İstanbul startup yatırımlarında Avrupa’da dördüncü

Adım yatırımları, 2022’nin ikinci çeyreğinde yordam kesti. Bu yılın ikinci çeyreği, 2021’in tıpkısı döneminden bu yana yer beş altı envestisman yapılan çeyrek oldu. Bu sene ikinci çeyrekte 79 yatırım turunda 114 milyon dolar envestisman yapıldı. Girişim yatırımlarının çeyreklere göre dağılımına bakıldığında Getir’in mega yatırımı (555 milyon dolar) çıkarıldığında geçen yıl ikinci çeyrekte, 205 milyon dolar envestisman yapılmıştı. 2020’nin ikinci çeyreğinde ise sadece 29 milyon dolarlık envestisman yapılmıştı. Bu yılın ikinci çeyreğinde 10 milyon dolarlık envestisman miktarının üzerinde sadece 2 anlaşma vardı. Bunlar Param Group ve Rubibrands’in aldığı yatırımlar oldu oldu.

Startups.watch’un etkinlikle açıkladığı verilere bakarak, 2022 önce yarısında toplamda 140 envestisman turunda 1 milyar 393 milyon dolar yatırım yapıldı. Gine Getir’in mega yatırımları çıkarıldığında güzeşte sene ekosistemde 601 milyon dolarlık envestisman yapılmıştı, bu yılın ilk yarısında üstelik 625 milyon dolar yatırım yapıldı.

Yılın geçmiş yarısında mecmu yatırımın yüzdelik 90’ını oluşturan 1 milyar 252 milyon dolar, hemen 6 girişime yapıldı. Bunlar sırasıyla; Getir (768 milyon dolar ), Dream Games (255 milyon dolar), Insider (121 milyon dolar), Spyke (50 milyon dolar), Param Group (Açıklanmadı) ve Rubibrands (23 milyon dolar).

Envestisman büyüklüğü açısından; bakkal teslimatı, baziçe, yapay zeka, SaaS ve pazarlama teknolojisi yılın geçmiş yarısının hamam konularıydı. Yatırım adedi açısından; fintech, SaaS, AI, baziçe ve e-ticaret öne çıktı. İlk yarıda 23 fintech envestisman aldı. Akıbet dönemdeki regülasyonlar yardımıyla canlılık faal fintech dikeyi tıpkı zamanda yer çok adım kurulan dikeyler beyninde düz aldı.

Oyun sektöründe yatırım anlamında ikinci çeyrekte yavaşlık olsa da ilk devre yıla bakıldığında rekorlar tazelendi. Türkiye’birlikte evvel yarıyılda 13 baziçe girişimi toplamda 333 milyon dolar envestisman aldı. Yatırımlar bazında Türkiye İngiltere, Norveç, Finlandiya ve İsveç’in üzerinde 1. sırada düzlük aldı. Startups.watch Kurucusu Serkan Ünsal, oyun sektörünün bölünerek büyüdüğünün, girişimlerde çalışmanın adım ekosistemini elbette daha gür yerlere getirdiğinin sunu ongun örneği Peak olduğunu vurgulayarak, “zamanında Peak’da etkin 80 birey henüz sonraları 65 girişim kurdu. Bunlardan 28’i oyun girişimi oldu” dedi.

Türkiye Süper Yığın’teki yerini korudu

Türkiye, yılın geçmiş yarısında Getir’in aldığı yatırımlarla Avrupa’de Hollanda, Estonya, Avusturya’nın üstünde Süper Tabur’teki (1 milyar doların üstünde yatırım) yerini korudu. Geçen yıl Şampiyonlar Ligi’ne sâdır, Fransa ve İngiltere ise Süper Grup’e geri döndü. Şampiyonlar Ligi’nde sadece İngiltere kaldı. İstanbul ilk devre yılda Avrupa’birlikte Londra, Paris, Berlin’mağara peşi sıra sunu çokça envestisman yapılan 4’üncü kent oldu. Oyun yatırımları anlamında ise Avrupa’üstelik 1’inci sırada düzlük aldı ve Londra, Oslo, Helsinki ve Stockholm’ün üstünde meydan aldı.

Kadın girişimciler rekor kırdı

İlk nısıf yılda 140 yatırımın 36’sında kadın müteşebbis vardı. Bu serencam 5 yıldaki bildirme faziletli ihtişam oldu. İlk yarı yılda kurulan girişimler incelendiğinde ise girişimlerin sadece yüzdelik 15’i karı girişimciler yoluyla kuruldu. Geçen sene kadın girişimcilere toplamda 66 milyon dolarlık yatırım yapılırken, bu yıl bu rakam 208 milyon dolara bundan sonra. Genel yatırımların ortamında üstelik karı girişimcilerin payı yüzdelik 26’evet daha çok. Hande Çilingir’in kurucusu olduğu Insider, bu yıl 121 milyon dolar envestisman aldı. Kadın girişimcilerin olduğu şirketler beyninde sunma haddinden fazla envestisman yapılanlar Spy ke Games, Space Runners, Revel Games, Düşyeri, Vispera, Kidly, Wellbees, Olağan IK ve Bolt Insight oldu. (Dünya / Selenay Yağcı)

Türkiye Avrupa’nın 5. şişman startup pazarı

 

Türkiye’da startup’ların aldığı yatırımlar 1,5 milyar dolara ulaştı

 

İsveçli startup şirketi, elektrikli uçar araba tasarladı

 

Türk startuplar 2021’bile 1,5 bilyon dolar envestisman aldı

 

Zenginlerin yeni yatırım hedefi startuplar

 

Share: