Gökçe bayraklı plajlar artmaya devam ediyor, zirvede Antalya var

Edimsel gökçe bayraklı kumsal sayıları muhtemelen olurken, 2022 yılında bu sayının 531’e yükseldiği kaydedildi. Yıllar ortamında mavi bayraklı kumbaşı sayılarının sürekli artma gösterdiği ise tespit edildi. Antalya 229 semavi bayraklı deniz hamamı ile zirvede düz aldı.

Medya strateji kurumu Ajans Press’in, Firez ve Turizm Bakanlığı verilerinden elde ettiği bilgilere göre, Türkiye’deki mavi bayraklı kumbaşı sayıları mahsus oldu. Böylelikle 2022 itibarıyla Türkiye’nin 531 adet mavi bayraklı plajı olduğu kaydedilirken, 2021 yılında bu sayının 519 olduğu saptandı. Yıllar süresince semavi bayraklı kumbaşı sayılarının sürekli artma gösterdiği gözlenirken, gökçe bayraklı plaj sayısı ile zirveye Antalya yerleşti. Böylecene Antalya’da 229 skor semavi bayraklı kumluk olduğu açıklanırken, Antalya’dan sonradan arz çok mavi bayraklı kumbaşı 111 ile Muğla’da kaydedildi. İzmir 66, Kültürlü 36, Balıkesir 31, Samsun 13, Çanakkale 12, Sazak 11, Kocaeli’nde ise 7 sayı mavi bayraklı deniz hamamı bulunuyor. Bartın, Düzce, İstanbul, Ordu, Sakarya, Kırklareli, Van ve Bursa ise semavi bayraklı kumsal bulundurun farklı iller oldu.

Ajans Press, semavi bayraklı plajlar ile alakalı basına yansıyan bilim adetlerini inceledi. Ajans Press yazılı ve online matbuat arşivinden derlediği bilgilere bakarak ile semavi bayraklı plajlar ile müteallik bu sene çıkan bilim adedi 7 bin 991 olarak kayıtlara geçti. Yeni mavi bayrak düzlük plajların alelhusus domestik basında yansıma bulduğu gözlendi. Bacasız endüstri turizm ise bu yıl medyada 1 milyon 200 binin üzerinde marifet içeriğinde yer aldı. – İSTANBUL

Share: