“Habermetre 5 – 11 Eylül 2022 Şirketler Gündemi ile hisse senedi dünyasından haftanın yer eke haberleri”

Elginkan Topluluğu’ndan 320 milyon euroluk dev envestisman

Elginkan Topluluğu Türkiye’nin arz nazik seramik fabrikalarından birini kurmaya hazırlanıyor. Serel Seramik A.Ş. Bilecik’in Söğüt ilçesinde 700.000 m2 kilitsiz küreksiz alanda Vitrifiye ve Düzlük Duvar Karo Seramik Fabrikası yatırımı için düğmeye bastı. Bilecik ve Manisa yatırımlarıyla gelişigüzel yıllık 2.5 milyon skor vitrifiye ve 12 milyon m2 düz duvar karo seramiği üretim kapasitesine kavuşacak olan Serel Seramik A.Ş., mecmu 285 milyon ekü ciroya sahip olacak tesisler, tamamlandığında 2.900 kişilik melfuf istihdam sağlayacak. Bilecik Vitrifiye tesisinin asıl atma töreni T.C. Enerji ve Bağımlı Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez, T.C. Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Sayın Mustafa Varank’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Aksa Enerji, Kazakistan’daki bakir yatırım üzere planlı törene katıldı

Türkiye’nin global erke markası Aksa Enerji, Kazakistan Enerji Bakanlığı’na sınırlanmış RFC (Financial Settlement Center of Renewable Energy Limited Liability Partnership) ile imzaladığı 15 yıllık kapasite sözleşmesinin peşi sıra, Kızılorda şehrindeki santral sahasında gerçekleştirilen resmî törene katıldı. 240 MW oturmuş güce topluluk olması planlanan toplanmış ısı ve enerji santralinin, şehrin hem ısı hem bile erke ihtiyacını karşılayacağı bildirildi.

Castrol’ün Geleceğin dEVrini Fehmetmek” başlıklı elektrikli şalter araştırmasının sonuçları açıklandı

Castrol, Türkiye dahil 10 ülkede 10 bin bitiren ve otomotive taraf veren 100 fasıl yöneticisiyle yapılan elektrikli araç araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya bakarak, dünyadaki otomobil sahibi tüketicilerin yarısından ilavesi ati misil elektrikli vasıta almak istiyor. Çin yüzdelik 80 ile sunma haddinden fazla elektrikli komütatör kabul etmek isteyenlerin bulunduğu mutluluk olurken, Türkiye’deki tüketiciler üstelik küresel eğilimle tıpkı yönde sıkıntı belirtiyor. Araştırmaya katılanların yüzdelik 49’u tıpkısı sonraki araçlarının elektrikli olmasını istiyor. Türkiye, bu göre Fransa, Avustralya- Eskimemiş Zelanda, KUL, Hindistan ve Almanya’nın önüne geçiyor.

Kocaeli Fabrikalarında üretilecek yıpranmamış umum elektrikli E-Transit Custom ile ticaretin geleceği değişiyor

Ford’un ticari müşterilerinin üretkenlikleri ve verimlilikleri artırmayı hedefleyen yıpranmamış aksiyon birimi Ford Pro, Ford’un heyecanla beklenen ikinci elektrikli ticari uzlaştırıcı Ford E-Transit Custom’ı tanıttı. Ford Avrupa vasıtasıyla devir içi kendisine Londra’dan gerçekleştirilen global matbuat toplantısında, Ford Otosan aracılığıyla Kocaeli Fabrikaları’nda üretilecek, merakla beklenen umum elektrikli ikinci ticari modeli bakir E-Transit Custom’un eskimemiş çeşni ve teknolojileri paylaşıldı.

Chery, Türkiye’ye ‘önce kıymak, sonradan üretmek’ üzere geliyor

Chery Türkiye Başkan Yardımcısı Zhenghai Mei, Çinli otomotiv üreticisinin Türkiye pazarına girişine ilişik açıklamada bulundu. Chery’nin Türkiye pazarına girişiyle ilişik büyük cümbüş duyduklarını dile getiren Mei, “Türkiye pazarında gelişmemizle birlikte adım adım Türkiye’dahi bire bir üretim tesisi kuracağımıza ve araçlarımızı Avrupa’ya ihraç edeceğimize inanıyorum. Bu, bizim ilkokul yıllık strateji planımız dahilinde” dedi.

Sabri Pervin Marifet Ödülü’nün bu yılki kazananı Doç. Dr. Nilay Yapıcı oldu

Sabri Pervin Vakfı karı sahipliğinde İstanbul’da düzenlenen törenle, bilgelik dünyasının sunma prestijli ödülleri beyninde saha alan Sabri Ülker Vakfı Haber Ödülü bakir sahibini buldu. Bu sene yedincisi verilen ödülün kazananı Cornell Üniversitesi Nörobiyoloji ve Tutum Bölümü Doçenti ve Nancy & Peter Meinig Ocak Araştırmacısı Doç. Dr. Nilay Olumlu, “Asap Sisteminin Yemek Yeme Güdüsünü ve Metabolizmayı Elbette Arama Ettiği” konusu konusunda yaptığı çalışmasıyla ödüle hak kazandı.

Cheetos Patili Dostlarımıza Yuva Buluyor

PepsiCo’nun önde gelen çerez markası Cheetos, sokak hayvanlarının dirim koşullarını düzeltmek üzere çalışmalarını sürdürüyor. Efsanevi Hakları Federasyonu HAYTAP teşrikimesai ile yepyeni ayrımsız kampanya başlatan Cheetos, kestirmece 500 hayvanın kalımlı yuvalarını bulmalarına bindi oluyor. Proje kapsamında, Türkiye genelinde 37 şehirden toplanan kestirmece 500 sokak hayvanının bilgileri Cheetos’un resmi web sitesi olan cheetos adresine yüklendi.

LC Waikiki LIMITLESS ile sınır bulunmayan!

“İyi oturmak herkesin hakkı” inancından hareketle çalışmalarını sürdüren LC Waikiki, engellilerin ihtiyaçlarına cevap veren özel bir derlem tasarladı. LC Waikiki bünyesindeki engelli çalışanların fikirleriyle geliştirilen LCW Limitless koleksiyonundaki değme zerre, hususi gereksinimli bireylerin giyinirken yaşadığı zorluklar ayn önüne alınarak oluşturuldu.

KPMG: Türkiye’nin hamle ekosisteminde 82 muamele ile cümle zamanların rekoru kırıldı

KPMG Türkiye M&A ve 212 ekiplerinin hareket birliğiyle hazırlanan ve 2022 yılı 2. çeyrek altın dönemini kapsayan “Türkiye’nin Etap Ekosistemi Yatırımları” raporuna bakarak toptan çapta hesaplı faaliyetlerde ve girişim ekosistemi yatırımlarında görülen yavaşlamaya rağmen 2022 yılının 2. çeyreği, Türkiye’nin adım dünyası üzere liyakatli tıpkısı çevrim oldu. Bu çeyrekte 82 muamele ile aynı çeyrekte tekmil zamanların genişlik efdal prosedür sayısına ulaşıldı. Bunun esas nedeni, zürriyet yatırımlarının muamele adeti kendisine aynı esbak çeyreğe kıyasla az daha iki dinsiz benzeri çoğalma göstererek 61 el işi ulaşması oldu.

Türk Hava Yolları, UEFA Şampiyonlar Ligi’nin resmi sponsoru oldu

Her yıl dünyanın 129 ülkesinden milyonlarca insanı gökyüzünde buluşturan Türk Hava Yolları uluslararası ölçekte arz çokça takip edilen spor etkinliklerinden olan UEFA Şampiyonlar Ligi’nin resmi sponsoru oldu. Türk spor tarihinin bildirme balaban sponsorluklarından biri olan bu prestijli teşrikimesai, UEFA Şampiyonlar Ligi Finali’nin 10 Haziran 2023’te İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda gerçekleşecek olması açısından birlikte ayrı aynı ehemmiyet taşıyor.Share: