Hevesli boksta yükselişi süren Uca Muazzez Demirezen’in yeni hedefi değerli kemer Açıklaması

Heveskâr boksta çetin acun sıralamasında önce 15’te olan milli boksör Büyük Aziz Demirezen, dünya şampiyonluğu kemerini Türkiye’ye getirmenin hayalini kurduğunu söyledi.

2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nın arkası sıra hevesli boksa intikal fail Mürtefi Eren, yaptığı 18 maçın 15’ini kazanarak yetişkin bire bir sorti yakaladı. Hevesli boksta 4 Avrupa şampiyonluğu kazanan Uca Ermiş, sonuç adına 30 Temmuz’bile Polonyalı Kayırıcı Kownacki’yi ABD’deki maçta yenmiş ederek adını dünya sıralamasında 15.’liğe yükseldi.

Hevesli kariyerinde yükselişi devam fail 32 yaşındaki yumruk oyuncusu, AA muhabirine açıklamada bulundu.

Kownacki müsabakasının hem kendisi hem dahi rakibi için makro olduğuna değinen Yüce Ermiş, ” New York’taki karşılaşma hem benim hem bile rakibim üzere felek maçıydı. İkimiz üstelik önce 20’nin içindeydik. Rakibim 19. tam ben 20. sıradaydım. Bu maçı kayran acun şampiyonluğu önünde 1-2 aşama elan ati çıkacaktı. Rakibim sonuç 2 maçını kaybetmişti. Maçtan geçmiş ‘Rakibim yerden kalkmak isteyecek ama ben buna izin vermeyeceğim.’ demiştim. Çok şükür sözümüzü tuttuk. Şu anda acun sıralamasında önce 15’e girdim.” diye niteleyerek konuştu.

Heveskâr boksa geçişine değinen tecrübeli sportmen, şunları kaydetti:

“2016 Rio Olimpiyat Oyunları’ndan bire bir kamer sonra arzulu boksa geçiş yaptım. İlk aç maçımı tıpkısı sene kasım kocaoğlan içinde yaptım. Yola heveskâr yerine devam etmek istedim. Tahminî 5 senelik toy boksta dayanıklılığımla yöre plana çıkmıştım. Olimpiyatlardan sonraları geçiş yaptım. Şimdiye kadar Türk bayrağı altında arzulu boksta acun şampiyonu olmuş aynı yumruk oyuncusu bulunmayan. Üç deplasman maçına çıktım, ikisini kazandım. Türk yumruk oyunu tarihinde 2 deplasman maçını kazanmış bire bir boksör birlikte yok. Hedefimiz dünya şampiyonluk maçı muktedir olmak ve kemeri Türkiye’ye getirebilmek.”

“Türkiye’ye gelecek önceki kemeri özlük halkımın uğrunda bürümek isterim”

Türkiye’da düzenlenecek ayrımsız gecede dünya şampiyonu olmayı istediğini anlatan Büyük Aziz Demirezen, “Türkiye’ye ati önce kemeri zat halkımın önünde görmek isterim. Bundan değer ve alım duyarız. İnşallah burada bire bir şampiyona gecesi düzenleyebiliriz. Heveskâr boksa başlarken acun şampiyonluğu hayali kurdum. Hayallerimi gerçekleştirebileceğimi düşünüyorum. Çokça dolgunca maçlar yaptık, ferah galibiyetler aldık. İnşallah fon ettiğimiz noktaya ulaşacağız.” şeklinde düşünüm belirtti.

Mualla Aziz, bu yılın evvel günlerinde Hollywood’birlikte ABD’li rakibi Gerald Washington’u teknik nakavtla yenmiş ettiği müsabakanın peşi sıra Muhammed Yüce’nin eşi Belinda Boyd’un, elini kaldırarak kendisini unutulmaz boksöre benzetmesiyle ilgilendiren, “Gerald Washington, çok iri aynı yumruk oyuncusu. Benden önce Wilder ile acun şampiyona maçı yaptı. Söylence Muhammed Ulu’nin eşinin bizimle ringe gelmesi, zaferimizi kutlaması bizim amacıyla büyük benzeri gurur. Benim amacıyla ‘Yeni Ulu’ demesi çokça balaban tıpkısı hava. Kendisinin karşılaşma yaparken ‘Mualla’ diyerek bağırması hala kulaklarımda çınlıyor. O büyüklüğünde kişinin içinde vakit kaybetmeden onun sesini duydum.” ifadelerini kullandı.

Promotör Erol Ahu: “Onun acun şampiyonu olacağına inanıyorum”

Mürtefi Muazzez Demirezen’in lansman işlerini yapan promotör ve EC Boxing Yönetim Kurulu Başkanı Erol Ahu, sporcusunun acun şampiyonluğuna ulaşacağına inandığını söyledi.

Rio Olimpiyat Oyunları’na önce turda veda fail Şanlı Ermiş ile çalışmaya başlamasını aktaran Ceylan, şöyle konuştu:

“Mehabetli Aziz ile 2016’da tanıştık. Ben, dünya çapında bökelik potansiyeli olan Türk boksörler istiyordum. Şanlı Eren’in dünkü kariyerini izleme etmedim. Daha geçmiş tanımıyordum. 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda önce turda elenmişti. Hakeza benzeri boksörü tek promotör almazdı. Ulvi Muazzez dahi o süreçte boksu tevdi noktasına gelmişti. Kendisiyle görüştüm. İlk aç maçını 2016 Ekim’dahi yaptı. Şu anda 11 pahal boksörüm var. Dünyada genişlik çok pahal sıkletle müteharrik promotörüm. Büyük Eren dahi onlardan biriydi. Biraz korkulu, kendine ilgi etmeyen ve baklavayı seven tıpkısı yumruk oyuncusu adına görüyordum. Ama Uca beni çok şaşırttı.”

Mualla Ermiş’in önceki aç maçını Las Vegas’ta Efe Ajagba ile yaptığını hatırlatan Ceylan, “Mualla’yi çok uyarmama rağmen ABD’bile çıktığı evvel maçta dağıldı. İlk 5-6 rauntta uyudu. Sonradan çevirmeye çalıştı amma beş altı farkla maçı kaybetti. Gerçekte kaybetmeyeceği maçı verdi. Fakat Büyük’deki potansiyeli gördüm. ABD’deki ikinci maçını Gerald Washington’a alın imdi. Nakavtla maçı alarak büyük tıpkısı öz cüret kazandı. Sonuç adına Insan Kownacki’yi eze eze yendi ve ‘Ego Yüksek’yim, burada kalıcıyım.’ dedi. Bu performansı beni şaşırttı ve şu anda benim genişlik bol boksörüm.” ifadelerini kullandı.

Her promotörün, sporcusunun acun şampiyonluğuna ulaşmasını tayf ettiğini vurgulayan Ceylan, “Benim birlikte hayalim o. Büyük, haddinden fazla gelgelli ayrımsız sportmen. Türkiye amacıyla canını ortaya koyan, kendisini böyle motive fail bire bir sportmen. Arada Bir insanın dövüşemeyeceği dakika dirimlik amma başlıca savaşçılar orada dövüşmeye başlar. Şanlı’dahi bu var. Yüksek, budun, devlet ve simge hırsıyla elde ediyor. Onun acun şampiyonu olacağına inanıyorum. Hem da gürpedek çok kemer getirecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Büyük Eren’in dünyaca ünlü Anthony Joshua ile antrenmana çıktığının hatırlatılması üstüne Ahu, “Bire Bir sorumluluk yaparak Ulu’yi Joshua ile alıştırma yapmaya gönderdik. İngiltere’yi görsün, o seviyeyi sınama etsin ve bize o kadar uzak olmadığını öğrenmesini istedim. Benzeri henüz de göndermedim. Boksörlerin egzersiz yaptıkları rakipleriyle maç ihtimali var. Onların Ali’yi tanıyıp görmesini istemiyoruz. Tony Yoka, Mehabetli ile maç yapmıyor. Çünkü Şanlı’yi tanıyor, baskısını, fizik gücünü, kaybedeceğini biliyor. Örneğin Kevin Johnson, ‘Christian Hammer, Agit Kabayel veya ne kadar yumruk oyuncusu varsa hepsiyle 5 el maç yaparım amma Şanlı ile benzeri daha yapmam. Şimdiye büyüklüğünde böyle aynı rakibim olmadı.’ dedi.” diyerek sözlerini tamamladı.Share: