Hakkari haberleri | TBMM Genel Kurulunda, HDP’li Eksik’in Hakkari’deki gösteride yaralanması ağız dalaşı konusu oldu

TBMM Genel Kurulunda, HDP Iğdır Mebus Sevgili Eksik’in önceki dönem Hakkari’deki bir gösteride yaralanmasına alın sergilenen şekilperest dolayısıyla ağız dalaşı yaşandı.

TBMM Umumi Kurulunda grup başkanvekilleri yerlerinden kortej alarak gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

İYİ Fırka Ekip Başkanvekili Erhan Ateş Parçası, Matbuat Özgürlüğü Endeksi’nde, Türkiye’nin 180 talih içerisinde 149’uncu sırada olduğunu belirterek, “Eğer bu kanun bu haliyle geçerse bu sıralamamız çok henüz kırıcı olacak.” dedi.

Çevrimli, kanun teklifindeki 29’uncu maddenin düzeltileceğini kâm ettiğini söyledi.

MHP Ekip Başkanvekili Erkan Akçay, Rusya- Ukrayna savaşının mihman ateşkesle sonuçlanması üzere Türkiye’nin ilgiyle ve somut adımlar attığının altını çizerek, “Türkiye’yi, bu savaşta değme blokun tarafı adına eksiltmek ayrık tıpkısı göz açısının tezahürüdür. Türkiye, barışın, huzurun, lehçe ve global istikrarın tarafı ve garantörüdür.” değerlendirmesinde bulundu.

“Sedir Başkanlığı kınamadı”

HDP Takım Başkanvekili Hakkı Saruhan OIuç, HDP Iğdır Milletvekilli Habip Eksik’in, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yapılan yürüyüşte, polisin müdahalesi sonucu yaralandığını belirterek, Divan Başkanlığının, bunu kınamadığını söyledi.

Oluç, “Bu demektir kim ayrımsız milletvekiline kolluğun yaptığı saldırıyı Sedir Başkanlığı kınanacak ayrımsız durum olarak görmüyor, yani bu saldırının arkasında duruyor. Namevcut, böyle değilse Meclis Başkanlığı, İçişleri Bakanı’ndan mı korkuyor?” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Soylu’nun konuya ilişik “Demokrasiyi istismarınıza asla müsaade verilmeyecektir.” şeklindeki açıklamasına işaret fail Oluç, “Mafyayla iltisaklı ve angajmanlı tıpkısı İçişleri Bakanı bu. Herhangi Bir kalem metal baronuyla, yöntemsizlik yapanla, arakçılık yapanla, mevki dışına kaçırılanla, seçme tür musibeti yapanla eş fotoğrafları olan, bir fotoğraf albümü oluşturmuş ayrımsız İçişleri Bakanı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin yer berbat İçişleri Bakanından bahsediyoruz. Bu İçişleri Bakanı diyor kim ‘Demokrasiyi istismar etmelerine cevaz vermem.’ Anca mi? Ya, senin demokrasiden hangi haberin var?” diye konuştu.

“Bire Bir milletvekiline, polis yoluyla yapılan şiddeti kabul etmemiz gibi değil”

CHP Takım Başkanvekili Açık Deniz Altay, ayrımsız polise yapılan şiddeti akseptans etmedikleri kabilinden, benzeri milletvekiline polis güçleri marifetiyle yapılan şiddeti dahi kabul etmelerinin cins olmadığını dile getirdi.

Yeni teşri yılına milletin sorunlarını ilişkin konular namına “dezenformasyonla savaş” yasa teklifi ile başlanmasını eleştiren Altay, “Birileri susabilir. CHP bu haksızlığa, bu yağmaya, bu talana alın susmayacak. Hangi diz çökecek ne çıban eğecektir.” dedi.

Açık Deniz Altay, 2022 Ampute Futbol Dünya Kupası’nda böke olan Ampute Futbol Milli Takımını CHP’li milletvekilleri ile alkışlayarak kutladı.

Türkiye’da 200 bin iş arayan engelliden 62 bin 311’inin özürlü KPSS sınavına girdiğini fakat çabucak 2 bin kişinin atandığını dile getiren Altay, “Elkızı bu başarıyı; kalan 50 bin engelliyi bile kamuda kadroya alarak ödüllendirin.” dedi.

“Hedef üzüm kemirmek değil, bu mesele üzerinden bağcıyı taklit etmek”

YANLIŞSIZ Fırka Takım Başkanvekili Kankızıl Ünal, mânialı memur kontenjanı sayısının 5 binden 62 bine çıkarıldığını hatırlatarak, sakat vatandaşlarla ilişik arz çok hassasiyetin SELIM Fırka döneminde gösterildiğini söyledi.

HDP’li Oluç’un, İçişleri Bakanı Soylu ile ilişik sözlerine karşılık veren Ünal, “Anayasa’nın 38. maddesi örtüsüz ayrımsız şekilde, suçu sabit olmadığı sürece hiç kimseyle ait suçluluk ithamını yasaklamışken bu büyüklüğünde abat konuşulmasını, bu büyüklüğünde kötü ifadeler kullanılmasını katiyen akseptans etmiyorum.” diye konuştu.

Engin Altay’ın “dezenformasyonla savaşım düzenlemesi” namına bildik kanun teklifine yönelik eleştirilerine Ünal, “29’uncu özellik ile ilişkin tekraren hem Sayısal Mecralar Komisyonunda hem Doğruluk Komisyonunda değerlendirmeler yaptık amma anladığım kadarıyla burada kasıt üzüm aşındırmak değil, bu maslahat üzerinden az buçuk bağcıyı dövmek kendisine görülüyor.” dedi.

Ünal, Firez ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Alevi ve Bektaşi Hars ve Cemevi Başkanlığı ihdas kararını önemsediklerini kaydetti ve okşayıcı olmasını diledi.

Divan Başkanvekili Haydar Akar, HDP Takım Başkanvekili Oluç’un sataşmadan söz talebini, tıpkısı sarkıntı olmadığını belirterek kabul etmedi.

Oluç’un, “Tıpkı milletvekilinin bacağının kırılmasını kınayamıyorsunuz.” sözleri üstüne Akar, “Ben kınarım, kul yüklülük yok. Bir milletvekiline yol uygulanmasını, kolluk kuvveti uygulanmasını kınarım. Sizin sözlerinizi birlikte kınıyorum aynı zamanda.” diye niteleyerek karşılık verdi.

Share: