Hayme Ana 741. kat anıldı

Hayme Temel 741. kez anıldı

KÜTAHYA Kütahya’nın Domaniç ilçesine bağlı Çarşamba köyünde düzenlenen Hayme Asıl’yı Ihtifal ve Barhana Şenlikleri kısık katılımla gerçekleştirildi.

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi Hayme Ana (Ihtişam Anne), 741. öğün düzenlenen programla anıldı. Çarşamba köyünde başlayan programa Kütahya Valisi Mehabetli Çelik ve İl Protokolü, Bilecik Valisi Dr. Eksiksizlik Kızılkaya, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ile MHP Yerel Yönetimlerden Mesul Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, AK Fırka Kütahya milletvekilleri İshak Gazel, Ceyda Ağırbaşlı Erenler, MHP Kütahya Saylav Ahmet Erbaş, CHP Kütahya Mebus Mürtefi Fazıl Etçi, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Bilen Işık ve binlerce vatandaş katıldı. Resmi merasim öncesi TRT sanatçıları Türk Islam Gizemciliği Müziği ve ilahi dinletisi sundular. ihtiram duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile yöntemince başlayan merasim, Kur’an-ı Ahi tilaveti ve Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın duasıyla açıldı.

Kütahya Valisi Uca Çelik, yaptığı konuşmada, “Hayme Esas, Konya- Karaman’üstelik Zübeyde Bayan, Kütahya’da Nezahat Onbaşı, Domaniçli Habibe, Kastamonu’birlikte Şerife Abla, Erzurum’birlikte Kocakarı Hatun, Malatya’da Songül Ilçebay, Gölbaşı’nda Ilgi Sezen, Çorum’de Aybüke hoca, Diyarbakır’üstelik çağa nöbeti markajcı cesur analardır. Hayme Anne’mızın türbesine gittiğinizde, kapıda, bir küçümseme karşılar sizi. O neymiş Atatürk şöyle der, ‘Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler tahsis etmek üzere kendinde kuvvet bulacaktır’ der. Zaman burada aynı arada oluşumuzun sebebi üstelik aha bu ihtisas ve düşüncedir. Eğer ecdadımızı tanır, bilir, anlar ve buna göre benzeri vakfe ve buyruk gösterebilirsek geleceğimizi da güvenle inşa ederiz. Bu sene burada Hayme Esas’yı 741. el anarken Domaniç’in üstelik düşman işgalinden kurtuluşunun bile 100. yılını kutluyoruz” dedi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Hayme Esas’nın bire bir zamanda devletin bekası hesabına verilen emeğin arz mehabetli örneklerinden biri olduğunu vurgulayarak, “Hayme Anamız inhilal noktasına kayı boyunu ayağa kaldırarak Domaniç’e kadar esenlikle getirmesiydi. Devletin bekası hesabına o mualla mücadeleye vermeseydi, bağımsızlıktan laf etmek cins olmayacaktı. Onun Oğuz yurdunu gönendiren hidayeti ve öğretileri sayesindedir kim Osmanlı devletimiz varlığı ile üç kıtaya yedi cihana hükmetmiş, yer Türk’e yurt kılınmıştır. Onun cefakar bilge ve asaletli gönlü kadınlarımıza ilham reşit, asırlar sonra dahi cephelerden cephelere duyulmuştur. Obaya sığmayan aynı ufuktur o, inan ile idealini var fail, akide ile tarihi bayındır eden tıpkı kadım şahsiyettir” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların peşi sıra, hayal alan Domaniç halkiyat gösterisi ve arkası sıra atlı okçuluk ekiplerinin gösterileri ile bitmeme eden şölen, Söğüt’e temsili kafile yürüyüşü ile serencam buldu.Share: