İçişleri Bakanı Soylu, Trabzon’da konuştu Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Zaman buyuru düzlük ayrımsız Türkiye bulunmayan. Anne muhalefetin, 6’lı masanın ve o ittifakın karıştırdığı bu. Bugün dünya politikasında, dünya siyasetinde etkisini ortaya koyan, sözünü ortaya koyan bir Türkiye var.” dedi.

Aristokrat, SELIM Tümen Ortahisar İlçe Başkanlığı binasının açılışında, AK Tümen iktidarı döneminde yapılan hizmetleri anlatarak, millete bakım üzere aralıksız çalışmaya bitmeme ettiklerini söyledi.

Nereden gelirse gelsin ülkeye oyun kurmaya çalışanlara imkan vermediklerini belirten Soylu, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a değme zaman bindi veren millete teşekkür etti.

Aristokrat, terörle mücadeleye içeride ve dışarıda ait kurumlarca bitmeme edildiğini, milletin ortaya koyduğu iradenin bugünün sonucunu oluşturduğunu aktardı.

Eren Bülbül ve Astsubay Ferhat Gedik’in teröristler yoluyla martir edildiği günü, bugün kadar hatırladığını tamlayan Aristokrat, şöyle devam etti:

“Giresun’dan Trabzon’a büyüklüğünde, Gümüşhane’ye büyüklüğünde teröristler sözde her an gelecekmiş kabilinden huzursuzluk ve kırgınlık oluşturmaya çalıştılar. Buradan size ikmal veriyorum, tekmilim şudur, Karadeniz zaman tıpkısı bir tane terörist namevcut ve tertemiz Cenabıhak’ın izniyle. Tekmilimiz şudur, Türkiye’nin sunma pres terörle uğraş coğrafyası olan Mersin’den Hatay’a, Antep’ten Maraş’a, Amanoslar’dan Adıyaman’a olan… Amanoslar’üstelik Allah’a hamdolsun bir biricik terörist namevcut, Amanoslar tertemiz.”

Erzurum, Bingöl, Muş, Elazığ, Kars Çemçe-Madur, Tendürek Dağı’nın birlikte arak saf olduğunu dile getiren Soylu, “Yine size intaç veriyorum, Tanrı müsaade verecek, Cumhuriyet’in birinci asrında yani Cumhuriyet’in 100. yılında, 29 Teşrinievvel 2023’te Tanrı’ın izniyle Cudi arı sili olacak, Gabar arı sili olacak ve bu ülkede aynı bir tane yıldırıcı kalmayacak.” dedi.

Soylu, Türkiye’nin terörle mücadelesini anlatarak, savunma sanayisinde serencam yıllarda yaşanan gelişmelerin bu mücadeledeki önemine dikkati çekti.

Türkiye’de eski yıllarda tutum, sağlık ve erişim kabil bir nice alanda yaşanan sıkıntıları sıralayan Aristokrat, son yıllarda zelzele, baskın, cuşuhuruş üzere çokça sayıda kıran meydana gelmesine rağmen tıpkısı tek insana ‘Nerede bu büyüklük?’ dedirtmediklerini vurguladı.

Gelecek nesillere altyapısı mamul bire bir Türkiye bırakacaklarını belirten Soylu, nesir edilen barajlardan spor tesislerine büyüklüğünde muhtelif sektörlerde yapılan yatırımları hatırlattı.

Soylu, “Bize boynu büküklük yakışmaz.” ifadesini kullanarak, “Tığ takkadak kendimize değil, etrafımızdaki coğrafyaya ilgilendiren ve dünyaya ilgilendiren sözü olan benzeri milletiz.” diye niteleyerek konuştu.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın, MHP Genel Başkanı Heybet Bahçeli ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile Türkiye’nin benzeri daha sakat Türkiye haline düşmesine cevaz kötülemek amacıyla Halk İttifakı olarak iri benzeri uğraş ortaya koyduğunu dile getiren Aristokrat, nazik ve zihayat benzeri Türkiye amacıyla, 21. yüzyıla ıstampa vurabilmek amacıyla makro benzeri savaş verildiğini aktardı.

Soylu, “Bugün istek kayran tıpkısı Türkiye yok. Temel muhalefetin, 6’lı masanın ve o ittifakın karıştırdığı bu. Bugün acun politikasında, acun siyasetinde etkisini ortaya koyan, sözünü ortaya koyan aynı Türkiye var.” dedi.

“Benim Amerika’birlikte yegâne malım var, o bile FETÖ”

Icra Vekili Soylu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Eğer bugün Arnavutluk’ta FETÖ okulları kapatılıyorsa, dünyanın bir nice ülkesinde FETÖ okulları kapatılıyorsa, Türkiye’den FETÖ silinip atılmışsa tabii ki bu konudaki hassasiyetimiz sonuna kadar devam edecek, on paralık kimseye ayrımsız okazyon vermeyeceğiz. Sözde? Amerika’ya gidecekmişim dahi iki öğün beni ‘istenmeyen adam’ ilan etmiş Amerika. sıkışık iki yol. Neymiş? Amerika’bile mallarım varmış üstelik onlara dahi ahali koyacakmış. Benim Amerika’bile biricik malım var, o da FETÖ.”

Coğrafyadaki huzurun önemine belen fail Soylu, “Takkadak Diyarbakır’ın huzuru bize yetmiyor, çabucak Mardin’in huzuru bize yetmiyor, Cizre’nin huzuru bize yetmiyor. Ne ant biz Bağdat’ı rahat ayla getirirsek, hangi ant Şam’ı rahat hale getirirsek, ne zaman Filistin’den Yemen’e kadar bütün coğrafyayı erinçli hale getirirsek işte o ahit bu Anadolu’nun hakkını vermiş oluruz. 2023’ün tarifi budur, 2053’ün tarifi budur, 2071’in tarifi budur. Tığ buna inandık.” diye konuştu.

Aristokrat, Halk İttifakı’nın bir siyasal iktidarı sarmak için kurulmadığına meni ederek, şunları kaydetti:

“Topluluk İttifakı’nın tarifi bugüne sığmaz. Cumhur İttifakı’nın tarifi Sarıklı Ahmet Yesevilerden İmam-ı Gazzali’ye büyüklüğünde, Halk İttifakı’nın tarifi Hacı Bektaş-ı Veli’den Hacı Bayram’a büyüklüğünde, Topluluk İttifakı’nın tarifi Veysel Karani’den bu coğrafyaya gelmiş Eyüp Melik Hazretleri’hangi büyüklüğünde, Piri Reis’e büyüklüğünde. Cumhur İttifakı’nın tarihi Selçuklu’dur. Topluluk İttifakı’nın tarihi Osmanlı’dır, bizim medeniyetimizdir, inancımızdır, kardeşliğimizdir. Tayyip Erdoğan ile Ihtişam Bahçeli öyle ayrımsız şeyin altına imza attılar kim bu iktidardan bundan sonra, gelecek nesillere bu coğrafyayı ve dünyayı idare edecek eke bir mirası bırakıyorlar. Buna inancınız kül olsun.”

“Biz geleceğimizi Amerika’da, Avrupa’dahi aramıyoruz.” ifadesini kullanan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz geleceğimizi Anadolu coğrafyasının gücünde, kuvvetinde, kudretinde, imanında, seciyesinde, ahlakında, birliğinde ve beraberliğinde arıyoruz. Bu sırat-ı müstakimdir, bundan ayrılmayın. 2023 Türkiye’nin bağımsızlıdır, özgürlüğüdür. 2023’ten bilahare Cumhuriyet’in ikinci asrına bu birliktelik nazik tıpkısı nitelik vuracak. Bizi gelişigüzel yerden bekliyorlar, bire bir kardeşiniz kendisine söylüyorum, bize seçkin yerden yakarış ediyorlar, ümit ediyorlar.”

Türkiye’da Topluluk İttifakı’nın yapacağı çokça aksiyon olduğunu anlatan Aristokrat, “Bu iri milletin, asaletli milletin yapacağı haddinden fazla iş var. Bu ülkede DOĞRU Tümen’nin yapacağı haddinden fazla iş var. Türkiye’nin dünyada yapacağı çok hisse senedi var. Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı çok hisse senedi var. Allah bizi size utangaç etmesin.” dedi.

Icra Vekili Aristokrat, Ortahisar ilçesinde yapımı tamamlanan yıpranmamış Trabzon Emniyet Müdürlüğü binasındaki incelemeleri sırasında de bakir bakım binasının, kentin huzuruna ve güvenine bakım noktasında inanma mensuplarının gayretlerine yardım sağlayacağına inandığını söyledi.

Teşkilat mensuplarının kazasız, belasız günlerde bakım etmelerini dileyen Aristokrat, “Buradaki ve Türkiye’deki yekpare polis arkadaşlarımı Cenabıhak koruma etsin, korusun, ayaklarına taş değdirmesin. Bugün Türkiye’de, ülkemin seçme tarafında düzenlilik açısından üstelik dirlik açısından üstelik yürek açısından üstelik şükürler olsun ki istediğimiz, aradığımız nokta oluşuk durumda ama bu mesleğin arz şişman zafiyeti rutin ve rehavettir. Rutin ve rehavete düştüğümüz andan itibaren karşımızdakiler derhâl tahkimatlarını gerçekleştirirler. Onlara bu hakkı ayırmak geçişsiz.” ifadelerini kullandı.

Soylu, Akyazı mevkisindeki Trabzon Çocuk Gidiş Geliş Eğitim Bilimi Parkı’nı ülfet etti, restorasyonu tamamlanan tarihi Il binasının bile açılışını gerçekleştirdi.

Share: