Göbeklitepe’nin ziyaretçi sayısı 8 ayda 500 bine yaklaştı

Şanlıurfa’da 12 bin almanak geçmişiyle “tarihin rate noktası” kendisine nitelendirilen ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde düz alan Göbeklitepe’yi yılın 8 ayında 495 bin 725 hayat ziyaret etti.

Turizme 2018’dahi kazandırılan Göbeklitepe, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan vasıtasıyla 2019’un “Göbeklitepe Yılı” ilan edilmesiyle tıpkısı sene 412 bin 378 kişiyi ağırlayarak oylumlu tıpkı ziyaretçi sayısına ulaştı.

Koronavirüs salgını dolayısıyla 197 bin 912 kişinin müzakere ettiği 2020 yılının ardından yeniden atağa sabık Göbeklitepe, 2021’da önce 5 ay pandemi dolayısıyla ilişkin olmasına rağmen 567 bin ziyaretçiyle özlük rekorunu kırdı.

Göbeklitepe, 2022’nin geride artan 8 ayında ise 495 bin 725 ziyaretçi sayısına ulaşarak küsurat 4 kamer böylece kullanılmamış rekor üzere rüya verdi.

İl Ekin ve Turizm Müdürü Okumuş Arslan, AA muhabirine, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan aracılığıyla 2019’bile açılan Göbeklitepe’nin bire bir yıl “Göbeklitepe Yılı” yerine ilan edildiğini hatırlattı.

O günden itibaren Göbeklitepe amacıyla yeni bire bir laf açıldığını ancak pandemi döneminde istenilen seviyeye ulaşılamadığını tamlayan Işıklı, şöyle konuştu:

“Maatteessüf 2020 yılında tekmil dünyada etkin olan pandemi dolayısıyla ziyaretçi sayısında istediğimiz rakama ulaşamadık. 2021 yılının ilk aylarında bile pandemi enerjik olmasına rağmen aceleci toparlayarak 560 bini sabık ayrımsız rakama ulaştı ki bu suret müze ve örenlik yeri ziyaretçi sayısı bakımından Göbeklitepe’nin geçmiş 5’e girmesini sağladı. Bu açıdan baktığımız ahit Göbeklitepe seçme yıl gerçekte katlanarak kendi rekorunu tazeliyor. Bu sene ise ağustos kocaoğlan itibarıyla 500 bin rakamını bulmuş durumdayız. Eylül bakımından birlikte planımız, beklentimiz geçen yılın mecmu rakamını boşamak ve 600 bine bakmak. Bu sene herhalde öz rekorumuzu kırdığımız, yer fazla görüşme edilen sene olacak, elimizdeki veriler bunu gösteriyor.”

Firez ve Turizm Bakanlığı yoluyla Şanlıurfa genelinde uygulamaya konulan “Taş Tepeler” projesi kapsamında Göbeklitepe ve bire bir 11 neolitik alanın bulunduğunu belirten Vazıh, buraların da ziyarete açılmasıyla alelhusus ecnebi gezmen sayısında Şanlıurfa ve civarında cesim tıpkısı hareketliliğin olmasını beklediklerini kaydetti.

Bunun sinyallerini gördüklerini nâkil Okumuş, “Yabancıların ilgisini sahada birlikte görebiliyoruz. Dünyanın faklı bölgelerinden beribenzer gruplar da olsa Göbeklitepe ve Karahantepe’ye geliyorlar. Göbeklitepe’nin bu kadar arzu görmesinin anne nedenlerinden bire bir tanesi; 12 bin yıllık aynı tarihe sahip olması, seri, animasyon ve “Taş Tepeler” projesinin büyük bağ görmesinden kaynaklandı. Önümüzdeki dönemlerde üstelik bunun katlanarak artacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

Göbeklitepe turizmin lokomotifi

Turizmci Müslüm Güdücü ise kente gelen turistlerin balaban bire bir çoğunluğunun Göbeklitepe’yi bağışlamak istediklerini dile getirerek, “Göbeklitepe Şanlıurfa turizminin lokomotifi oldu. Esbak yıllarla kıyasladığımızda Temmuz ve Ağustos aylarında düşüş yaşanırdı amma Göbeklitepe’den yağlık bu aylarımız da dolgunca geçti. Bu yılın önce 8 ayındaki verilerle sonuç 4 ayı adamakıllı geçecek.” ifadelerini kullandı.

Vatandaşlardan Vedat Akaret dahi ailesiyle Bursa’dan ilk kez geldikleri Şanlıurfa’üstelik görülmesi gereken çok düzlük olduğunu belirterek, bunlardan birinin bile Göbeklitepe olduğunu söyledi.

Akar, Göbeklitepe’nin delici tıpkı saha olduğunu rapor ederek, herkesi Şanlıurfa’ya nida etti.Share: