Ilçe Korumalarının Zırh Çektiği CHP Yüreğir Gençlik Kolları Başkanı Ermiş Sebep Için Açılan Davanın Değişmeyen Duruşması Erte Yapılacak

Eski Yüreğir Kaymakamı Oğuzhan Bingöl’ün korumalarının cebe çektiği CHP Yüreğir İlçe Gençlik Kolları Başkanı Eren Saika karşı ‘kamu görevlisine görevini yaptırmamak üzere taannüt ve hakaret’ iddiasıyla açılan davanın değişmeyen duruşması yarın yapılacak.

Adana’bile, CHP Yüreğir İlçe Toyluk Kolları Başkanı Ermiş Yıldırım ve ailesine, 14 Mayıs 2020 tarihinde çarkıt Yüreğir Kaymakamı Oğuzhan Bingöl’ün korumaları cebe çekmiş ve arkası sıra tartışma çıkmıştı.

Yıldırım, Yüreğir Kaymakamlığı’nın pandemi yardımlarını AKP’nin yönetimde olduğu Yüreğir Belediyesi’nin araçlarına yüklenmesine itiraz etmişti. Yardım malzemelerini belediyenin araçlarına yükleyen ekibe “Görgüsüz gelsin. Hayırdır, nereye dağıtıyorsunuz” diyerek soran Saika, polisleri çağırmıştı. Dönemin Yüreğir Kaymakamı Oğuzhan Bingöl’ün korumaları, Yıldırım ve ailesine zırh çekmişti. Bingöl’ün şikayeti konusunda Saika ile beraberindeki annesi, babası ve kardeşi gözaltına alınmıştı.

İfadelerinin ardından adliyeye sevk edilen Saika’ın annesi, babası ve kardeşi erkin bırakılmıştı. ‘Kamu görevlisine görevini yaptırmamak amacıyla taannüt ve hakaret’ suçlarından durdurma talebiyle gözcü hakimliğe gönderme edilen Ermiş Saika ise tutuksuz yargılanmak üzere başıboş kalmıştı.

Ancak AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in konuya ait açıklama yapmasının peşi sıra müddeiumumilik, tutuklanmadan yargılanma kararına itiraz etmiş ve Saika için yakalama kararı çıkarılmıştı. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan da olayla ilişkin, ” Van’birlikte PKK, Adana’üstelik CHP. Hücum şekli ayrımlı olsa bile zihniyetleri bire bir” açıklaması yapmıştı.

Hakkında yakalama kararı çıkarıldığını öğrenince teyit olan Yıldırım, tutuklanarak cezaevine konulmuştu.

AKP’liler Yıldırım’ın Kaymakam Bingöl’ün korumalarına saldırdığını doğacak sürerken CHP ise Ilçebay Bingöl’ün korumalarının Saika ve ailesine cebe çektiğini açıklamıştı. Kaymakam Bingöl ise “Organize şekilde tevzi alanımıza canlı tıpkı ekip tarafından yapılan fiziki ve aday saldırıya, bunun devamında ise elan şişman tıpkısı provokasyona şahsen engel olmaya çalıştık. Fiziki saldırış olmaya başladığı andan itibaren dulda polisi arkadaşımız, şahsımı ve Vefa Toplumsal Destek Grubu üyelerini korumak üzere araya girmiş ve darp edilmiştir. Darp raporları mevcuttur” demişti.

Sebep’a silah çekildiği anın görüntülerine SIMURG Selen Ajansı ulaşmıştı. Çökertme telefonuyla çekilen görüntülerde, korumaların zırh çekmece ve namluya kurşun laden sesiyle alay malay Sebep’ın annesinin duruma reaksiyon gösterdiği ve “Sen bölüt silah mı çekiyorsun” dediği duyulmuştu.

KARAR DURUŞMASI YARIN

Yıldırım, 16 Mayıs 2020 tarihinde tutuklanarak gönderildiği cezaevinden 2 Haziran 2020 tarihinde boşaltma olabilmişti. Yıldırım ve kardeşi Bahir Sebep karşı, ‘kamu görevlisine görevini yaptırmamak için taannüt ve hakaret’ iddiasıyla Adana 15. Esas Ceza Mahkemesi’nde sav açılmıştı.

Davanın değişmeyen duruşması ferda yapılacak. Duruşma öncesi ZÜMRÜDÜANKA Bilgelik Ajansı’na konuşan Saika, “2,5 sene ilk başımıza gelen bir olaydan muhit, mağdur olan yan bizler olmasına karşın nahak yere yere hala devam etmekte olan davamızın karar duruşması, Adana Adliyesi’nde gerçekleşecek. Hep arkadaş ve yoldaşlarımızı dayanışmaya nida ediyorum” dedi.

Davanın 18 Orak Ayı 2022 tarihinde yapılan duruşmasında müddeiumumi asıl hakkındaki mütalaasını açıklamış, Bahir Saika’ın beraatını, Aziz Yıldırım ise ‘kamu görevlisine görevini yaptırmamak için mukavemet ve hakaret’ suçlarından cezalandırılmasını istemişti.Share: