İç Anadolu’da 7 ilde Gaziler Günü törenlerle kutlandı

Gaziler Günü dolayısıyla Nevşehir, Niğde, Kırıkkale, Kırşehir, Sivas, Kayseri ve Yozgat’ta merasim gerçekleştirildi.

Nevşehir Şehitlik Parkı’ndaki törende, Vali İnci Sezer Becel, Belediye Başkanı Mehmet Deveci ile Nevşehir Yurt Şehitleri ve Gazileri Derneği Başkanı Ramazan Ekinci, Atatürk büstüne çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra kaçınmak atışı yapıldı.

Törende, ebediyete fehim etmiş gaziler ve şüheda için Kur’an-ı Eli Açık okundu.

Rençper, programdaki konuşmasında, Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasındaki Türk ordusunun, işgalcileri Polatlı sevap yenik ettiğini belirterek, 19 Eylül’ün kahramanlıkla taçlanan bir zaman olduğunu ifade etti.

Niğde

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende, Vali Mustafa Antrenör, Şehremini Emrah Özdemir ile Savaş Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimleri Derneği Niğde Şubesi Başkanı Hasan İpek, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı, utanmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İpek, törende yaptığı konuşmada, kül gazilerin gününü kutlayarak, “Güzeşte olduğu kabilinden bugün da tıpkı inançla, bu muazzez vatanın birliği, bölünmezliği ve ulusal değerlerine saldıranlara alın temas devir kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız. Şehit ve gazi tevessül etmek büyüklüğünde adamakıllı benzeri terim olanaksız. Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir.” dedi.

Kırıkkale

Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının peşi sıra içtinap etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İstihkam Binbaşı Caner Acar, günün meal ve önemini belirten müracaat yaptı.

Buradaki törene, Ilbay Bülent Tekbıyıkoğlu, CHP Kırıkkale Mebus Ahmet Önal, Şehremini Mehmet Saygılı, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Mualla Durmuş, tören düzeni üyeleri, martir yakınları ve gaziler katıldı.

Kırıkkale Şehitliği’nde devam eden programda, tırsmak atışı yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Kur’an-ı Cömert tilavetinin arkası sıra dua edildi.

Şeref defterini imzalayan Vali Tekbıyıkoğlu, ülkenin bağımsızlığı ve geleceği uğruna yüksek fariza anlayışıyla kahramanca uğraş ederek, bu yolda hayatlarını feda eden ermiş şüheda, yiğit gaziler ve ailelerinin çalım kaynakları olduğunu belirtti.

Tören, Tekbıyıkoğlu, Okkalı ve beraberindekilerin, şehit mezarlarına karanfil bırakmasıyla sona erdi.

Kırşehir

Kırşehir’da, Cacabey Meydanı’nda gerçekleştirilen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının arkası sıra ürkmek duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Törende konuşan Türkiye Savaş Malulü Gaziler Şehit Dul ve Eytam Derneği Kırşehir Büro Başkanı Bahattin Kayaç, kutsal değerler önünde uğraş ederek canını ortaya koyma fedakarlığını rapor fail gaza anlayışının tarih boyunca milletin sahip olmakla iftihar ettiği sunu majör hasletlerden olduğunu dile getirdi.

Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara bile kahramanlıklarıyla gururlandıran şehit ve gazilerin ebediyete kadar unutulmayacağını söyledi.

Törene, SELIM Fırka Kırşehir Saylav Mustafa Kendirli, Kırşehir Şehremini Selahattin Ekicioğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, kat müdürleri, şehit ve gazi dernekleri başkanları ile gaziler katıldı.

Sivas

Sivas Valisi Yılmaz Balkır, 5. Piyade Terbiye Sancak Komutan Vekili Piyon Miralay Alemdar Özcan, Belediye Başkanı Hilmi Bilimci, Savaşçı Gaziler Derneği Başkanı Fuat Ahıskalı, Martir Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Fatih Sarban, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Parıltı, vilayet onur defterini imzalayarak günün önemine dair konuşma yaptı.

Törene, YANLIŞSIZ Parti Sivas Milletvekili Semiha Dikici, daire müdürleri ile protokol üyeleri katıldı.

Etkinlik, gaziler onuruna verilen yemekle son buldu.

Kayseri

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende Vali Gökmen Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Garnizon Komutanı Liva Haldun Taşan, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kayseri Şubesi Başkanı Osman Balcı, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Balcı, törende yaptığı konuşmada, gazilere seslenerek, “Sizler sunu büyük gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün yaşayan birer temsilcilerisiniz. Sizler şehitlerimizle alay malay Cumhuriyet Altını’imizin teminatı ve ana taşlarısınız.” diye niteleyerek konuştu.

Törende lise öğrencisi Kutay Zor, türkü okudu.

Buradaki törenin peşi sıra izlence, Kartal Şehitliği’nde bitmeme etti.

Yozgat

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda düzenlenen tören, Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İl Güllabi Komutanlığında görevli Cingöz Üsteğmen İzzet

Görenli, günün meal ve önemini tamlayan konuşma yaptı.

Daha sonra Ilbay Işıklı Polat ve el protokolü, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği’ni müzakere etti.

Program, martir yakınları ve gazilere sunulan yemekle sona erdi.Share: