GÖBEKLİTEPE’YE 9 AYDA 600 BİN ZİYARETÇİ

ŞANLIURFA’nın Haliliye ilçesinde 12 bin yıllık geçmişe ehil, ‘tarihin rate noktası’ kendisine nitelendirilen ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde düzlük kayran Göbeklitepe’yi, 9 ayda 600 bin gönül mülakat etti. Haliliye Şehremini Mehmet Canpolat, Hedefimiz sene sonuna kadar şehrimize gelen gezici sayısının 1 milyon olması dedi.

Kent merkezine 18 kilometre uzaklıktaki Örencik Mahallesi sınırlarındaki Göbeklitepe’dahi, 1995 yılında Şanlıurfa Müzesi ve Berlin Alman Kazı Bilimi Enstitüsü iş birliğinde kazı çalışmalarına başlandı. Çalışmalar sırasında Neolitik döneme ilgilendiren birçok kitap bulundu. 12 bin yıllık geçmişi ile ‘dünyanın sunu eski tapınağı’ adına akseptans edilen Göbeklitepe, 1 Orak Ayı 2018’birlikte UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne karışma edildi. İngiltere’deki Stonehenge’den 7 bin, Darı piramitlerinden ise 7 bin 500 sene elan bozuk olduğu kabul edilen Göbeklitepe’nin beden eserlerin uymazlık görmemesi için bina ile kapatıldı. Ayrıca Göbeklitepe’nin daha iyi tanıtılması için canlandırma merkezi yapıldı.

HEDEF 1 MİLYON TURİST

Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, Göbeklitepe ile gelişigüzel bütün sıra kitaplarının değiştiğini söyledi. Göbeklitepe’nin ardından ortaya çıkarılan Karahantepe ile Şanlıurfa’nın dünyanın yeryüzü çarkıt kentlerinden olduğunun ortaya konulduğunu belirten Canpolat, Göbeklitepe’nin yanında Karahantepe’nin da ören yeri kendisine car edilmesi sonucu Şanlıurfa’bile 9 ayda tahminî 600 bin turisti mihman etmiş bulunmaktayız. Hedefimiz yıl sonuna kadar şehrimize gelen gezgin sayısının 1 milyon olması. Bu doğrultuda hem uray hem de gayrı kurumlarımızla muktezi çalışmaları yaparak turizmle ilgili adına Şanlıurfa’yı doğruluk etmiş olduğu yere getireceğiz dedi.

Kentte konaklayan turist sayısını dahi çoğaltmak istediklerini anlatan Canpolat, İnşallah yıl sonuna büyüklüğünde şehrimizde nazil turist sayısının 1 milyonun üstünde olmasını hedefliyoruz. Bu doğrultuda oluşan ihtiyacın karşılanması yerine Haliliye Belediyesi adına turizme ulama sağlamak için kendimize ilişik benzeri binamızı 180 yataklı otele dönüştürdük. Gelişmemiş süre içerisinde bu otelimiz bile faaliyete girmiş olacak diye niteleyerek konuştu.

Şanlıurfa’nın ısıdam iklime cemaat olduğunu birlikte hatırlatan Canpolat, Kış turizmi anlamında sıcak iklime eş Şanlıurfa’de turistleri yatırmak isteriz. Bu konuda dahi acentelerimiz ile gelişigüzel mücahede başlattığımızın bilinmesini istiyorum. Şita mevsimi Şanlıurfa’da sıcak ve ılıman iklimde geçiyor. Bu nedenle herkesi özellikle üstelik erke krizinin yaşandığı Avrupa’daki hararetli yabancı turistleri buraya bekliyoruz dedi.Share: