Hakkari’de gaileli ve kudretsiz halde bulunan iki kerkes Van’da tedavi ediliyor

Hakkari’de gaileli ve kudretsiz halde mevcut nesli tükenme tehlikesi altındaki epey ihtiyar ile zer ihtiyar, Van’da tedavi altına alındı.

Hakkari’nin Berçelan Yaylası’nda vatandaşlar yoluyla bulunan 2 akbaba, Huy Himaye ve Milli Parklar Şubesi ekiplerince Van’a getirildi.

Van Yüzüncü Sene Üniversitesi (YYÜ) Aşılanmamış Hayvanları Esirgeme ve Iyileştirme Merkezinde otama altına alınan kuşlardan kıtipiyoz akbabanın kanadının kırık olduğu, zer akbabanın dahi beceriksiz düştüğü tayin edildi.

Tedavi işlemlerinin ardından merkezin bahçesine bırakılan ve bakımları yapılan kuşlar, iyileştikten sonra bulundukları yerde doğaya salınacak.

Merkez Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan, AA muhabirine, Van Gölü havzasında gaileli mevcut tamam kanatlı hayvanların bakımını yaptıklarını söyledi.

Bu yıl şeş akbabayı merkezde tedavi ettiklerini tamlayan Arslan, şunları kaydetti:

“Hakkari ve çevresinde yaralı mevcut küçük kerkes, altın kerkes, karaca ihtiyar ve sakallı akbaba, merkezimizde tedavi edilerek doğaya kazandırıldı. Araştırmalarımıza bakarak leşlerin çoğaldığı yaylaları akbabalar güçlükle edindi. Akbabalar koloniler halinde görülebilmekte. Beceriksiz sakıt zooloji bize getiriliyor. Akbabalar doğanın çöpçüleridir. Doğayı temizlerler. Böylelikle müstevli hastalıkların yayılmamasında balaban afi oynarlar. Leşleri hızla ortadan kaldırarak etrafa mikrop saçmasını engelliyorlar. Doğada seçme canlının ayrımsız görevi var ve huy, değme canlının ortak malıdır. Doğayı ve canlıları korumamız geçişsiz. Akıbet namına merkezimize getirilen iki akbabanın tedavileri bitmeme ediyor. Bire Bir müddet mihman ettikten sonraları doğaya bırakacağız.”Share: