Isparta ve Burdur’un mor bahçelerinde hasat telaşı

Isparta ve Burdur’daki bahçelerde mor rengiyle görsel şölen yaşatan lavantanın hasadı yapılıyor.

“Lavanta kokulu köy” yerine mezkûr Kuyucak köyü ve Burdur Gölü kenarındaki lavanta bahçeleri sezonda binlerce misafiri ağırladı. Olgunlaşarak boz keyfiyet düzlük lavantalar demin de hasat ediliyor.

Bölgede, fideleri ilk olarak 1978’bile dikilen lavanta, görsel güzelliğinin yanında tıbbi aromatik bitki olması nedeniyle umar ve kozmetik sanayisinde kullanılıyor.

Isparta’nın Keçiborlu ilçesine mecbur Kuyucak köyü muhtarı Gürol Yılmayan, AA muhabirine, bu zaman “lavanta ıtri köy”üstelik turizm hareketliliğinin haziran itibarıyla başladığını söyledi.

Bahçelerde bugünlerde hasat telaşı olduğunu belirten Yılmaz, “Köyümüzde lavantadan bu yıl 7-8 titrem civarında yağ elde etmeyi bekliyoruz. Tabiatıyla hemen lavantanın yağını çıkarmakla kalmıyoruz. Tohumunu, demetini değme şekilde değerlendiriyoruz. Köyümüze bu sene gelen seyyar sayısı 350 bin civarında.” diye konuştu.

28 yıldır lavanta hasım ticareti özne Ramazan Cebbar da hasadın sabah er saatlerde başladığını anlattı. Öğle Vakti saatlerine büyüklüğünde biçme işleminin tamamlandığını söyleyen Avcı, şöyle konuştu:

“Saat 11-12’ye kadar biçtiğimiz lavantaları getirip kazanımıza basıyoruz. Kazanın altındaki hazneye 400 litre su koyup odun ateşiyle suyun kaynamasını sağlıyoruz. Kaynayan suyun buharı aracılığıyla bile bitkinin içindeki salt suyu ve yağını alarak soğutma sistemine aktarıyoruz. Lavantanın suyunu ayrıştırarak yağını alıyoruz. Çıkan antagonist Türkiye genelinde pazarlıyoruz. Elimizdeki lavanta hasım sabun, arıtıcı kaba maddesi olarak, akıbet zamanlarda ise afiyet ve ovma sektöründe beğenilen aynı yağ oldu.”

Ziyaretçilerden Havvana Çeliksoy dahi bahçelerin kendisini büyülediğini, Isparta’nın gülü ve lavantasıyla harika tıpkısı düzlük olduğunu söyledi.

Hasat 3 hafta bitmeme edecek

Burdur’daki Lisinia Doğa Proje Merkezi Kurucusu Öztürk Sarıca de lavanta hasadının kısaca 3 hafta henüz bitmeme edeceğini belirtti.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi yerleşkesine ve Akçaköy Lavanta Deresi’ne ekilen lavantaların hasadını gerçekleştirdiklerini dile getiren Sarıca, bu sene ensiz dışından 20 ton zayıf lavanta talebi aldıklarını vurguladı.

Sarıca, merkezde lavanta yağı tarh işlemi birlikte yaptıklarını tabir ederek, “Lavantaları hasat ettikten sonraları kurutarak zaruri işlemlerden geçirip çuvallayıp sıkı dışına gönderiyoruz.” dedi.

Yaklaşık 3 bin 400 dekarlık alanda susuz tarımla tıbbi aromatik bitki yetiştirdiklerini anlatan Sarıca, “Bunun 2 bin 400 dekarlık alanı adaçayı ve lavantadan oluşuyor. Lavantanın yağını çıkartıp yağ karışımları, kozmetik ve mütenevvi mahsulat üreterek ulusal ve uluslararası pazarlarda satışını gerçekleştiriyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

“Zenci ve Afrika ülkelerinden bile talepler almaktayız”

Bu sene dış satım üzere tahminî 30 bin lavanta demeti hazırladıklarını tabir fail Sarıca, şöyle konuştu:

“Bunun yanında 1,5 tonun üzerinde lavanta antagonist, 20 titrem civarında arık lavanta tohumu çıkarmayı planlıyoruz. Bunun şişman tıpkısı kısmını gerçekleştirdik. Lavanta kurusunda Avrupa ülkelerinin beraberinde bu yıl Arap ve Afrika ülkelerinden da talepler almaktayız. Yağına temenni de seçme zamanki kabilinden günden güne artıyor. Avrupa ve Uzakdoğu pazarı lavanta yağına sargı gösteriyor.”

“Ailemize katkıda bulunuyoruz”

Lavanta hasadı işleyen Bezen Candır üstelik 15 yıldır lavanta tarlalarında çalıştığını dile getirdi.

Hasat zamanı lavantaları orakla biçtiklerini anlatan Candır, “Istihsal yapıyoruz, ailemize katkıda bulunuyoruz, lavantayla çocuklarımızı yetiştirdik, okuttuk. Lavanta, kekik, adaçayı yetişkin antant kaynağımız. Lavantada 10 ay süresince dikiminden hasadına büyüklüğünde çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hatice Alptekin birlikte “Kışın lavanta fidesi yetiştiriyoruz demincek bile hasat zamanı, biçiyoruz. Evimize katkıda bulunuyoruz.” dedi.Share: