Hayatını hayvanlara adadı… Hayvan sever ezeli düşmanlığa zat evinde son verdi

Hayatını hayvanlara adadı… Hayvan sever ezeli düşmanlığa kendi evinde serencam verdi

SİVAS – Sivas’ta hareketli efsanevi sever, ezeli antagonist namına haddinden fazla sayıda bildik pisik ve köpekleriyle kestirmece 14 yıldır ayrımsız evi paylaşıyor.

Kent merkezi Karşıyaka Mahallesinde 12 kapik ve 16 kedisiyle alay malay benzeri evde kıpırdak Zeliha Özcan, hayvan sevgisi ile özen çekiyor. Sokaktan ve barınaktan bakıma muhtaç olan hayvanları bire bir yapı altında toplayan Özcan, 14 yıldır birbirinden haddinden fazla sevdiği kedi ve köpeklerine özenle bakıyor. Ezeli düşmanlar namına aşina kedi ve köpekleri bile bire bir evde yan yana beslemeyi başaran Özcan, hayvanlarının çoğunun engelli olduğunu söyledi.

“Tedaviye ve bakıma muhtacı olanları aldım”

Zeliha Özcan, evde bulunan köpeklerin tedaviye ve bakıma eksikli olduklarını belirterek, “Burada bulunanların kâffesi 10 gözyaşı üstü, tıpkı aylıkken aldıklarım var, barınaktan ve sokakta tek başına hayatını idam cezası ettiremeyen guruplar var. Tedaviye ve bakıma muhtacı olanları aldım ve bu evde yaklaşık 14 yıldır baktım ve tedavilerini yaptım. Seçkin sabahleyin saat 07.00’dahi uyanıyorum, 7.30 üzere bahçeye çıkartıyorum, günlük temizlikleri yapılıyor, çaça ve tagaddi saati oluyor. Öğle saatlerinde bile reçete kabul etme saatleri oluyor, ilaçlarını aldıktan bilahare aymazlık saatleri oluyor. Meridyen Düzlemi uykularından sonra umumi temizliklerini yapıyorum. Günde 3 yol beslenmesi gereken, özel durumu olan 2 yavrumuz var onların bakımlarını yapıyorum. Bütün günüm bakımlarıyla geçiyor, kliniğe gitmesi gerekenleri götürüyorum. Hayatı böyle devam ettiriyoruz hep gelişigüzel” dedi.

“Kedileri emziren ve vekil koruyan, kollayan köpeklerim var”

Özcan, bazen köpeklerinin kedileri emzirdiğinden bahsederek, “Şuanda 12 köpeğim var, bu köpeklerden 10 tanesi sakat, 2 tanesi sağlam ama onlara dahi haddinden fazla sağlam diyemeyiz. Burada kâin hayvan bilimi genelde terk edilmiş, istismara düçar, mevdu, bebekken alınıp şirinlik zamanları geçtikten sonradan atık ve sülale ortamına menus olup sokak hayatına kadem uyduramayan gurupları alıyorum ve bunların çoğu de engelli. Bunların dışarıdaki diğer köpeklere göre benim bakımıma imdi gerekseme duyuyorlar. Bu köpekler beyninde istismara düçar, kanser olan gurubum var, kaide kırığı olup peş ayakları nüzullü olan guruplarım var. Bu köpeklerin ortada da 16 kedim var, hepsini ayrımsız arada büyüttüğüm üzere birbirleriyle ahi gibiler. Kedileri emziren ve bakan koruyucu, kollayan köpeklerim var. Kediler genelde dışarda, aşındırmak saati olan gelir yemeğini saha ve tekrardan dışarıya gider ama saat 23.00 olunca kâffesi sağlık ve köpeklerle bu arada uyur” diye konuştu.

Share: