Gönen ve Manyas ovalarındaki çeltik tarlalarında hasat zamanı

Balıkesir’üstelik 155 bin dekar alanda nitelikli çeltik tarımının yapıldığı Rutubet ve Manyas ilçelerinde hasat sezonu başladı.

Türkiye’da çeltik üretiminin majör merkezlerinden olan iki ilçede, Nem ve Manyas ovalarındaki arazilerde mayıs ayında ekilen çeltik, biçerdöverlerle hasat ediliyor.

Gönen’de ekim yapılan 85 bin dekar alanda yılda 60 bin titrem çeltik, 30 bin ton de düğü elde ediliyor. Manyas’ta ise 70 bin dekarlık tarlalarda 50 bin titrem çeltik, 25 bin ton düğü üretiliyor.

Ayrıca Nem’deki 30 fabrikada Türkiye’nin birçok ilinden getirilen 275 bin titrem düğü işlenerek “Rutubet” markasıyla satışa sunuluyor.

Manyas Tarım Odası Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Kayaç, AA muhabirine, Rutubet baldo pirincinin piyasada tutulan ayrımsız yayın olduğunu anlattı.

Bu sene verimin bereketli olduğunu belirten Kaya, şunları söyledi:

“Devletimiz birlikte bu sene sunturlu bir denk verdi, o yüzden üreticilerimiz üstelik memnun. Baldo çeltiğe 15 liralık denk verildi. Kalitelerine göre gayrı çeltiklerin birlikte fiyatları değişiyor. Bu sene baldo çeltiğimiz üstelik karışma dönümünden 650-700 kilo işaret alınıyor. 800-850 kilo birlikte Osmancık çeltiklerinden eser alındığı bilgisi bize geliyor.”

Kaya, Ziraat Odası Başkanlığı yerine iki kurutma makinesiyle üreticilere hizmet verdiklerini anlatım etti.

“Tanrı herkese dane bereketi versin”

Çiftçilerden Tarık Karacabey da hasattan memnun olduklarını dile getirerek, bütün üreticilere basitçe diledi.

Enes Maraba, Gönen’dahi baldonun yanı sıra ayrıksı çeşitlerin birlikte üretildiğini kaydederek, “Rutubet çeltik üzerine dolgunca bir yere erbap, zamanla gelişiyor. Bölgemiz çepel tarıma haddinden fazla uygun.” dedi.

Murat Eğin bile “Hasat sezonumuz bilcümle ekinci kardeşlerimize filinta olsun, Tanrı herkese kuş yemi bereketi versin. Bu sene ürün iyice, memnunuz.” diyerek konuştu.

Share: