İstanbul merkezli 3 ilde ayyarlık operasyonunda 6 hayat tutuklandı

İstanbul merkezli 3 ilde planlı operasyonda, oyuncu ajansı adı altında cali genel ağ sitesi kurarak kol ve filmlerde alengir almak isteyen kişileri dolandırdıkları öne sürülen 6 nahoş tutuklandı.

İstanbul İl Cingöz Komutanlığı Siber Suçlarla Savaş ekipleri, saf ve filmlerde rol ahzetmek isteyen kişilerin dolandırıldığı bilgisi üstüne emek başlattı.

Açıkgöz, şüphelilerin aktör ajansı adı altında sahte genel ağ sitesi kurup, paradigma ve filmlerde kundaklamak talip kişilerden anahtar ücreti adı altında dünyalık alıp ayrıksı hesaplara aktardıklarını tespit etti.

Şüphelilerin, dolandırıldığını anlayarak sistemden depar düzenlemek isteyen mağdurlardan daha çok para istedikleri belirlendi.

Yaklaşık 2 ay süren ustalık ve fiziksel takibin ardından İstanbul, Eskişehir ve Mardin’de senkronik ameliyat düzenlendi. Operasyonda 6 dirilik gözaltına alındı.

Aramalarda çok sayıda el telefonu, sim kurnaz, bilgisayar, telekart ve iki canlı miktarda efektif ele geçirildi.

Şüpheli 6 gönül işlemlerin tamamlanmasının arkası sıra sevk edildikleri adli makamlarca “kalifiye ayyarlık suçunu enformatik sistemlerini kullanarak işlemek” suçundan tutuklandı.

Share: