Iğdır gündem haberleri… Iğdır’ın sulak alanları göçmen kuşlarla doldu

Kuzeydoğu Kafile Rotası üzerinde kâin Iğdır’ın sulak alanları, Rusya ve Kazakistan’dan göç için mevrut kuşlarla dolup taştı.

Şimal muallel kürede yaz mevsimini geçiren kuşlar, şita mevsiminin yaklaşıp havaların soğumasıyla birlikte güney yarım küreye akla yatkın göçmeye başladı.

Bu kafile yolculuğu esnasında kuşların ıtlak vermek, rızık ve yağ depolamak amacıyla kullandığı Türkiye’nin doğusu, onlarca türden çokça sayıda kuşu ağırlıyor.

Yurdun bildirme doğusundaki Iğdır, Kuzeydoğu Göç Rotası üzerinde bulunmasından muhit göç döneminde bir nice kuşa ocak sahipliği yapıyor.

Ağrı Dağı eteklerindeki Bulakbaşı ve Glokom Sazlıkları ile Aras Nehri ve Aras Kuş Cenneti, kafile süresince yıldız sakim küreden mevrut kuşların uğrak noktası oluyor.

Iğdır Üniversitesi Kuş Bilimi Aplikasyon ve Araştırı Merkezi Müdürü, Avcılık ve Melez Hayatı Bölümü Dr. Akademisyen Emrah Polat, AA muhabirine, göç amacıyla bölgeye mevrut kuşların aşılanmamış hayatı çeşitliliğine naz kattığını söyledi.

Birçok türün barhana ettiğini, birçoğunun da göçe hazırlandığını tamlayan Polat, “Demincek kuşlar kuzey kem kürede, kışın kuzeyden güneye akıllıcasına aynı kafile gerçekleştiriyorlar. Güneydeki daha mutedil, elan sıcak bölgelere akla yatkın geçiş var. Gökçe Yazın birlikte cemi tersi yerine güneyden kuzeye akıllıcasına benzeri intikal hareketi olacak.” dedi.

Kuşlar göç öncesi Iğdır’birlikte vücutları amacıyla vacip yağları depoluyor

Polat, Iğdır’ın coğrafi şartları ve sıcak iklimi zımnında birçok melez hayvanının olduğu kadar kuşların da intikal rotası olduğuna değinerek, şöyle konuştu:

“Bu anlamda Iğdır çok oylumlu tıpkı dirim merkezi. Çünkü Kuzeydoğu Kafile Rotası üzerinde bulunuyor. Gelişigüzel yıl birçok değişik kuş türü burada besinlerini alıp, yağlarını depoladıktan sonra elan ısıdam bölgelere akla yatkın gidiyor. Bulakbaşı, Aras-Karasu taşkınları ile Aras Kuş Cenneti kuşlar üzere yüce toplantı merkezleri. Burada toplanıp, vücutları için lüzumlu yağları depoladıktan bilahare elan ısıdam bölgelere akıllıca göçe başlıyorlar.”

Çelik, Iğdır’ın bulunduğu Kuzeydoğu Barhana Rotası’nın dünya üzerindeki oylumlu aynı rota olduğunu ifade etti.

Seçkin barhana mevsiminde sulak alanlarda yoğun aynı hareketliliğin olduğunu vurgulayan Çelik, şöyle devam etti:

“Artvin Çoruh’tan ülkemize antre özne rota üstünde bulunuyor. Kâh durumlarda bura tali göç yolu adına üstelik kullanılıyor. Buradan Mutedil Doğu’ya, oradan de Kuzey Afrika’ya akıllıca sabık bire bir kafile rotası var. Biz da arazi çalışmalarımızda daima izliyoruz, geçişlerini izleme ediyoruz. Tıpkı çoğu göç hazırlıklarına başladılar, bazıları ise göçtü. Artık bu zamandan itibaren göçleri izleyeceğiz. Özellikle ötücüler gitmeye başladı, ördekler bile ekimin sonlarına akilane buradan güneye akilane, yani Afrika’nın kuzeyine, oradan da elan ölçülü kısımlara doğru gidecekler.”

Share: