GSB mahdut başvuruları açıklandı

Cahillik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB yurt başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara safha meydan yerleştirmede tarihimizin yeryüzü efdal yerleştirme oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Vekil Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor diyar müdürlerinin dahi çevrim içi katıldığı toplantıda GSB sınırlı referans sonuçlarına ilgilendiren bilgiler verdi.

2022-2023 terbiye öğretim dönemi yetersiz başvurularına ilişin birinci safha faaliyet sonuçlarını kabullenmek için toplantının düzenlendiğini ifade fail Kasapoğlu, “800 daraç, 825 bin sığa, güvenliğiyle, temizliğiyle, içtimai imkanlarıyla seçme alanda erdemli teveccühe mahzar bire bir enfrastrüktür ve dirim alanı. Mecmu gençlerimize onların değerli ailelerine ‘hoş geldiniz’ emretmek istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Parçalanmamış çalışmaların marifet odaklı şekilde ve tamamıyla aynı dizge yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini bile çözümleme, planlama ve uygulama yerine 3 asıl başlıkta yürütüyoruz. Aplikasyon aşamasını fazlara ayırdık. Künde sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman bir numara faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Esas amacımız üniversite gençliğini, onların yurtlara yerleşim sürecini en canlı, verimli şekilde tüvana koordinasyonla idare etmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza afaki ve sayısal ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Darülfünun küşat tarihleri memleket devlet ayrımlı oluyor. Tığ de bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Bir Numara fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Alevli tabiiyet meşgul tıpkısı mesai var. Bu iyicene çalışmaları güzel neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 kamu kurumu yoluyla dijital namına çözümleme edildi. Başvurusu muteber aziz öğrencilerimiz, dirimsel, muvaffakiyet ve sosyal kapsam kriterleri esas alınarak gine tamamen dijital ortamda, afaki şekilde tıpkısı puanlamayla tespit edildi ve tanzim yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula yer andıran almak kaydıyla sıra yapıldı. Eğer o yurtta kayran yok ise genişlik andıran değişik yurda düzen cereyan etmek kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 safha daha var”

Icra Vekili Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin start tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kabil konuların özellikle dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin bile ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında namına onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci safha saha yerleştirmede tarihimizin bildirme efdal kol oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı güçlükle hizmetlerinin dünyada eşi aynı bulunmayan. Tığ yüzdelik 80’lik oranı hem da önceki fazda karşılayarak bire bir rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan daha fazla kapasiteye topluluk daraç altyapımız var. Bu dahi kurum ve şenlik vesilesidir. Birinci faz sonrası 3 fazımız henüz var. Bu fazların böylelikle temas öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Safha, safha sonuçları açıklayacağız, sakınma yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati calip Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Başarısız rezerv tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak girmek üzere 41 mülk merkezimizde tamlık başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mail ilimizde bile bu yerleşimi ikinci safha sürecinde bitirmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde ayvaz ve 4 ilimizde kız öğrencilerin bütünü yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz ayı içerisinde ikinci safha sonuçlarını esasen kullanılmamış başarılarla sizlere paylaşacağım. Parçalanmamış Türkiye’miz birlikte altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle birlikte birlikte olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma yerine bilcümle gelişigüzel çalışmaya devam edeceğiz. Cemi gençlerimize sonuçlarımızın aldatıcı olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci yeryüzü andıran şekilde izleme etmeyi tavsiye mektubu ediyorum.”

Share: