Hiranur Vakfı Kurucusu Gümüşer Sinop’ta Ihtarname Edildi

MUSTAFA USTA

Türkiye İşçi Partisi (TİP), İsmailağa cemaatine mecbur Hiranur Vakfı Başkanı Yusuf Temiz Gümüşer’in 6 yaşındaki kızını yeniden bir tarikattan 29 yaşındaki bir kişiyle “evlendirmesini” Sinop’ta ihtarname etti. Açıklamada, “Bunun adını kategorik koyalım. Bu kült adı altında yobazlığın meşrulaştırılmaya çalıştığı us almaz aynı durumdur. Bu tecavüzdür. Bu gerici toplantı gücünü cesaretini nereden almaktadır” denildi.

TİP Sinop İl Örgütü bugün Murat Mumcu Meydanında matbuat açıklaması yaparak, 6 yaşındaki çocuğun yaşadığı protesto etti. TİP adına konuşan Aysel Felek Antrenör, şunları söyledi:

“ÇOCUKLARIMIZI CEMAATLERE AĞIZOTU ETMEYECEĞİZ”

“İsmailağa cemaatine kapalı Hiranur Vakfı Başkanı Yusuf Ziya Gümüşer 6 yaşındaki kızını, yine aynı tarikat mensubu 29 yaşındaki bir kişiyle sözüm ona evlendiriyor. Bunun adını kemiksiz koyalım. Bu din adı altında yobazlığın meşrulaştırılmaya çalıştığı düşünce almaz benzeri durumdur. Bu tecavüzdür. Bu ticani derinti gücünü cesaretini nereden almaktadır? Bizler taze kadınların evlendirilmesinden mustaripken, 6 yaşındaki bire bir çocuğun hem de esas babanın rızasıyla eşeysel istismarını asla kabul etmiyoruz. Bu ülkenin geleceği olan çocuklarımızı cemaatlere ağizotu etmeyeceğiz. Memleketi tarikatlar cennetine çevirenler bu yabanlık dışı olaylardan sorumludur. Tecavüzcüleri aklayanlar sorumludur, ‘aynı kereden bire bir madde olmaz’ diyenler sorumludur. Tecavüzcü ile evlendirmeyi çözüm kendisine sunmaya, ‘küçüğün rızası’ lafını kullanmaya ataklık edenler sorumludur. Hepiniz doğruluk uğrunda, insanların vicdanlarında yargılanacaksınız. Seçilmiş, seçilme hakkını elde ettiğimiz bu günlerde hiç geç kalmadan haklarımıza sonuna büyüklüğünde erbap çıkacağız. Afganistan ve alelhusus İran’daki kadınların verdiği alımlı mücadelenin ışığında, Türkiye Cumhuriyeti kadınları adına, topluluk olduğumuz hakları sonuna kadar koruyacak ve henüz da encam yürütmek için var gücümüzle savaşacağız.”

Share: