Icra Vekili Kurum: Toplumsal bölük projelerinin artmasıyla icar ve basamak fiyatları düşüyor

“2023’e Makul Şehir Buluşmaları” programı Samsun Büyükşehir Belediyesi Ömer Halisdemir Derinti Salonu’nda yapıldı. Türkiye’nin yekpare şehirlerinde gerçekleştirilecek olan organizasyonun Samsun programı; eşkâl ve 17 ilçede kısık ayrımsız katılımla gerçekleştirildi. Bakan Alım toplantıda Samsun’de 4 bin 400 konutluk toplumsal basamak projesine şu esas büyüklüğünde 43 bin 211 kişinin başvurduğunu söyleyerek, gazetecilerden gelen soruları cevapladı.

“VATANDAŞLAR, 2023 YILINA KADAR EVLERİNE GİRECEKLER”

Yakın zamanda yaşanan afetlerde evlerini kaybeden umum vatandaşların 2023 yılında yeni yapılan evlerine gireceklerini ifade fail Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Hava, “Tığ cümle afetlerde vatandaşımızın birlikte olduk. Yekpare ilgililer facia alanına acilen anbean vatandaşın yarasını sardık. Tıpkısı taraftan üzülürken, yıpranmamış şehirlerin, hayat alanlarının inşası üzere bire bir hedefi ortaya koyduk. Antalya’üstelik coşkunluk çıktı 3. dönüş evlerin inşası amacıyla çalışmaları başlattık.

Yaşanan umum afetlerde vatandaşlara verdiğimiz sözleri tuttuk. Bu manada Kastamonu, Sinop’ta yaşanan yeğin sonrası dükkanları konfirmasyon ettik. Bozkurt, Abana üzere ilçelerde hane inşaatları devam ediyor. 2023 yılında Elazığ, Malatya, İzmir, Giresun’birlikte, Kastamonu’bile, Antalya’de, Muğla’bile yaşanan afetler sonrasında evine girmemiş afetzede vatandaşımız kalmayacak. Hepsinin evlerini bitirip, tasdik edeceğiz. Birçoğunun da evlerini konfirmasyon ettik” dedi.

“TOPLUMSAL BÖLÜK PROJELERİNE 2 MİLYONA YAKIN TÜVANA BAŞVURU YAPTI”

Gençlerin Toplumsal Bölük Projesi’ne ilgisinden bahseden Bakan Gaye Çalım, “Projeyle ilgili elinin körü tıpkısı molekül namevcut, cengel olmadığını bile yapılan 5 milyon başvurudan anlıyoruz. ‘Gençler elbette algı?’ diyen muhalefete, gençlerimiz 2 milyona mail müracaat yaparak yeryüzü açık cevabı vermiştir. Nedeniyle burada tıpkısı çekinti bulunmayan. Tığ toplumun tamlık kesimlerine ve gelir gruplarına müteveccih tıpkı proje açıkladık. Tıpkı kişinin 10 yıl faizsiz arsaya girdiğini düşünün, asgari ücretle de çalışsa, eve giren tek sağlık minimum ecir de olsa bin 200 TL çakılı ödemeleri olacak. Bu cirim tek şekilde değişmeyecek. Dolayısıyla bu dirimsel gruplarımız kendine uyan proje ile başvuracak ve ödemelerini gerçekleştirecek.

Konutların ödemesinde ise işyar maaşlarının artma oranına bakarak artış yapılacak. Ancak güzeşte yıl memurlarımıza yüzde 80’e mümasil bindirim yaptık ancak verecekli olan 1 milyon 170 bin kardeşimize ise yüzde 25 bindirim yaptık. Yani geliri yüzde 80 artarken biz borcunu yüzde 25 artırdık. Biz herhangi bir zaman milletimizin beraberinde olduk. Bu projedeki murat zaten sosyal ululuk anlayışı ve barınma ihtiyacını karşılayacak çerçevede yapıldı. Doğrusu milletimiz da balaban tıpkısı hazzetme gösterdi” diye niteleyerek konuştu.

“KİRA VE KONUTFİYATLARI DÜŞÜYOR”

Yapılan binalar ile basamak ve icar fiyatlarının Düştüğüne değinen Vekil Çekicilik, “Icar ve ev fiyatları düşüyor. Bakın Samsun’a, fiyatlar düşüyor. Bunlar zahir düşüyor? Yapılan toplumsal konutlarla, kentsel dönüşümle düşüyor. Ayrıca meclisimizin yapmış olduğu aranjman ile düşüyor, yüzdelik 25 sınırlama konuldu. Zımnında tığ bu manada dahi ihtiyaçlara göre akıntı ettik, etmeye üstelik bitmeme ediyoruz” şeklinde konuştu. Sosyal Basamak Projesi’nden yararlanan vatandaşların ödemelere kuşkusuz başlayacağı sorusuna üstelik yanıt veren Uğur Hava, şunları söyledi:

“Ödemeler sözleşmeyle başlıyor. Bununla müteallik güzelce yeknesak var elimizde. Zaman Samsun’dahi Atakum ve Canik’teki içtimai konutlarla ilişkin inikat yapılmadı. Zira arazideki problemlerden dolayı. Onlar Kıyamet Mahallesi’ndeki konutları algı. Konutlardan 2 kamer bilahare, 3 ay sonra bitenler var. Girişim adım bitecek. Orayı aldığında ve evine az daha girdiğinde sözleşme yapılacak. Yani biz bilcümle vatandaşımızın lehine debi ettik.”Share: