Hazine ve Maliye Bakanlığının 2023 yılı bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda

TBMM Parlamentolararası Temas (PAB) Komisyonu Başkanı ve DÜRÜST Tümen İstanbul Saylav Ravza Kavakcı, iktisadi krizin, bütün dünyayı olduğu kabil Türkiye’yi da etkilediğini belirterek, “Birçok ülkede ana azık ürünlerine, bebek maması karışma, İngiltere’den mebus arkadaşların ifadesini burada tekrarlıyorum, ulaşmakta ağırlık yaşandığını da biliyoruz. Allah’a şükür ülkemizde hakeza bir uzanım bulunmayan.” dedi.

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonunda, Kaynak ve Maliye Bakanlığının 2023 yılı bütçe görüşmeleri sürüyor.

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, iktidarın, ekonomi politikalarına “Çin modeli” hesabına, “yerli ve milli” yerine nitelendirdiği “Türkiye Tutum Modeli” adını vermesinden sevinme duyduğunu dile getirdi.

İhracatta ati sene 10 milyar dolarlık artma öngörüldüğünü belirten Şener, bu tutarla ihracatta gestalt yazılamayacağını söyledi.

Şener, aut ticaret ve akan işlemler açığı verilerine meni ederek, şöyle konuştu:

“Akan açığı kapatacağız derken patlatmışsınız. Tarihi rekor. O ant iddialarınız tutmamış, tam bilakis derkenar. Bu modeli ne devam ettirmeye çalışıyorsunuz? Getiri diyorsunuz, faizci faizi ile dışardan borçlanıyorsunuz. Türkiye, Cumhuriyet Altını tarihi boyunca faizlerin asıl parayı geçtiği yegâne dönemi yaşıyor. Türk tarihinin genişlik faizci hükümeti, ürem düşürdüğünü argüman ediyor. Tutturabildikleri tek husus yok. ‘Dünyada enflasyon var.’ diyorsunuz ama bize benzeyen ülkelerde enflasyon sayı farkı yüzde 10. Bizde 8 cani; yüzde 86.”

“Kötüysek, bu budun 20 yıldır neden seçiyor?”

AK Tümen Ziyalı Milletvekili Bekir Bilek Afra Tafra, partisinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde değişim ve düzeltme başarılarını 20 yıldır sürdürdüğünü belirtti.

Kamu açıklarının azaltılması ve mali disiplinin sürdürülmesine müteveccih politikalara ilişkin olan iktidarın, dirimlik politikalarını bütün kesimlerin ihtiyaçlarını gözeterek hayata geçirdiğini anlatan Caka, Türkiye ekonomisinin, SELIM Öğür’nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana çok balaban açıklık hatim ettiğini söyledi.

Küresel ekonominin içinden geçtiği bu tahakküm dönemde de Türkiye’nin zait ayrıştığını, ülkedeki tek kesimin serbest bırakılmadığını ifade fail Gösteriş, daha faal, adaletli ve rekabetçi bire bir kazanç politikasının sürdürüldüğünü da kaydetti.

CHP Adana Saylav Orhan Sümer, elindeki madeni paraları göstererek, “Bu poşetteki 2 kilogram madeni paranın değeri 85 liralık, hurdacıda 242 liralık ediyor. Bu poşet ekonomiyi hurdaya çevirdiğinizin resmidir. Tutum batak siz bibi ışıntı peşindesiniz.” ifadelerini kullandı.

AK Fırka Balkı Saylav Ekrem Çelebi, bugüne büyüklüğünde Nazır Bitkisel büyüklüğünde cisim dilini dolgunca kullanan bire bir icra vekili görmediğini söyledi. Nebati’nin her ortamda zait erke verdiğini dile getiren Çelebi, Vekil Bitkisel amacıyla “Halkın adamı, heves adamı.” diyerek konuştu.

Muhalefetin kendilerini eleştirmesinin alışılagelen olduğunu belirten Çelebi, “Tığ dokunaklı değiliz. Kötüysek, bu budun 20 yıldır Reisicumhur Erdoğan ve SELIM Fırka’yi bozukluk seçiyor?” dedi.

Muhalefetin tutum verilerine yönelik eleştirilerini yanıtlayan Çelebi, ihracat, turizm ve istihdam verilerini sıralayarak, Türkiye’deki zait ayrışmanın görüldüğüne meni etti.

İYİ Tümen Ankara Mebus Durmuş Yılmaz, YANLIŞSIZ Tümen’li Çelebi’nin iktisadi verilere ait sözlerinin peşi sıra meşveret hakkından feragat ettiğini belirterek, konuşmasını yapmadı.

“Bu krizden inşallah çıkılacak”

TBMM PAB Komisyonu Başkanı ve YANLIŞSIZ Öğür İstanbul Milletvekili Ravza Kavakcı, Komite Başkanı kendisine katıldığı uluslararası toplantılarda benzeri araya geldiği parlamenterlerle kuma konunun iktisadi kriz olduğuna dikkati çekti.

Kavakcı, “Soylu Erki krizin bilcümle dünyayı etkilediğini biliyoruz. Bizi dahi bir oranda etkiledi. Bir Nice ülkede esas gıda ürünlerine, bebek maması dahil, İngiltere’den milletvekili arkadaşların ifadesini burada tekrarlıyorum, ulaşmakta rehavet yaşandığını de biliyoruz. Allah’a şükür ülkemizde hakeza bir buut namevcut. Bu krizden inşallah çıkılacak. Hepimizi etkiledi, en çokça da güçlükle gelirli vatandaşlarımızı etkiledi ama bununla bu arada sunulan iri destekler var.” değerlendirmesini yaptı.

Esnafa, sanatkara, çiftçiye bindi verildiğini, asgari ücrete makro oranda remiks yapıldığını dile getiren Kavakcı, bunların çok nadir olduğunu anlatım etti. Yatırımların bitmeme ettiğini, üreticinin desteklendiğini bile kaydeden Kavakcı, “Eskiden, benim gençliğimde ya bile çocukluğumda sınırlı krizler yaşandığında, memurlarımızın maaşlarını vermekte zorlandığımız zamanlar üstelik görmüştük. Şu anda hakeza benzeri şey bahis konusu değil. İhtiyaç sahibi ve içtimai bindi kayran vatandaşlarımızın aldıkları desteklerin krize karşın on paralık selis devam etmesi çok bulunmaz.” diyerek konuştu.

Öte yandan Tasrif ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmayan, komisyona verilen arada milletvekillerinin, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel’ye “Şanlıurfalısınız amma jale köfte dağıttırmadınız.” sözlerini gider ettiğini, bunun üstüne Nebati’nin çiğ köfte dağıttırmaya değişmeyen verdiğini aktardı. Komisyonda milletvekillerine çiğ köfte ikram edildi.

Share: