İSTANBUL-İSTANBUL’DAN ARADILAR ALMAN VATANDAŞLARINI 394 BİN EURO DOLANDIRDILAR

TELEFON dolandırıcılarının Türkiye’den bilahare Almanya’daki insanları birlikte kasıt aldığı ortaya daha çok. İstanbul’dan Almanya’bile özellikle yaşlıları arayarak, piyangodan ikramiye kazandıklarını söyleyip hesaplarına dünyalık aktardıkları, henüz sonradan tekrar ayrımsız kişileri bu nöbet polis güçleri kabilinden arayarak, ‘Dolandırıldınız, hesabınızdaki hep parayı vereceğimiz hesaplara aktarın’ diyerek, toplamda 394 bin euro topladı. Ayyar çetesine işler düzenleyen polis, 28 kişiyi gözaltına aldı. Şüphelilerden 1’i tutuklanırken, 23’ü hakkında adli arama tedbiri uygulandı.

Almanya’bile yaşlılar başta koyulmak amacıyla bir nice kişinin polise anbean dolandırıldığını ihbar etmesi konusunda Alman Polis Departmanı konuyla ilgilendiren tetkik başlattı. Yapılan çalışmalarda, Alman vatandaşlarının Türkiye’den arandığı tespit edildi. Bunun üstüne Türk emniyeti ile irtibata güzeşte Alman polisi, soruşturmayı buraya devretti.

ÖNCE ‘PİYANGODAN PARA KAZANDINIZ’ SONRADAN ‘POLİSİZ, DOLANDIRILDINIZ’ DİYEREK DOLANDIRDILAR

Alman polisinden gelen bilginin ardından İstanbul Mali Suçlarla Savaş Şube Müdürlüğü ekipleri, konuyla ait çalışma başlattı. Yapılan çalışmalarda bir çetenin özellikle yaşlıları amaç alarak Almanya’dahi yaşayanları arayarak, ‘Piyangodan para kazandınız. Paranın hesabınıza yatması üzere vergisini ödemeniz lazım’ diye niteleyerek zat hesaplarına mal aktardıklarını belirledi. Polis Güçleri, bire bir çete üyelerinin elan sonradan bu kişileri gene arayarak bu öğün dahi kendilerini polis güçleri kendisine tanıttıklarını, piyango kazanmadıklarını, birileri yoluyla dolandırıldıklarını, paranın izini sürebilmek amacıyla de hesaplarındaki bilcümle parayı kendilerine göndermeleri gerektiğini söylediklerini belirleme etti. Şüphelilerin bu yöntemle Alman mağdurlardan 394 bin euro dolandırdığı belirlendi.

5 İLDE AMELIYAT DÜZENLEDİ

Şüphelilerin yakalanması üzere çalışmalara başlayan Finansal Büro Müdürlüğü ekipleri, İstanbul merkezli Rize, Tokat, Şanlıurfa ve İzmir’üstelik çok sayıda adrese eş anlı cerrahi müdahale düzenledi. Operasyonda 28 dirilik gözaltına alındı. Gözaltına alınan 28 kaka adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden 4’ü müddeiumumilik ifadesinin peşi sıra serbest kalırken, 23’ü için adli kontrol tedbiri uygulandı, 1 ibret ise tutuklandı.Share: