Hacı Bayram Veli Üniversitesinde Mülki İdarede Akademi Geleneği söyleşisi

Osmaniye Valisi Erdinç Yılmayan ve Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Hacı Meze Veli Üniversitesinde Mülki İdarede Yüksekokul Geleneği söyleşisinde öğrencilerle tıpkısı araya geldi.

Hacı Bayram Ege Üniversitesi 100. Yıl Konuşma Salonu’nda düzenlenen söyleşiye, eski adı Gazi Üniversitesi olan okulun mezunları Osmaniye Valisi Erdinç Yılmaz ve Tokat Valisi Numan Hatipoğlu katıldı.

Söyleşinin açılışında konuşan Hacı Bayram Veli Üniversitesi İktisadi ve İdari Ulum Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fırat Purtaş, etkinliğin, öğrenciler üzere sabah yeli kaynağı olacağını, kariyer planlamalarına yol göstereceğini rapor etti.

Öğrencilerle tecrübelerini paylaşan Osmaniye Valisi Erdinç Yılmayan, talebelik yıllarında kaymakamlık mesleğinin arz balaban hayali olduğunu, dokunaklı çalışarak bunu başardığını söyledi.

Yılmayan, öğrencilerin dahi hayallerinin peşi sıra giderken karşılaştıkları seçme nev engeli daha fazla fiilen aşacaklarını belirterek “Hiçbir şeyden tiksinme etmeyin, doğayı sevin, insanı sevin, vatanı sevin, bayrağı sevin, merbutiyet ile yaklaştığımızda aşılmayacak hiçbir engel yoktur.” dedi.

Üniversitenin, mezunlarını umum ideallerine ulaştıracağına inandığını dile getiren Ilbay Yılmaz, “Bu üniversite haddinden fazla seçkin tıpkı darülfünun, bu üniversitede ihata etmek, öğrencisi tutmak çekicilik verici.” diyerek konuştu.

Valilik görevinin, vatana bakım üzerine namına cesim tıpkısı gaye yüklediğini anlatan Yılmayan, “Mülki Idare amirliği, tıpkı vakfe, aynı heybet adamlığı kazandıran çok makro aynı çığır. Mülki Idare görevini yapabilen aynı kişinin yönetemeyeceği ayrımsız gurur ve bünye olanaksız.” ifadelerini kullandı.

Erdinç Yılmaz, bu üniversitenin geleneğinde ülfet, tesanüt ve kardeşlik barındırdığını, öğrencileri vatan, bayrak sevgisiyle yetiştirip millete bakım etme gururunu yaşattığını kaydetti.

Öğrencilik yıllarındaki anılarını paylaşan Tokat Valisi Numan Hatipoğlu birlikte “Okulumuz etiket veren bir okuldur, mezun olan kişiye ayrımsız karakter veriyor, taraf çiziyor. Bu anlamda çok eşsiz bire bir ekol. Gitmek, dövüşmek başlı başına bu okulun bize kattığı arz şişman özelliklerden biri.” dedi.

Share: