Iğdır selen | Iğdır’daki sodyum klorür madenlerinde pahal şita üzere güç düzentileme

Iğdır’ın Tuzluca ilçesindeki Tuz Dağı’ndaki, temas sene güç geçen kış mevsiminde karla mücadelede kullanılmak amacıyla çıkarılan tuz madenlerinde vahim emek yürütülüyor.

Adını barındırdığı tuz madenlerinden kayran Tuzluca ilçesindeki madenlerden, sofralık ve hayvancılıkta geçer not tuzların yanı sıra karla savaşım için da sodyum klorür çıkarılıyor.

Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu Rum Bölgeleri ilkin doğmak üzere Gürcistan’ın bile kışla uğraş tuzunun çıkarıldığı Sodyum Klorür Dağı’nda vahim say devam ediyor.

Karla uğraş tuzu, önce kanı düşmesi ve yolların donmaya başlamasıyla oluşan yoğunluğun önüne boşamak namına şimdiden depolanıyor.

Tuz Dağı’ndan günce çıkarılan 250 titrem tuzun 150’si kış sezonunda karla mücadelede geriye kalanı üstelik besin, hayvancılık ve uran alanlarında kullanılıyor.

Tuz madeni işletmecisi İsmail Taşdemir, AA muhabirine, yaz aylarında azık sektöründe ve hayvancılıkta geçer not tuzu ürettiklerini belirterek, şita mevsimine yaklaşılan bu günlerde ise buzlanmaya alın kullanılacak tuzu depoladıklarını söyledi.

Kış aylarının Doğu ve Güneydoğu Küçük Asya Bölgelerinde anif geçtiğini, bu yüzden mütenevvi önlemler alındığını tamlayan Taşdemir, “Bu bölgenin kar, buzlanmaya alın tuzunun yüzdelik 80’i bizim madenden karşılanıyor. Gürcistan özellikle girmek için, Erzurum, Erzincan, Van’a kışın kullanılan aheste bire bir sodyum klorür sevkiyatı yapmaktayız.” dedi.

“Buzlanmaya alın üretim yapıyoruz”

İşletmecilerden Iyi Murat Birey ise şita mevsiminde yaşanan buzlanmayla mücadelede tuzun makro yer tuttuğunu belirtti.

Yoğun tıpkı mesaiyle depolama çalışmalarının sürdüğünü tabir fail Duygusal, “Alelhusus esmer yollarında ve köy yollarında yaşanan buzlanmaya alın istihsal yapıyoruz. Bölgede albeni sıcaklığı sıfırın altında 30 dereceyi geçiyor. Format böyle olunca birlikte buzlanma oluşuyor. Şu zaman tuz madeninde yoğun aynı iş sürdürüyoruz. Kışın gelmesiyle depoladığımız tuzu, Doğu ve Güneydoğu Küçük Asya Bölgeleri ile sınırlı dışına gönderiyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: