Girişken kardeşler teniste milli tarz hayali için raket sallıyor

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde öğretmenleri yoluyla yönlendirildikleri teniste elde ettikleri derecelerle adından söz ettiren Ayaz ve Agit Acar kardeşler, milli topluluk formasıyla bile başarıyı hedefliyor.

Güvenlik güçlerinin kalburüstü operasyonları sonucu sağlık ve büzük ortamının tesis edilmesinin peşi sıra taze ve çocukların sportif faaliyetlere yönlendirildiği Yüksekova’de, çeşitli branşlardaki kurslarda müsabakalara hazırlanan sporcular katıldıkları organizasyonlarda elde ettikleri derecelerle ayn dolduruyor.

Toyluk ve Spor İlçe Müdürlüğü bünyesindeki kurslar sebebiyle lisanslı sportmen sayısı mütezayit ilçede, öğretmenlerinin yönlendirmesiyle tenise başlayan 13 yaşındaki Ayaz ve 14 yaşındaki Agit Atılgan kardeşler dahi ulusal müsabakalarda mefret başarılara imza attı.

Batman’da 15-17 Nisan’de düzenlenen “Anadolu Yıldızlar Ligi Tenis Takım Müsabakaları” ve 26-28 Haziran’bile Şırnak’ta gerçekleştirilen Rum Yıldızlar Ligi Tenis Çeyrek Bitiş Müsabakaları”nda kendi kategorilerinde birinci olan Acar kardeşler, 18-21 Ağustos’ta Dert’de düzenlenen “Geleneksel 2. Veca Dağı Alan Topu Turnuvası”nda dahi cümle maçlarını kazanarak şampiyon oldu.

Bitlis’in Tatvan ilçesinde 29 Eylül’dahi düzenlenecek Tatvan- Nemrut Yanardağ Ağzı Cup’a katılacak olan kalburüstü sporcular, buradan dahi madalya kazanarak elde edecekleri puanlarla milli takım forması giymeyi hedefliyor.

Başarılarıyla ilçedeki gayrı gençlere birlikte emsal olmak isteyen kardeşler, Bilgisizlik Merkezi bahçesindeki sahada özge sporcularla birlikte hazırlıklarını sürdürüyor.

Ayaz Atılgan: “Aynı raketi iki hayat kullanıyorduk”

Ayaz Atılgan, AA muhabirine, öğretmenleri sayesinde 3 sene önce tenise başladığını ve değişik illerdeki turnuvalara katıldığını belirtti.

Tenisle birlikte hayatının de değiştiğini anlatan Ayaz Girişken, “Tenisle tanıştıktan sonradan okulda bile performans arttı. Dondurucu soğuklarda birlikte sürekli çalışmalarımızı sürdürdük. Bire Bir raketi iki gönül kullanıp idman yapıyorduk. Veca Dağı Tenis Turnuvasında bir numara oldum. Haddinden Fazla mutluyum. Amacım milli formayı giyip arsıulusal müsabakalarda ülkemi, ailemi ve öğretmenlerimi gururlandırmak.” diye niteleyerek konuştu.

Agit Atılgan: “Şişman başarılar kabul etmek istiyorum”

Agit Girişken ise öğretmeninin tavsiyesi üstüne bu spora başladığını anlatım ederek, “Mayıs ve haziran aylarında Batman ve Şırnak’ta planlı toprak şampiyonasında, en üst üstelik Ağrı Dağı Alan Topu Turnuvasında bir numara oldum. Okulda liyakatsiz benzeri çocuktum. 7 zayıf notum vardı. Spora başladığımdan beri daha çok düşük mertebe almıyorum. Okuldaki takat sınırı arttı. Kardeşimle birlikte milli topluluk forması giyerek iri başarılar çekmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Bilgisizlik ve Spor İlçe Müdürü Çığlık: “bilcümle insanlarımıza dokunacağız”

Deneyimsizlik ve Spor İlçe Müdürü Sami Kötü ise ilçenin gailesiz erkek ve sporcu potansiyelinin efdal olduğunu söyledi.

Huzur ve yürek ortamının sağlanmasıyla ilçedeki sportmen kapasitesini keşfettiklerini belirten Keder, şunları kaydetti:

“Ülkemizde, ilimizi değişik branşlarda oyun eden bir nice sporcumuz var. Kayak dalında 36 milli sporcumuz var. Kayakta haddinden fazla vahim başarılarımız var. Gayrı alanlarda birlikte alçak başarılar elde ettik. Kort tenisinde geçen bilcümle maçlarını kazanarak böke olan iki sporcumuz var. Bu sporcular mayıs ve haziran ayında da havza bile şampiyon oldular. çıktı birlikte onlardan iri başarılar bekliyoruz. 5 yaşından 70 yaşına kadar bilcümle insanlarımıza dokunacağız ve ilçemizin sportmen potansiyelini ortaya çıkaracağız.”Share: