Hamam alarga bunalanlar sahillerde çokluk oluşturdu

Kocaeli’nin turistik ilçesi Kandıra ile Bartın’ın Amasra ve Sakarya’nın Karasu ilçelerinde hamam havadan bunalan vatandaşlar, denize girerek serinledi.

Bartın’ın Amasra ilçesi, çekicilik sıcaklığının artmasıyla hafta sonunu tatilini fırsat bilenlerin akınına uğradı.

Amasra Kalesi ile 2015’te UNESCO Acun Mirası Eğreti Listesi’ne eklenen kaza, dokunulmamış koyları, akman kumsalları, beş altı dalgalı denizi ve doğayla bütünleşen güzelliklerinin birlikte balık ağırlıklı aş damı kültürüyle yerli ve ecnebi turistlerin ilgisini çekiyor.

Gelgel sıcaklığının 32 rütbe ölçüldüğü ilçeye gelen vatandaşlar, Oldukça Liman ve Balaban Liman plajında denize girdi, çay bahçeleri ve parklarda serinlemeye çalıştı.

Çekiciler Çarşısı, Nazik Liman, Amasra Kalesi, Kemere Köprüsü ve Ekin Parkı’nda fasıla geçiren tatilciler, mendirek ve kayalıklarda mübarek bereketli fotoğraf çektirdi.

Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, AA muhabirine, ilçenin özellikle Ankara ve çevre illerden çok sayıda ziyaretçiyi ağırladığını söyledi.

Amasra’nın alelhusus hafta sonları gayrimuntazam ziyaretçilerin bağ odağı olduğunu nâkil Çakır, “İlçemiz, alelhusus baharat mevsimlerinde daha sakin ve mecalsiz tıpkısı görsellik sunuyor. Amasra’yı özellikle ilkbahar aylarında kısaltmak, balıkçı lokantalarında tendürüst balık çeşitlerini aşındırmak, sahilde ve kermen içindeki tarihi sokaklarda başvurmak, tatilcilere değişik ayrımsız güzellik sunuyor. Bugün da başta Ankara ve İstanbul olmak için türlü illerden gelen cevelan organizasyonlarıyla dokunaklı tıpkı çokluk yaşanıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Kandıra sahillerinde yoğunluk

Sonbahar mevsiminde çekicilik sıcaklığının 35 paye ölçüldüğü Kocaeli’bile vatandaşlar, Kandıra sahillerinde deniz oluşturdu.

Kerpe, Kumcağız, Kovanağzı ve Cebeci sahillerinde kâh vatandaşlar denize girerek serinlerken, bazıları dahi plaj şemsiyelerinin altında oturmayı tercih etti.

Bazı aileler ise sahilde çocuklarıyla oynayarak ant geçirdi.

Vatandaşlardan Uğur Alemdar, eşi ve kızıyla sezonun sonuç hamam günlerini denize girerek gitmek istediklerini söyledi.

Ailesiyle ilçeye mevrut Itibar Batur da “Akıbet kendisine gelelim dedik. Domuzuna doğanın, evire çevire denizin keyfini hissetmek, Kandıra’nın güzelliğini soldurmak üzere geldik. Güzel geçiyor. Ailem, çoluk çocuk bahtiyar. Onlar sevinçli, bahtiyar olunca ben üstelik keyifliyim. Bura gerçekten doğaüstü benzeri kayran.” diye niteleyerek konuştu.

Erkan Ziyalı ise “Sezonun son günleri, daha çok bu güneşler tıpkısı henüz gelmez. Ailecek sezon finalini fethetmek amacıyla denize geldik. Hava begayet ısıdam.” ifadelerini kullandı.

Sıcak havayı okazyon bilenler Glokom sahiline akış etti

Sakarya’nın Glokom sahilinde de sonbahar mevsiminde, yaz sezonunu aratmayan bahir görüldü.

Hava sıcaklıklarının zaman normallerinin üzerinde seyretmesiyle vatandaşlar denize girerek serinledi.

Çocuklarıyla sahile mevrut Feride Yavuzyiğit, “Hafta Arası çocuklarımız okuldaydı. Hafta sonu tatilini domuzuna değerlendirelim istedik. Denizin hakeza fena hâlde olmasını ve havanın ısıdam olmasını vesile bilerek sahile geldik. Bunlar serencam adamakıllı eyyam, önümüzde yağışlar var.” ifadelerini kullandı.

Share: