Görevli-Sen Umumi Başkanı Yüksek Sert Düzce’yi müzakere etti

Işyar-Sen Genel Başkanı Uca Yalçın, 23 Kasım’de meydana mevrut Gölyaka ilçesi eşkal üslü 5,9 büyüklüğündeki depremle ait sendika teşkilatından bilgi almak, kentteki genel durumu hıfzetmek üzere Düzce’ye geldi.

İlgili kurumlardan bilgiler alan Sarp, şehir merkezindeki otağ kenti dahi konuşma ettikten sonradan Düzce Valiliğini görüşme etti.

Burada İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat ile de bir konuşma yapan Yalçın, Memur-Sen üyesi amme görevlilerinin endişelerini dile getirdi.

Sarp, Düzce ziyareti hakkında AA muhabirine yaptığı açıklamada, depremin önce anından itibaren Düzce teşkilatı ile bağlantılı olduklarını rapor ederek, tam kamu görevlilerinin yaşanan süreçte etken kurum aldıklarını dile getirdi.

Devletin kamu imkanlarıyla Düzce’üstelik olduğunu şahsen gördüğünü kaydeden Yalçın, şöyle konuştu:

“Öncelikle şurası ifade edeyim kim Tanrı devletimizden razı olsun. Ilkin bu türlü kıyamet felaketi olduğu antlaşma budun, ‘devlet nerde’ derdi. Şimdi kiminle konuşsak hep diyor ki, ‘devlet rastgele andan itibaren burada’. Bu haddinden fazla kıymetli. İçişleri Bakanımızla de bire bir araya geldik. Namına dahi bu tanıklığımı rapor ettim. Mecmu işyar arkadaşlarımız bile bu konuda seferber. Bazısı hasar tespitte, birtakımı hizmette. Kâffesi tıpkı anlamda bu sürecin içindeler.”

“Hasar tespiti yapılmayan ekol kalmaması üzerine beklenti var”

İçişleri Bakanı Soylu’ya eğitimcilerin beklentileriyle ilgilendiren hikmet verdiğini anlatan Dik, şunları söyledi:

“Pazartesi günü okullar açılacak. Onun üzere hasar tespiti yapılmayan, kontrolü yapılmayan okul kalmaması üzerine bire bir esas beklenti vardı. Sayın Bakanımıza ilettim. ‘Eğer değme tayin yapılamaz, yetişmeyen bire bir özdek olursa bile o konuda tedbir alacaklarına ilişkin kül kurdu. Ego devletin yekpare varlığı ile cümle ağırlığı ile burada olduğunu görüyorum.”

Düzce’birlikte 1999 depreminden sonradan bina stokunun büyük ölçüde vasıtasız geçirildiğini ve amme binalarının dahi yenilendiğini kaydederek şöyle konuştu:

“1999 yılındaki depremden bilahare yaşanan süreçte çatı stokunda çokça çetin anlamda değişimin olduğunu yetkililer da tabir ettiler. Yer Sarsıntısı yönetmeliğine bakarak yapılan yerlerde bu anlamda çok hasar bulunmayan. Bu konuda aynı tahassüs söz konusu değil ama ilkin kalanlar kısmında bazen hasarların tespit edildiği tabir edildi. Bu açıdan ülkemizdeki yapı stokunun yenilenmesi konusundaki stabilizasyon bitmeme etmeli. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda kamu kamu kurumlarına ilgili talimatları, yönlendirmeleri serencam adım mehabetli. Umarız ki aynı an geçmiş bu kalem süreçler tamamlanmış tamam.”

Kentsel inkılap ve yapı stokunun güçlendirilmesi ile ilişik bile tıpkısı çağrı işleyen Sert, “Benim buradan anne davet şudur. Yapı stoku üstüne fersude binaların bir dakika ilk toparlanması konusunda bütün üzerine düşeni yapmalı. Şevket bu konuda filhakika elinden geleni yapıyor. Henüz fazla hız ettiğini da görüyoruz. Umarız bu sorun bodur sürede Türkiye’nin gündeminde geride kalır.” dedi.

Share: