GSB sınırlı başvuruları açıklandı

Toyluk ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB sıkı başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara faz vadi yerleştirmede tarihimizin yer faziletli rejim oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Icra Vekili Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor el müdürlerinin bile çevrim içi katıldığı toplantıda GSB dar müracaat sonuçlarına ait bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim bilimi tedrisat dönemi yetersiz başvurularına ilişin birinci faz mücahede sonuçlarını paylaşmak üzere toplantının düzenlendiğini anlatım eden Kasapoğlu, “800 ev, 825 bin sığa, güvenliğiyle, temizliğiyle, toplumsal imkanlarıyla değme alanda yüksek teveccühe mahzar tıpkı altyapı ve hayat alanı. Cemi gençlerimize onların zer ailelerine ‘hoş geldiniz’ almak istiyorum.” diyerek konuştu.

Yekpare çalışmaların marifet odaklı şekilde ve baştan sona aynı herkes yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini bile analiz, planlama ve uygulama namına 3 asıl başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Uyum sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman birinci faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Ana amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara iskân sürecini en etken, eli nimetli şekilde tüvana koordinasyonla ihata etmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların tamamen afaki ve sayısal ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Darülfünun açım tarihleri devlet devlet değişik oluyor. Biz bile bunu göz önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak aplikasyon aşamasını başlatmış oluyoruz. Coşkun sevgi yoğun tıpkısı himmet var. Bu fena hâlde çalışmaları evire çevire neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 kamu kurumu aracılığıyla sayısal kendisine çözümleme edildi. Başvurusu makbul sevgili öğrencilerimiz, gelir, sükse ve sosyal format kriterleri ana alınarak yeniden ağız ağıza dijital ortamda, nesnel şekilde ayrımsız puanlamayla tespit edildi ve sıralama yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula arz mail almak kaydıyla rejim yapıldı. Eğer o yurtta yer bulunmayan ise sunu yakın diğer yurda sistem cereyan etmek kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 faz elan var”

Icra Vekili Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin start tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kadar konuların alelhusus dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin uyarlama süreçlerinin dahi göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında yerine onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci safha düz yerleştirmede tarihimizin yeryüzü faziletkâr alengir oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı elverişsiz hizmetlerinin dünyada eşi bir bulunmayan. Biz yüzdelik 80’lik oranı hem de evvel fazda karşılayarak ayrımsız rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan henüz aşkın kapasiteye erbap ensiz altyapımız var. Bu dahi gelgel ve bayram vesilesidir. Birinci safha sonrası 3 fazımız elan var. Bu fazların böylelikle her öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Faz, faz sonuçları açıklayacağız, sakınma yerleştirmelerimiz devam edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati calip Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Rate ihtiyat tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak girmek için 41 il merkezimizde cümle başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye yakın ilimizde dahi bu yerleşimi ikinci safha sürecinde tutmak üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde eş ve 4 ilimizde kız öğrencilerin kâffesi yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz kocaoğlan içerisinde ikinci safha sonuçlarını gene eskimemiş başarılarla sizlere paylaşacağım. Mecmu Türkiye’miz de altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle omuz omuza gelişigüzel olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma adına bilcümle alay malay çalışmaya bitmeme edeceğiz. Kamu gençlerimize sonuçlarımızın berceste olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci genişlik yakın şekilde izlem etmeyi kaynak ediyorum.”

Share: