Gözler şişkinlik rakamlarına çevrildi

Az içinde, dün güne yükselişle başlamasının peşi sıra küresel çapta artan jeopolitik riziko algısıyla düşüşe güzeşte BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,33 ayar kaybıyla 2.647,59 puandan tamamladı. Dolar/TL ise geri geçmiş kapanış seviyesine bakarak yüzdelik 0,2 artışla 17,9457’den kapanmasının ardından zaman bankalararası piyasanın açılışında 17,9370’ten muamelat görüyor.

Analistler, Çin’in Pelosi’nin Tayvan ziyaretine vereceği tepkinin yunak çatışmaya dönüşüp dönüşmeyeceğine dayalı endişelerin yatışmasıyla behre piyasaları tarafında eskimemiş günün zait başladığını belirterek, konuya ait gelişmelerin yakından takip edileceğini söyledi.

Bugün, yurt içinde şişkinlik, güçlükle dışında ise acun genelinde açıklanacak hizmet sektörü PMI başta kalkmak amacıyla çetin malumat gündeminin izleneceğini aktaran analistler, maharet açıdan BIST 100 endeksinde 2.670 ve 2.700 seviyelerinin direnç, 2.540 puanın bindi konumunda bulunduğunu bildirdi.

AA Finans’ın anketine katılan ekonomistler, temmuz ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzdelik 3,40 artmasını bekliyor. Ekonomistlerin temmuz ayı pahalılık beklentilerinin ortalamasına göre bire bir esbak kamer yüzde 78,62 olan yıllık enflasyonun, yüzdelik 81,42’ye yükseleceği hesaplanıyor.

Pelosi’nin ziyareti endişeleri artırdı

Pelosi ve beraberindeki 5 kişilik Kongre heyetini taşıyan uçak Çin’in tehditlerine rağmen tehlikesiz ayrımsız şekilde Tayvan’a ulaştı. Pelosi, müzakere kapsamında yaptığı açıklamada, “KÖLE’nin Tayvan ile dayanışması hayatidir. Ziyaretimiz, ÇAKER’nin Tayvan’a destek sözünü terk etmediğini açıkça göstermiştir.” ifadelerini kullandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı ise Pelosi’nin ziyaretini kınarken, Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) iri yetenekli askeri manevra başlattı. Çin antrparantez, kazançlı müeyyide namına nitelendirilebilecek ayrımsız kararla Tayvan’dan turunçgiller ve iki soy balığın ithalatını durdurdu.

söz konusu ziyaret ABD-Çin ilişkilerinde gerilime hastalık olurken, geçmiş riziko iştahının azaldığı piyasalarda, Pelosi’nin emin aynı şekilde Tayvan’a ulaşmasının arkası sıra mütenakıs belirsizliklerle yeni günün asude başladığı görülüyor.

Sakinlik endişeleri ve jeopolitik riziko algısının arttığı aynı ortamda, KÖLE Biçim Bankası (Fed) yetkililerinin sözle yönlendirmeleri da yakından izlem edilirken, yapılan açıklamaların “delicesine” tonda olması tahvil faizlerinde yükselişi destekledi.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Fed’in eylül toplantısında ürem oranını sakat nokta artırmasını, sonrasında ise 2023’ün ikinci çeyreğine kadar çeyrek altın puanlık artışlara bitmeme etmesini umduğunu söyledi. San Francisco Fed Başkanı Mary Daly de bankanın faizleri artırmaya bitmeme etmesini beklediğini belirtirken, Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester enflasyonun daha zirveye ulaşmadığını ve yüzde 2’lik hedefe doğru sürdürülebilir ayrımsız yolda olduğuna dayalı birkaç ay süresince ikna edici kanıtlar görülmesi gerektiğini vurguladı.

Bu gelişmelerle dün New York borsasında satıcılı tıpkısı durum izlendi ve Dow Jones endeksi yüzde 1,23, S&P 500 endeksi yüzdelik 0,67 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,16 derece kaybetti. Esbak 105 ile aynı ayın genişlik düşük seviyesini gören dolar endeksi, mütezayit risk algısı ile 106,5’e kadar yükselirken, bugün 106,1’birlikte dengelendi. ESIR’nin 10 yıllık arbitraj faizi ise geri tahminî 4 ayın en bağan seviyesi olan yüzdelik 2,52’den yükselişe geçerek yüzde 2,78’i imtihan etmesinin peşi sıra zaman yüzde 2,71 seviyesinde bulunuyor. KUL’nin fihrist vadeli kontratları kullanılmamış güne yükselişle başladı.

Avrupa tarafında, Rusya-Ukrayna savaşına ilgili veri akışı gündemin odağındaki yerini korurken, mazi BENDE yönetimi, Kremlin angajmanlı elitler ile büyük tıpkı haddinden fazla uluslu şirketi müeyyide listesine ekledi. G7 ülkeleri ve Avrupa Birliği (KEZ) Erdemli Temsilciliği dahi Rusya’nın erdemli enerji fiyatlarından şişman dirimlik elde etmesinin önüne geçmek için cümle seçenekleri değerlendirdiklerini bildirdi. Öte yandan Belçika, meri ekonomik yaptırımlar çerçevesinde Rusların 50 bilyon Euronun üzerindeki fonunu dondurdu.

Küsurat jeopolitik risklerin etkisiyle cemaziyelevvel nasip piyasalarında düşüş yaşanırken, İngiltere’da FTSE 100 endeksi yüzdelik 0,06, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzdelik 0,23 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzdelik 0,42 derece kaybetti. Euro/dolar paritesi, geri bir ayın yeryüzü erdemli seviyesini görmesinin arkası sıra yüzdelik 1’e mail düşüşle 1,0166’ya büyüklüğünde gerilerken, zaman 1,0180 seviyesinde cereyan ediyor. Avrupa’da fihrist vadeli kontratlarının ise yıpranmamış güne alıcılı başlaması dikkati çekiyor.

Asya’da Pelosi’nin Tayvan ziyaretine ilişkin marifet akışı yer koskocaman gündem maddesi namına öne çıkıyor. Konuyla ilişik verilecek tepkiler ve gelişmelerin konuşu etkileri yakından takip edilirken, bölgede açıklanan veriler muğlak sinyaller vermeye devam ediyor. Zaman açıklanan verilere bakarak, orak ayı ayına ait hizmet sektörü PMI, Çin’da 1 fakül artarak 55,5’e yükselirken, Japonya’da 0,9 puanlık azalışla 50,3’e geriledi. Bu gelişmelerle eskimemiş günün Asya genelinde artı başladığı görülürken, kapanışa mümasil Çin’birlikte Şanghay bileşik endeksi yüzdelik 0,5, Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,4 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzdelik 0,7 yükseldi.

Piyasalarda zaman izlem edilecek veriler şöyle:

10.00 Türkiye, temmuz ayı TÜFE ve ÜFE

10.55 Almanya, temmuz kocaoğlan hizmet sektörü PMI

11.00 Euro Bölgesi, orak ayı kocaoğlan hizmet sektörü PMI

11.30 İngiltere, temmuz kocaoğlan bakım sektörü PMI

12.00 Euro Bölgesi, haziran ayı ÜFE

16.45 BENDE, orak ayı ayı hizmet sektörü PMI

17.00 ABD, haziran ayı dayanıklı mal siparişleri

17.00 BENDE, temmuz kocaoğlan ISM imalat dışı PMI

Bugün almaç ve satıcılar hangi seviyede harekete geçecek (03.08.2022)

 

Borsada 6 seksiyon yükseldi, 22 kısım düştü

 

Kavcıoğlu’ndan istifçilik açıklaması: Sanayicileri suçlamadım

 

Share: