İranlı doğaseverler velespit turu ile Van Gölü’nün güzelliklerine dikkati çekiyor

İran’dan mevrut 24 yabanlık doğasever, bölgenin güzelliklerine dikkati kullanmak amacıyla Van Gölü çevresini bisikletle dolaşıyor.

“Van Gölü Havzası Siper Gösteri Planı ve Uygulama Programı”na ulama sunmak üzere Van Büyükşehir Belediyesi ile Vangölü Aktivistleri Derneği yoluyla 15-21 Ağustos’ta planlı “4. Van Denizi Çiftteker Festivali”hangi katılan 4 İranlı seyyah, ülkelerine döndükten bilahare arkadaşlarının isteği üzerine 24 kişilik grupla esasen Türkiye’ye geldi.

İran’dan ayaklık çevirerek sınırdan geçip Van’a ulaşan 24 nefis takım, Van Gölü turu kapsamında Bitlis’in Tatvan ilçesine sınırlanmış Yelkenli köyü sahilinde kamp kurdu.

Geceyi ilçede nâkil doğaseverler, elan bilahare bisikletleriyle Bitlis’in Adilcevaz ilçesine geçti.

Gruba önderlik eden Mohammed Büyük Şahedi, İran’dan Van’a büyüklüğünde bisikletle geldiklerini ve Vangölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel tarafından karşılandıklarını söyledi.

Amaçlarının arkadaşlıklarını, kardeşliklerini henüz ileriye katlanmak olduğunu belirten Şahedi, “Denizlerimiz maviydi bütün semavi kalsın, çevremiz temiz olsun kirlenmesin, çocuklarımıza genişlik adamakıllı şekliyle kalsın istiyoruz.” dedi.

Tura katılan İranlılardan Nazila Şokri ise natür ile denizlerin akman tutulması üstüne farkındalık inşa etmek üzere Van Gölü çevresini bisikletle dolaştıklarını aktardı.

Türkiye’da haddinden fazla mebzul karşılandıklarını tabir fail Paria Mousavi üstelik “Derrace sürerek geldik. Bizi Van’da ve Tatvan’da haddinden fazla iyice karşıladılar. Buradaki insanlar sıcak ve çokça iyiler. Dostluklar kurduk, ongun kaynaştık. Türk milletine çok teşekkür ediyorum. Biz sizlerle kardeşiz. Buralar haddinden fazla güzelce.” diye niteleyerek konuştu.

Vangölü Aktivistleri Derneği Genel Sekreteri Maşallah Özel de dolaşma esnasında yaşadıklarını ve gördüklerini içtimai medya hesaplarından paylaştıklarını söyledi.

Hususi, “Zaman turun 3’üncü günü ve uğur 5 günde Van Gölü’nün etrafını belirmek. Biz de elimizden geldiğince bölgemizi lanse etmek istiyoruz. Natür ve çevremizin güzelliğine, temizliğine dikkat kısaltmak için aralıklarla etkinlikler düzenliyoruz.” ifadelerini kullandı.Share: