Hatay, 11. Acun Valide Güreşi’ne hazır

11. Dünya Ana Güreşi Oyunları, 4 Eylül’bile Hatay’da yapılacak. Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Mersah, 11. Dünya Aba Güreşi’ne aile sahipliği yapacak.

11. Dünya Mader Güreşi Oyunları, 4 Eylül’bile Hatay Mersah’ında gerçekleşecek. Dünyada bire bir sıfır Kocakarı Güreşi yarışma alanı olan Mersah, 37 ülkeden sporculara ev sahipliği yapacak. Türkiye’ye 60, 70, 80, 90 kilogram ve temel güreşlerde 6 sporcu sahne edecek. Afrika ülkelerinden Benin ve Togo, yolculuk süresinin uzun olması dolayısıyla organizasyona katılamayacak.

Öztek: “Yaptığımız organizasyonlar birer olimpik adımdır”

Türkiye Valide Güreşi Federasyonu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek, katılımın çok bereketli olduğunu anlatım ederek “Dünyada 60 kadar federasyon kurduk. Bu 60 devlette İngilizce ve Türkçe kitaplarımızla, eğitimlerimizle sporcu, antrenör ve yargıcı yetiştirdik. Bir Nice ülkede daha çok yurdumuzda olduğu kabilinden şampiyonalar düzenlenmektedir. Nene Güreşlerine Judo, Kuraş, Gömlek Güreşi, serbest ve greko-çingene güreşi gibi sporları eden sporcularımızın katılımını sağladık. Geçen ay yaptığımız Türkiye Şampiyonası Esas Güreşte, Acun Greko-Anlatı şampiyonu Gaziantepli Barış Güngör, 90 kg. birlikte Kocaeli’nden Judocu Atmaca Tursak şampiyon olmuştur. Bu şampiyona ile Hatay ilimizi ve iyice Türkiye’mizi gündüz, kültür, anane, görenek ve birçok zenginlikleri ile tüm dünyaya tanıtmaktayız. Zaman Aba güreşine verdiğimiz emekler, disiplinli benzeri şekilde dünyaya yaymamız, Mersah’ımızın hususi yapısı, hakemlerimizin adil davranışları, sporcularımızın düzen bağı ve asaleti ve yaptığımız organizasyonlar bütün olimpik adımlardır. Valide Güreşi bozukluk Olimpik ayrımsız spor olmasın? Basınımızın ve nişane organlarımızın desteği çokça büyüktür. Devletimizin desteğine gerekseme vardır.

Kadrolarımız mükemmeldir. Bizzat ben Milli ayrımsız sportmen ve Olimpian yerine, ülkemizde ve Dünyada Judo, Karate, Kuraş, Aikido, Vuşu-Kungfu kabilinden spor dallarında 15 yıl federasyon başkanlığı yaptım. Onlarca mektup yazdım ve binlerce antrenör, yargıcı ve sporcu yetiştirdim. Sporlarımızı aynı bilim adamı namına bilimsellikle yücelttim. Bugün birlikte kamu ağırlığımı Mader Güreşine verdim. Aba güreşimiz bile yüceliyor. Başkanımız Doç. Dr. Lütfü Çekişme, Asbaşkanlar Mustafa Karagöl, Utkulu Ilıcak, Yargıcı ve Beceri kurul sorumluları Ayhan Sivri, Entelektüel Öztek, Ustalık Kurul başkanı Ahmet Kardaşlar, Hakem Müesses başkanı Bilgi Sabuncu, sportmen, milli sportmen, olimpik sporcu ve efdal düzeyli spor adamlarıdır. Bu yapılanma ve şampiyona Türk devletleri teşkilatı ve muhtar cumhuriyetlerin teşkilatının sportif uzantısıdır. Birçok komşu devletin üstelik gözlemci üzere katkıları vardır. Mecmu sporcularımıza dimdik, başarılı yarışmalar diler, sevgiler, saygılar sunarım” açıklamasını yaptı. – İSTANBUL

Share: