konuta ahali koyarız. Biz evi olmayanlara eş ahiz imkanı sunuyoruz” diye konuştu.

ARSALARIN ZIR YAPISI VE İMAR PLANI HAZIRBakan Gelgel, “Arsalar alt yapısı hazır, imar planı amade. Hür karı yapacaklar üzere sınırları sınırlı. Buralara yerel mimariye bakarak destek vereceğiz. Ustalık bindi verilecek. Belirlediğimiz sınırlar dahilinde ruhsatlı projeyi oraya yapabilecek. 10 sene faizsiz ödeyecek. Bu çerçevede sözleşmeyi imzaladıktan bilahare 2 sene karı imal hakkı var, ama süreyi idarenin izniyle uzatabiliriz” dedi.

176.8 MİLYAR LİRA SÜBVANSİYONKurum, “İhhaleler kamu münakasa kanunu çerçevesinde saydam şekilde yapılacak. 422 bilyon liranın yüzde 40’ı desteklenmiş ediliyor. 176.8 milyar teklik tutma bahis konusu. İstanbul’la Şırnak’ın hayat standardı benzeri değil. Belki maaşı tıpkısı amma gideri elan çok. Aslolan insanlara tahaffuz hakkı sunuyoruz. Yaşam tercihine kendisi karar vermiş. Kuralar noterlik nezdinde yapılıyor” ifadelerini kullandı. Itidalli gelirli ailelere ait ön tanıdık kampanyanın sorulduğu Bakan Çalım, bu projenin akabinde orta ve ölçülü üstüne hitap eden projeler üzere de kampanya yapacaklarını dile getirdi.

TAKSİT ÖDEMELERİ SÖZLEŞMEDEN SONRALARI BAŞLIYORBakan Kurum, “Etaplar halinde hep ihaleleri gerçekleştireceğiz. Ankara, Amasya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Çanakkale İstanbul, Diyarbakır, Erzincan şu anda mamul olanlar. Önümüzdeki süreçte birlikte bu artarak bitmeme edecek. Anlaşma imzalandığı andan itibaren yapılacak. Bitmeye mümasil bu sözleşmeler imzalanacak. 2 yıl süreceğini düşünürsek kurasını çektik, kesim yaptık. 1 almanak süreç geçerse 1 sene evini tasdik almadan taksit ödemiş olacak. Kuradan sonradan değil, sözleşmeden sonradan taksitler başlıyor. Fiyatlar galiba amma mevzuatı gereği bunu yapıyor. Lüp teslimiyle taksit ödemeye başlaması beyninde 12 ay biraz tür, proje ve namına göre değişken” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’birlikte familya kabul etmek talip gurbetçiler amacıyla de Icra Vekili Kurum, dar dışı gelirlerine bakılacağını dile getirdi.

KAMU BANKALARIYLA GEREKLİ İMKANLAR VERİLECEK

Vekil Kurum, “Peşinat amacıyla finansman şimdilik bulunmayan. Henüz önceki kamu bankalarının peşinat ödemeleri üzere kurumlu imkanlar sunduğu imkanlar var. Ayrımsız imkanlar çerçevesinde emniyet imkanını kamu bankalarımızla lazım imkanı vermiş olacağız” dedi.

– Karaköse

Share: