Icra Vekili Dönmez, Şırnak’taki yer yağı keşfinin karadaki sunu şişman keşiflerden biri olabileceğini söyledi

Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Şırnak’ta yapılan yer yağı keşfine ilgili “Açıkladığımızda de göreceksiniz sonuç dönemde karada mamul arz büyük keşiflerden birisi tür. Bunun üzere biraz daha zamana ihtiyacımız var.” dedi.

Dönmez, katıldığı 24 TV’nin “Yüz Yüze” programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Şırnak’ta yapılan petrol taharri çalışmalarına ilgili konuşan Nazır Dönmez, o bölgelerde kısaca ayrımsız yıldır sismik araştırmalarına kükremek verildiğini söyledi.

Dönmez, henüz ilk güvenlik dolayısıyla petrol kontrol çalışmalarının emniyetli benzeri şekilde yapılamadığını kaydederek, “Hamdolsun askerlerimizin, güvenlik personelimizin orada artık terörü temizlediği bölgelerde demin sismik araştırmalarımızı yaptık ve sondajlarımızı yaptık. İşte bu bahsedilen Şırnak’taki, Gabar Dağı ve civarında şu anda dört kuyuda günlük 1200-1300 varil civarında üretimimiz var. Orada kuyu sayımızı 10 ve konusunda çıkarmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Gabar Dağı’nın bir başka bölgesinde yürütülen sismik çalışmaların üstelik bitirilmek amacıyla olduğuna bel fail Dönmez, şunları kaydetti:

“Orada irfan gayeli sondajlarımızı yapacağız, ümitliyiz. Bazen rakamlar artikülasyon ediliyor amma netleştirmeden birlikte ifşa etmek istemiyoruz. Çünkü bire bir rakam boğumlanma ettiğimizde doğruluğuna güvenli olmamız geçişsiz ama ümitliyiz açıkçası, onu söyleyeyim. Açıkladığımızda dahi göreceksiniz serencam dönemde karada mamul arz nazik keşiflerden birisi olabilir. Bunun üzere az buçuk daha zamana ihtiyacımız var. Az Buçuk henüz bekleyelim. Çalışmalar tamamlanınca inşallah onu üstelik açıklayacağız.”

Dönmez, o bölgeye Martir Adlar Çevik’in adının verildiğini anımsatarak “Orada şu anda 4 kuyuda üretim var. Beşinci kuyuda araştırı tamamlandı. Ihvan üretime alacaklar. Oradaki günce üretimimiz şu anda 5 bin, 6 bin varil civarında. Evet Türkiye’nin hep üretimi ne kadar? Biz 1200 kuyudan günce 65 bin varil yer yağı üretiyoruz. Bu sahaya ilişik çekince belirleme çalışmaları tamamlandıktan sonra birçok kuyu daha açabiliriz. Buna bakacak arkadaşlarımız.” ifadelerini kullandı.

İlk 5 kuyuda yakalanan istihsal rakamlarının artabileceğini dahi kaydeden Dönmez, “Petrolün kalitesi bile oldukça bol. Zımnında bizim o bölgede az buçuk henüz yoğunlaşmamız gerekiyor. Muayene ekiplerimizi o bölgeye yönlendirdik. Onlar dahi inşallah çalışmalarını tamamlayacaklar. Sonrasında bu rezerve ilgilendiren rakamları kamuoyumuzla paylaşmış olacağız.” dedi.

Bakan Dönmez, rezervle ilgili çalışmaların tamamlanmasının peşi sıra sene sonu veya gelecek yılın başında açıklamanın yapılabileceğine meni etti.

Yusufeli 2,5 milyon insanın elektriğini karşılayacak

Son dönemde devreye alınan Yusufeli Barajı’na değinen Icra Vekili Dönmez, “Şu anda su tutmaya başladı. Yusufeli Barajı, 568 megavatlık oturmuş güce eş. Yıllık 1,7 bilyon kilovatsaat civarında cümbüş üretimi yapabilecek.” dedi.

Dönmez, Yusufeli’nin mayısın sonu kadar önceki üretime başlayacağını ve Cümbüş Üretim AŞ tarafından devreye alınacağının altını çizerek, “Ora büyükçe 2,5 milyon insanımızın elektriğini tek başına karşılayabilecek tıpkı potansiyele eş. Yıllık 5 milyar teklik civarında bir geliri olacak.” diyerek konuştu.

Yusufeli’dahi baraj zımnında bölgenin taşınması, altı çatı ve konutlara harcanan paranın kısaca 35 bilyon lira olduğuna belen eden Icra Vekili Dönmez, projenin kendisini 7 yılda amorti edeceğini söyledi.

Share: