Hakkari’de Zap Suyu’nu salla geçen köylüler amacıyla muallak güreşçi köprüsü yapılıyor

Hakkari’üstelik, Taşbaşı köyünde hayvanlarını sağmak için Zap Suyu’nu zor şartlarda geçmeye müteharrik besiciler amacıyla asılı köprünün yapımına başlandı.

Köylerin Madun Yapısının Desteklenmesi Projesi (KÖYDES) kapsamında, köylülerin hayvanlarını sağdığı Taşbaşı ve Doğanlı köyleri arasındaki bölgede faaliyet başlatan yüklenici firma ekipleri, hareket makinesi desteğiyle suyun iki tarafında halatların yerini oluşturdu.

Ekipler, elan sonra dayanabilen çelik halatlar çekerek destek istihzar çalışması yürüttü.

Tahtalardan yaptıkları tabut üzerinde ip sayesinde suyu sabık köylüler bile başlatılan çalışmalardan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Köy sakinlerinden İsmail Dayan, AA muhabirine, tabut kullanarak suyu geçtiklerini belirterek, “Yaptığımız müracaatlar sonucunda ulaşımımızı elan sakıncasız ve dümdüz tedarik etmek için Valiliğin sebebiyle asık köprü yapılıyor. Duyarlılıklarından etraf teşekkür ediyoruz. Köylülerin kâffesi çokça mutlu oldu. Bundan Sonra hayvanlarımıza henüz mahdut bakabileceğiz.” dedi.

Devlet Kaya üstelik kara tahta parçaları ve bidonlarla yaptıkları salı kullanarak suyun karşısında otlattıkları hayvanlarını sağmaya gittiklerini söyledi. Kaya, “Güreşçi Köprüsü yapımına başlanmış. İnşallah biraz güne kadar köprüden gelip gitmeye başlayacağız. Keçileri sağmak için alelumum kadınlar bölgeye gidiyor. çıktı henüz tehlikesiz gezi yapacağız. Emeği geçen herkesten Tanrı razı olsun.” diyerek konuştu.

Meryem Çiçek da köyün içinden sabık yolun uzak olduğunu, bu nedenle salla karşıya geçmeyi tercih ettiklerini anlatarak, “Köprümüz yapılıyor. Tanrı devletimizin yardımcısı olsun. Torunum bizimle gelmek istiyordu. Ego dahi güreşçi köprüsü yapılınca götüreceğimi söyledim. İlkbaharda su seviyesi yükselince çok gravite çekiyorduk. Çıktı köprüden rahatlıkla geçeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Share: