İmamoğlu: “Birilerinin Eş Vakıflarına, Ferdî Kullanımına Tahsis Edilen Yerleri Hoşgörüsüz Alabilmek Adına Mahkemelerimiz Sürüyor”

İstanbul Büyükşehir Uray (İBB) iştiraki KİPTAŞ’ın Tuzla Vadi Evleri projesi için “Hak Sahibi Daire Tayin Ad Çekme Çekilişi” yapıldı. KİPTAŞ’ın üstlenme edilen süreden 6 ay geçmiş daireleri türe sahiplerine tasdik edecek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bizim toplumsal düz ürettiğimiz yerler, ayrıksı projelerde, eksantrik konumda yerler üretilerek birilerinin karı vakıflarına, birilerinin şahsi kullanımlarına tahsis edildi. Hoppadak Başakşehir’birlikte 10-15 ilkokul yerde mahkemelerimiz sürüyor, onları tekrar hoşgörüsüz alabilmek namına, ulus namına. Tığ öyle yapmıyoruz; ne yapıyoruz? Belediyemize alan kazandırıyoruz. Kimi yerde kreş, birtakım yerde Ocak Sağlığı Destek Merkezi, birtakım yerde Psikolojik Müracaat Merkezi, bazen yerde kitabevi yapıyoruz. Vakit Kaybetmeden şu kısacık dönemde, ‘150 Günde 150 Proje’ döneminde 20 kütüphaneyi katıyoruz. Tıpkısı o büyüklüğünde kreş katıyoruz. Bunlar yoktu yapıyoruz” dedi.

İBB iştiraki KİPTAŞ eliyle 31 Mayıs 2021’da temeli atılmış KİPTAŞ Memleha Vadi Evleri amacıyla “Türe Sahibi Kat Belirleme Kura Çekilişi” yapıldı. Fatih’teki Uca Emiri Görgülü Hars Merkezi’nde, noterlik nezdinde gerçekleştirilen çekiliş öncesinde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve KİPTAŞ Genel Müdürü Mürtefi Kurt birer meşveret yaptı.

İmamoğlu konuşmasında şunları söyledi:

“CİDDİ ADIMLAR ATILMAK ZORUNDA: Yaşamının kestirmece kırk kesir yılı o alanda eski ayrımsız koca olarak; bilcümle bilgimi, görgümü, erke bu anları aktarmaya gayret ediyorum. Yaşadığımız aha hesaplı mesail, yaşadığımız o ustalık mesail, insanların konut ihtiyacının giderilmesi, insanların imdi keski ortamında olan tahaffuz ihtiyacının giderilmesi tarifinin yapıldığı bu ülkede, bu sorunu bilcümle alay malay fora etmek zorundayız. Pahal adımlar hücum etmek zorunda.

BÖLÜK SORUNU BIRICIK BAŞINA ÇÖZÜLECEK BİR IŞ DEĞİL: İBB ve ilişkin kurumlar olarak makul ifa koşulları olan, depreme dayanabilen ve tasarım gücü efdal konutlar tezyit hedefindeyiz. Ev sorunu, tahaffuz sorunu, benzeri ülkede yegâne başına bire bir kurumun çözebileceği bire bir ülkü değil. Yani bunu otursun yegâne başına KİPTAŞ çözsün; çözemez. Şehircilik Bakanlığı çözsün; çözemez, çözemedi filhakika, çözemiyor. Bu tıpkı itham cephesi değil. Bazı konular vardır kim -biz çokça severiz bunu- orada muadele gerekir. Korkulu birliği gerekir. Tıpkısı arada konuşmak, ayrımsız arada çözüm icat etmek gerekir. Depremle uğraş üzere. Bölük sorununu bilcümle alay malay tıpkı seferberlik halinde çözmek kabil. Çünkü bunu paydaşları var. Soylu Erki paydaşları var. Müstahsil paydaşları var. Sektörel paydaşları var. Bütün bu paydaşlarla tıpkısı arada çıkarmak, kebir aynı iş.

KİMİN MALINI YARARSIZ YAPIYORSUN?: Tığ ne yapıyoruz kendi organizasyonumuz içerisinde? Elimizdeki hep imkanlar ile bu anlattığım prensipleri asla bırakmadan, başlangıcından bitişine, yetmedi bitmeme fail sürecinde üstelik işletilmesi ve yaşamın orada sürdürülmesinin sürecini da izlem ederek, benzeri totaliter hizmet ortamı sunuyoruz. Burada ortaya koyduğumuz mesele, bir yandan modern ve eş içtimai basamak peyda etmek, aynı yandan dayanabilen konutlarla İstanbul’u pekitmek, tıpkı yandan bile insanlarını armağan etmek. Buradan örnek çıkarttığımız değme işi Türkiye’ye anlatıyoruz ve diyoruz kim, aha hakeza olmalı. Bizim haddizatında bu hamleleri, bu şekilde yaparken, aynı şeyi kimden bekliyoruz biliyor musunuz? Biz, bunu bakanlığımızdan ve diğer kurumlarımızdan bekliyoruz. Beraber konuşalım. Beraber üretelim. Yani bizim görevi devralmadan ilk imarlı, planlı, üste projeli, antrparantez ruhsata münfail arsalarımızla ait, tığ orada binlerce elan sosyal bölük üretebilirdik, hala davalarıyla uğraşıyoruz. Arsalarımızı, görevimizi aldıktan 2 ay sonra müsrif ağıl getiren, 3-4 ay sonraları ruhsatını tağyir eden, konut projesi üzere ego almamışım arsayı, benden esbak hile almış, orada inşaat yapmak için, orayı yeşil düzlük haline getiren aklı, vallahi dahi billahi de benim aklım anlamaya yetmiyor. Bu niye yapılır bilfarz? Kimin malını çöp yapıyorsun? Benim değil kim. Hepimizin, milletin malı. Bunu hangi maksatla böyle yapabilirsin? Bu bittabi tıpkısı siyasal coşkunluk yahut ihtiras?

IÇTIMAI ALANLAR BİRİLERİNİN AİLE VAKIFLARINA, ŞAHSİ KULLANIMINA TAHSİS EDİLDİ: Vatandaşlar, mehabet kurumlarından, değişik düşüncede insanlar vasıtasıyla yönetilseler birlikte gelişigüzel aksiyon üretmesini bekliyor. Bu kavramla bölük meselesine dahi bakabilsek. Zaman ülkemizde göz sorunu var. İnsanlar hane alamıyor. Bırakın almayı, kirasını ödeyip o evde yaşayamıyoruz, konuşmazdık. Şu anda konuşuyoruz. Geldiğimiz buut bu. Ama bunları aşacağız. Bunları yürümek amacıyla çokça uyumlu çalışmalarımız var. Bizim sosyal düzlük ürettiğimiz yerler, bambaşka projelerde, apayrı konumda yerler üretilerek birilerinin karı vakıflarına, birilerinin kişisel kullanımlarına tahsis edildi. Hemen Başakşehir’birlikte 10-15 beş yerde mahkemelerimiz sürüyor, onları gene kafasız alabilmek hesabına, millet hesabına. Tığ anca yapmıyoruz. Hangi yapıyoruz? Belediyemize kayran kazandırıyoruz. Birtakım yerde yetiştirme yurdu yapıyoruz, kimi yerde Familya Sağlığı Destek Merkezi yapıyoruz, bazen yerde Ruh Bilimsel Müşavere Merkezi yapıyoruz, bazen yerde katalog yapıyoruz. Hoppadak şu kısacık dönemde, ‘150 Günde 150 Proje’ döneminde 20 kütüphaneyi katıyoruz. Bire Bir o büyüklüğünde yetiştirme yurdu katıyoruz. Bunlar yoktu. Yapıyoruz. Yok olanı yapıyorsak, herhalde az buçuk dahi ‘Marifet iltifata tabidir’ diye niteleyerek sizlerin bunu bilmesi geçişsiz. Dün, 3 lime henüz üniversite öğrenci yurdumuzu açtık. ve 10’a çıkarttık yetersiz sayımızı. Seneye 16 tamam. Şu zaman 3 bin bin akak kapasitemiz var. Seneye 5 bini  geçeceğiz. bir tane yatağımız yoktu aynı öğrenciye, ‘Git şurada kal’ diyebileceğimiz. 1 şerha. Insan İstanbul Büyükşehir Belediyesi. Olur mahdut yapılmasına bindi olunmadı mı? Olundu. Ama zaten yapıldı, anahtar teslimi birilerinin karı vakıflarına konfirmasyon edildi. Yoldaş belediye alım; hepimizin yani. Hakeza tıpkı şeye ihtiyacı yok.

BİR ÖĞRENCİNİN İBB’YE MALİYETİ 5500 TL; GURURLA, VİCDANEN YAPIYORUZ: İBB yurtlarında artan bire bir öğrencinin kuruma maliyeti 5 bin 500 TL. Gençler bu imkandan aylık 950 liraya faydalanıyor. ve bunu gururla yapıyoruz, vicdanen yapıyoruz. Zira tayin ettiğimiz aileler, kendileri tek doğrudan o yurtlara kaydoldular. Sağlık durumlarına bakarak, ihtiyaçlı hallerine bakarak bunları yaptık.

ÖRNEK EV PROJELERİ ÜZERINE DE BAŞLAMA VERDİK, BUNUNLA İLGİLİ İLK TEMELİMİZİ YAKINDA ATACAĞIZ: Toplu bölük ve kentsel inkılap kapsamındaki çalışmaları umum İBB gelgel ve birimlerinin eşgüdümlü olarak yürüttü. Kentin bu anlamdaki bilgi, teknik ve tecrübelerini Türkiye’nin farklı illerine dahi taşıyacağız. Biz, bizimle iş fora etmek talip Ardahan’la konuşuyoruz, Artvin’le konuşuyoruz, Tekirdağ’la konuşuyoruz, Eskişehir’le konuşuyoruz. Bizim kapımızı araklayıcı seçkin belediyeyle konuşuyoruz. Gücümüzün yettiği yerde, kasamızdan oraya dünyalık akıtarak değil. Finansman kabiliyetimizi kullanarak, doğru arsalarda, akıllıcasına işlerin yapılması noktasında de Türkiye’ye kat sayı olabilecek konut projeleri ika üstüne bir bidayet verdik. Çalışmaları sürüyor. Bununla ait de geçmiş esas atmamızı yapacağız andıran zamanda.

FARKLI ŞEHİRLERDE KONUTLAR YAPACAĞIZ: Değişik şehirlerde yapacağımız konutlarda, o bölgenin coğrafi, nüfus bilimsel, kültürel ve geleneksel özelliklerinden yola çıkacak tasarımlar üreteceğiz. Türkiye’nin seçkin yerinde, ayrımsız yükseklikte, aynı demirli beton kıvrımlarıyla, bire bir kesitlerle. Eş bu, -atıyorum- İstanbul’un X ilçesine yakışabilir ama Ardahan’a yakışmaz, Hakkari’ye yakışmaz, Diyarbakır’a yakışmaz, Kastamonu’ya yakışmaz. Oraya başka tıpkı özdek tasarlarsınız. Öne sâdır taşı vardır, öne çıkan rengi vardır, öne çıkan önemli kültürü vardır. Söz Gelişi Gaziantep’te balkon farklı kullanılır, ama Kastamonu’birlikte o lüp zarfında başka kullanılır. Herhangi Bir kavuşum aşındırmak kültürü var. Rastgele yerin tıpkısı hayat tarzı var. Burada da kültürlerin bir araya geldiği bir formel süreç var. O bakımdan biz bunu birlikte ispat eden altın aynı çalışmayı Türkiye’ye armağan edeceğiz.

ERKEN BİTİRECEKLERİ İÇİN KİPTAŞ’A GÖNÜLDEN TEŞEKKÜRNAME EDİYORUM: Sevgili Umumi Müdürümüz 3 Aralık’ta evlerin konfirmasyon edileceğini söyledi. Tören yaptığımızda, lüp bütün eş alanlarla ilişkin sorunları çözülmüş evet ise ve yaşamsal bazı ihtiyaçların tümden giderildiği ayrımsız ortam peki ise yunak suyundan tabii gazına, elektriğine; tıpkı dahi ‘Hazır, oraya ivedili taşınmam gerekir’ diyen kabil, 10-15 familya tamam evet taşınır. O devir ben da ayrımsız ailedeki kahve içme arzumu az buçuk henüz dümbelek çekmiş olurum. Bunu bile gerçekleştirirseniz, o tarihte bu domuzuna an bile yaşanmış oluruz. 6 kamer geçmiş bitirerek, insanları henüz erken mutlu edebilmenin bugün bende olan memnuniyetini gerçekleştirdikleri üzere, Umumi Müdür’e ve KİPTAŞ’ın bütün çalışanlarına, oradaki müteahhit firmamızın hassasiyetine ve kızıl çalışmalarına candan teşekkürname ediyorum.”

“19 DÜKKAN İÇİN 12 EKİM’DE MÜZAYEDEYE ÇIKIYORUZ”

Ürettikleri konutları 264 bin TL’den başlayan fiyatlar ve 2 bin 800 TL sabit taksitli ifa planlarıyla satışa sunduklarını hatırlatan, Memleha Saha Evler projesini da Silivri ve İzmit’teki projelerde olduğu üzere, belirlenen tarihlerinden önceki teslim edeceklerini kaydeden KİPTAŞ Genel Müdürü Büyük Aldanmaz şunları söyledi:

“Bu sayede 40 binin üstünde müracaat aldık. Bu projemizde vadi kayran 9 nüsha ana yol üstü dükkanla, esasen Memleha’da ‘Aydınlıkevler’ projemizde meydan düzlük 10 skor cadde üstü dükkanımızı 12 Ilk Teşrin Çarşamba haset, gene tıpkısı KİPTAŞ geleneği haline mevrut müzayede yöntemi satışa çıkıyoruz. Bu satıştaki amacımız hem şirketimize aynı kök peyda etmek hem birlikte siz adalet sahiplerinizin dairelerinize oturmadan geçmiş sizi destekleyecek ticari üniteleri hayata eylemek. Teyit mir tarihimiz, 24 Haziran 2023 tarihiydi. Dairelerinizin teslimine 3 Fasıla 2022 tarihinde başlıyoruz. Projemizi taahhüdümüzden mecmu 6 ay erken teslim ederek, esasen sosyal konutlarda benzeri KİPTAŞ klasiğine imza atarak, er teyit yapacağız.”

Konuşmaların ardından İmamoğlu, CHP İstanbul Saylav Gökan Ağabey ile beraberlerindeki astronomi, Bakırköy 23. Kâtibiadil Vekili Mustafa Kalaycı’nın şahitliğinde ilk talihlilerin çekilişlerini yaptı.

TÜRKİYE’DE İLK: GRİ AKARSU GERİ KAZANIM SİSTEMİ

Memleha Yer Evleri toplumsal bölük projesindeki 158 emlak üzere 39 bin hayat başvurdu. Projede, evi olmayanlara ve henüz önce KİPTAŞ’tan bölük satın almayanlara evleviyet tanındı. Arz az yüzde 40 oranında mânialı vatandaşlar, şehit aileleri, savaş ve misyon malulleri, dul ve eytam ile pandemi döneminde üstün ceht gösteren esenlik çalışanları ayrıcalıklı ekip yerine tanımlandı ve kendilerine basamak ayrıldı. 5 blok, 149 konut ve 9 ticari birimden oluşan ve nitelikli gereç kullanılarak tamamlanma aşamasına gelen projede, alıcılara dönemin sunma uygun ödeme şartlarını sunuldu. Memleha Düzlük Evler projesi, Türkiye’da ilk defa bir toplumsal göz projesinde beğenilen “Gri Su Kafasız Yarar” sistemiyle birlikte civar plana daha çok. Bu sistemde evlerde geçer not sular (duş, küvet, tuvalet, çamaşır makineleri ve mutfaklardan vb. mevrut evsel nitelikli atık sular) arıtılarak, yeniden (klozetlerin rezervuarlarında ve bostan sulaması üzere) kullanılıyor. Böylecene hem su faturalarından hem da günde ortalama 100-150 kişinin ihtiyacı olan yaklaşık 20 bin litre sudan tasarruf edilerek, katıksız akarsu kaynaklarının ve çevrenin korunmasına muhteşem katkıda bulunuluyor. KİPTAŞ Tuzla Kayran Evler; çağcıl mimarisi, yavru oyun alanları, ana yol üstü dükkanları ve duvarlarla dönük sıfır dizayn anlayışıyla bulunduğu bölgeye da ayar katacak.

Share: