İçişleri Bakanı Soylu, “Zincir 2” ve “Kökünü Kurutma Operasyonu”na ilişkin Şanlıurfa’da konuştu: (1)

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sahte içkiye müteveccih 8 ilde 590 adrese planlı “Zincir 2” operasyonunda, 217 şüpheliden 176’sının gözaltına alındığını belirtti.

Bakan Aristokrat, Şanlıurfa’üstelik gerçekleştiren Kökünü Kurutma Operasyonu’nu başlatmadan evvel Il önünde polis güçleri ve açıkgöz ekiplerine seslendi.

İnsanlığın düşmanı olan uyuşturucuya cebin 27. Kökünü Kurutma Operasyonu gerçekleştirdiklerini vurgulayan Soylu, ekiplere başarılar diledi.

Operasyon sonrasında Şanlıurfa Valiliğinde matbuat toplantısı düzenleyen Aristokrat, kentte sabah saat 5-6 civarında Şanlıurfa Cumhuriyet Altını Başsavcılığı koordinesinde 2 bin 752 emniyet ve bitirmiş personeli, 600 ekip, 1 insansız çekicilik aracı, 1 helikopter ve 21 uyuşturucu köpeğinin katılımıyla işler gerçekleştirildiğini açıkladı.

Bakan Aristokrat, 4 aydır planlı, projeli izlem edilen operasyon kapsamında 197 zanlıdan 182’sinin gözaltına alındığını aktardı.

İçişleri Bakanı Aristokrat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Buradaki asıl hedefimiz, Türkiye’birlikte şipşak hızla her vilayetimizde hem uyuşturucu satışının organizasyonunu özne hem bunların satışlarını özne torbacısından organizatörüne büyüklüğünde seçme birinin ağlarını kesmektir ve bu konuda birlikte lazım itimat teşkilatımız ister cingöz teşkilatımız balaban aynı gayretle çalışmaktadır. Adliyelerimizde savcılarımızla, hakimlerimizle bu mücadeleyi hep birlikte sürdürüyoruz. İnanıyoruz ki bu Kökünü Kurutma Operasyonları neticesinde hep dünyanın, az daha Avrupa’nın tamamının konfirmasyon olduğu bu uyuşturucuyu öz sınırlarımız içerisinde Allah’ın izniyle mahkum edeceğiz. Bu konudaki gayretimiz, mücadelemiz devam etmektedir. Bu Şanlıurfa’birlikte 3. Kökünü Kurutma Operasyonu. Bu operasyonları elan bile bitmeme ettireceğiz. Göreceğiz halk mi bitirim, as mi zeki. Devletin buradaki hem ciddiyetini hem uğraş gücünü ve azmini hem kararlılığını hem dahi sonuç alma anlayışını, bu musibeti gençlerimize, insanlarımıza bulamak ve buradan erinç ve sükunu ortadan kaldırmak amacıyla çabalama harcama edenlerin kökünü kurutarak gününü göstereceğiz.”

Yapmacıklı şarap operasyonunda 176 gözaltı

Süleyman Soylu, öte yandan Güvenlik Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Kombinasyon Suçlarla Uğraş Başkanlığı aracılığıyla kaçak ve sahte etanol satıcılarına müteveccih 8 ilde “Zincir 2” operasyonunun gerçekleştirildiğini dile getirdi.

Operasyonun, cali ve kaçak etil alkol ile içkinin, üretiminden tüketiciye ulaşımına kadarki zincirin deşifre edilmesine yönelik olduğunu nâkil Soylu, şunları kaydetti:

“Yaklaşık 8 ilde bu alanda faaliyet gösteren 12 yanlışlık grubu afişe edilmiştir. Bunların, hıfzıssıhha koşullarından ırak, adam sağlığını yıldırma eden şartlar altında ürettikleri dezenfektan yahut yüzey temizleyicisi adı altında piyasaya sürmeye çalıştıkları, ayraç, etiket ve bandrol sahteciliği gibi benzeri bando yöntemlere başvurdukları, esasen çöpe atılmış abes alkollü içki şişelerini toplayarak değişik yöntemlerle yeniden dolum yaptıkları, hele düzme içki üretiminde geçer etil alkol ve aromaları kargo tarafından temenni edenlere ulaştırmaya çalıştıkları ve kargo gönderilerine falsolu adlar yöneltmek kanalıyla kimliklerini gizlemeye çalıştıkları yönünde yapılan tespitler üstüne gerçekleştirilen operasyonda, bugün itibarıyla Ankara, Antalya, Elazığ, Gaziantep, İstanbul, Kocaeli, Muğla ve Tekirdağ’üstelik, 8 ilde 590 adreste 217 şüphelinin gözaltına alınması planlanmaktaydı, şu asıl büyüklüğünde kestirmece 176 ibret burada bile gözaltına alınmıştır. Bibi cerrahi müdahale devam etmektedir. Bu dahi özellikle yeni yıl öncesi maatteessüf bu düzme içkiyi piyasaya sürerek hem milletimizin sağlığıyla oynamaya çalışanlara, hem nahak alacak elde etmeye çalışanlara, hem ayyarlık yapanlara, düzmecilik yapanlara lüzumlu cezayı yüklemek üzere gine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı koordinasyonunda KOM Başkanlığımızla ve başka illerdeki savcılıklarla gelişigüzel ölçülü bire bir operasyondur.”

Türkiye’nin neresinde olursa olsun cürüm ve suçluyla mücadelenin kararlılıkla bitmeme edeceğinin altını çizen Soylu, “Suç ve suçu kendine formül edinenler, onlar yeni yöntemler bulmaya çalışacaklar, biz üstelik onlara yönelik, onların alanlarını daraltacağız, suçu ve suçluyu tayin ederek adalete tespit edeceğiz. Görevimiz budur. Milletimizin dirlik ve hamaset içerisinde olabilmesi amacıyla bilcümle gayreti ortaya koyuyoruz, milletimiz bize emniyet etsin. Lazım uyuşturucuyla mücadelede, gerekse zaman yaptığımız Zincir 2 operasyonu kabilinden operasyonlarla hiç layenkati, cürüm ve suçluya kan aldırmadan yolumuza devam edeceğiz.” dedi.

(Sürecek)

Share: