HİERAPOLİS ANTİK KENTİ’NDE YIKILMA TEHLİKESİ

DENİZLİ’birlikte, UNESCO Acun Mirası Listesi’nde düzlük düz, Pamukkale’deki Hierapolis Antika Kenti’nde kâh tarihi yapılar, yıkılma tehlikesiyle yüz yüze kaldı. Tarihi yapıların etrafı çitle çevrilip, ziyarete kapatıldı. Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Gaye Şen, Kestirmece 2 milyon turistin müzakere ettiği örenlik durumunda biçimsizleşme var. Buralar kaybedilmemeli ve restorasyonu yapılarak seyahat alanları oluşturulmalıdır dedi.

Denizli’da turizmin ayn bebeği Pamukkale’de mevcut Hierapolis Antika Kenti’nde, kâh tarihi yapıların inkıraz tehlikesi gündeme geldi. Tarihi alanın mütenevvi bölgelerindeki duvarlar de işaret vererek batma riski oluşturdu. Inkıraz tehlikesi olan yapılar, çitle çevrilerek ziyarete kapatıldı. 2 bin yıllık geçmişi olan antika kentteki Hamam Bazilika da yıkılma tehlikesi kâin tarihi yapılardan biri oldu. Ayrıca bölgede yürütülen kazı ve restorasyon çalışmalarının korkulu ilerlemesi ve İtalyan kazı ekibinin yılın galiba dönemlerinde kısa süren faaliyet periyodu turizmcinin birlikte beklentisini karşılamadı.

‘YAKLAŞIK 2 MİLYON TURİSTİN ZİYARET ETTİĞİ HARABELIK YERİNDE DEFORMASYON VAR’

DENTUROD Başkanı Gazi Garaz Rahat, harabelik yerinde 65 yıldır hafriyat ve restorasyon çalışmalarının bitmeme ettiğini söyledi. Elan ilk restorasyonuna başlanan ancak yarıda bırakılan kâh tarihi yapılarda gitgide biçimsizleşme oluştuğunu belirten Şen, Hierapolis Antik Kenti 65 yıldır kazılıyor ve bu müddet çok tafsilatlı ayrımsız proses. Pamukkale, zelzele bölgesi. Gâh tarihi yapılarda deformasyon oluştu. Buranın arz oylumlu yerleri ortada dahi Isıdam Bazilika bulunuyor. Bazilika yıllar geçmiş restorasyon kapsamında iskeleler yoluyla askıya makbuz. Buradaki yıkılma riskine alın ziyaretçilerin girmemesi üzere çevresi de asayiş zımnında çevrik durumda. Bu alanların acul tıpkısı şekilde restorasyonu yapılarak eski haline getirilmesi gerekiyor. Tahminî 2 milyon turistin ülfet ettiği harabelik durumunda deformasyon var. Burada üniversitelerimizin kazı ve yenileme çalışması yapması acul şekilde ilerlemesi için henüz ferah olacaktır. Buralar kaybedilmemeli ve restorasyonu yapılarak gezi alanları oluşturulmalıdır dedi.

İtalyan kazı ekibinin 1957 yılında kazı ve restorasyona başladığını kaydeden Abat, Pamukkale Örenlik Yeri 1988 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındı. Pamukkale, dünyadaki 35 çıngı hem katıksız hem birlikte kültürel açıdan tıpkısı anda iki unsuru bulunduran tıpkısı yerdir. Bu sayede ırak ülkelerden ziyaretçi alıyoruz. 8 bin kilometre uzaktaki ülkelerden buraya ekin turizmi amacıyla geliyorlar. Ziyaretçiler bu alanlara girerek suret çektirmek istiyor. Buraların güvenlik unsurlarının iyileştirilerek gine ziyarete açılması Pamukkale ve Türkiye amacıyla önemlidir diye niteleyerek konuştu.

Share: