İstanbul Valiliğince Balaban Zafer’in 100. yılı dolayısıyla izlence düzenlendi

İstanbul Valiliğince Mimar Sinan Üniversitesi Rektörlük binasında 30 Ağustos Galibiyet Bayramı programı düzenlendi.

Ev sahibi Mehabetli Yerlikaya ile eşi Hatice Nurlu Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Şehremini Ekrem İmamoğlu, 1. Cıvıl Cıvıl Komutanı Orgeneral Mualla Ölçüsüz ve eşi Şafak Baş Döndürücü programda davetlilerle bayramlaştı.

Programda, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100’üncü yılı zımnında hazırlanan “Şişman Saldırı-Çetmili Esmer Yüce Çavuş ve Oğlu Mehmet” belgeseli davetlilere izlettirildi.

Ilbay Yerlikaya, konuşmasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerini hatırlatarak, bunların milletin karakterini anlatmaya yettiğini söyledi.

Balaban Atak öncesindeki süreci dahi anlatan Yerlikaya, “Sevgili Yâran, tıpkısı kavim düşününüz; canından eren bildiği kutsal vatan toprağı işgal edilmiş. Orduları mefsuh, tersaneleri kapatılmış, bilcümle kaleleri zapt edilmiş. Imge diyerek sarıldığı herhangi bir arka münkesir olsun. İşte mecmu bile o günlerde, 19 Mayıs sabahı Samsun’dahi doğan güneş, ‘Her madde bitti’ diyenlerin gözlerinin içine bakıp, ‘Her şey elan kullanılmamış başlıyor.’ diyordu.” ifadelerini kullandı.

Yerlikaya, milletin küllerinden başlamak için ayağa kalktığını, sofrasındaki lokmasını, tarlasındaki ekinini, sırtındaki hırkasını Mehmetçiğin önüne serdiğini belirterek, istiklalin zürriyet yolu muntazır eli yapıncak anaların, dedelerin, nenelerin, gözü buğulu yetimlerin dilinden tek eksiltmediği yakarış olduğunu kaydetti.

Sakarya Düz Savaşı’nın sonrasında topyekun bire bir taarruza hazırlanıldığını anımsatan Yerlikaya, “Anca benzeri tecavüz olacaktı kim bu, kavrayışsız dönüşü yoktu, telafisi yoktu. Hoppadak 207 bin Mehmetçik değil, âdem tıpkısı kavim çıkacaktı çarpışma meydanına. Nefesler uğramış, 26 Ağustos sabahı saat 05.30’üstelik başlayan topçu ateşleri zaferi müjdeliyordu. Mehmetçik, Afyon ovasını ‘Allah Allah’ nidalarıyla inletirken, Şehriyâr Alparslan’a selam yolluyordu.” diye konuştu.

“Türk milletini durdurmaya bugüne büyüklüğünde kimsenin gücü yetmedi”

Ilbay Yerlikaya, gelişigüzel balaban ve işlek olunduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Vatanımızın ve milletimizin birliğini, dirliğini ve bütünlüğünü memul etmek kutsi bildiğimiz görevimizdir. İnanmış ve yegâne canevi ergin, Türk milletini durdurmaya bugüne kadar kimsenin gücü yetmedi, bundan sonra birlikte yetmeyecek. Çünkü yeminimiz var. Etkili ve büyüyen Türkiye uğrunda Çanakkale’deki üzere becerikli, Sakarya’daki kabil vicdanlı, Dumlupınar’daki kadar azimli olmaya yeminimiz var. Bugün bizim meze günümüz. Bugün bizim tıpkı ve baş başa bayramlaşma günümüz, büyük zaferimizin 100. sene coşkusunu doyasıya tesit etmek için tıpkı araya geldik. ve inşallah, 30 Ağustos zaferini, tarihe zer harflerle yazdıran bu şişman kavim, sonsuza dek nice utku coşkularını baş başa yaşayacak. Bizler, bize bu iri övünme ve mutluluğu bahşedenleri hiçbir antlaşma unutmadık, unutmayacağız.”

Programa, İstanbul Inanma Müdürü Utku Patal, kaymakamlar, İstanbul’daki kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, azınlıkların dini temsilcileri, eğitim, sağlık, hareket dünyası, ekin, konferans ve spor camiasından çok sayıda çağrılı katıldı.

Share: