İngiltere’de yıpranmamış repo artım sinyali

İngiltere Biçim Bankası (BOE) Başkan Yardımcısı Dave Ramsden, forma bankasının 14 yılın zirvesine ulaşan enflasyonun talih ekonomisi üstünde yarattığı baskılar ile uğraş kapsamında galiba faizleri yeniden yükseltmek durumunda kalacağını söyledi.

Reuters’ın haberine bakarak, Ramsden, aslen korona virüs kısıtlamalarının kaldırılması ve sonrasında dahi Rusya’nın Ukrayna’yı karışma etmesiyle tetiklenen enflasyonun yayılmasının İngiltere’de ücretler ve şirketlerin fiyatlandırma planları üzerindeki etkilerinin görülmeye başladığını kaydetti.

Ekonominin resesyona girmesi ve istikraz maliyetlerinin artmasıyla enflasyonun, bulunan yüzdelik 9 ve Ekim’de görmesi muhtemel zirve kur olan yüzde 13’ten gerileyerek BOE’nin amaç seviyesi yüzde 2’ye döneceği öngörülüyor.

Fakat, para şişkinliği zihniyetinin kalımlı kuzuluk gelmesi riskinin var olduğunu söyleyen Ramsden, “Şahsi olarak, faizleri daha da arttırmak durumunda kalmamızın muhtemel olduğunu düşünüyorum. Fakat değişmez bire bir karara varmadım” dedi.

BOE, güzeşte hafta politika faizini yüzde 1.25’ten yüzde 1.75’e yükseltmiş ve böylecene 1995’ten sunma balaban artırıma gitmişti.

Ramsden, “Yaptığımızın halihazırda mütehammil olan şartları daha bile zorlaştırdığını biliyoruz. Fakat değerlendirmemiz, enflasyonun yerleşik hâle gelmesini köstek olmak amacıyla kaba davranmamız gerektiği yönünde” dedi.

İngiltere’de iş bırakımı oylaması

 

İngiltere MB enflasyonla mücadelede geç mi kaldı?

 

İngiltere MB faiz oranını 50 temel benek artırdı

 

Share: